Baza danych UFG przyniesie oszczędności ubezpieczycielom

Nawet co dziesiąty kierowca oszukuje ubezpieczyciela na zniżkach - pisze  "Gazeta Wyborcza" (Nr z 02.09.2011 r.),.powołując się na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według "GW", kierowcy zatajają liczbę stłuczek, aby dostać tańszą polisę (bezwypadkowa jazda to nawet 60-proc. upust).Strata ubezpieczycieli z tego tytułu może wynosić nawet 165 mln zł. Działająca  od marca br.  baza danych o kierowcach, samochodach i wypadkach przygotowana  przez  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kosztem blisko  80 mln zł jak dotąd  sprawia "kłopoty techniczne". "Większość firm mogła sprawdzać prawdomówność kierowców dopiero po sprzedaniu polisy (...) Taka weryfikacja już po zawarciu umowy jest droższa, bo trudniej jest ściągnąć należności od oszustów"  - podaje dziennik za Aleksandrą Biały, rzeczniczką UFG. Jak zauważa gazeta, techniczne trudności pokonała już Warta i "od sierpnia jej agenci sprawdzają prawdomówność kierowców przed podpisaniem umowy. Taką możliwość daje też PZU". We wrześniu na razie pilotażowo ma dołączyć do nich Generali.

Będzie druga fala podwyżek cen  polis komunikacyjnych ?

Przypis składki 11 największych towarzystw majątkowych urósł w skali roku o ponad 12 proc. i zbliżył się do 11 mld zł. Dynamika wzrostu jest wyższa niż po pierwszym kwartale 2011 r., kiedy nie sięgnęła 10 proc.- donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 31.08.2011 r.). Według gazety, rekordzistą tempa wzrostu  jest Compensa. z  VIG Polska, która w pierwszej połowie br.  zebrała o ponad 31 proc. więcej składki niż przed rokiem. Ponad 20-proc. wzrosty odnotowały także Uniqa, Generali i MTU, a  "o  ponad 19 proc. urósł wicelider rynku – Ergo Hestia". Jak podaje "DGP",  na tym tle  słabo wypadają  HDI Asekuracja (wzrost o niecałe 4 proc.) i Allianz (8 proc.). "To efekt walki obu towarzystw o wyjście na prostą po wysokich stratach w ubiegłym roku" - twierdzi  dziennik i wyjaśnia, iż "Główną przyczyną wysokich wzrostów przychodów są podwyżki stawek za ubezpieczenia komunikacyjne w drugiej połowie ubiegłego roku. Wraz z odnawianiem się portfeli polis w poszczególnych towarzystwach generują one wzrost przypisu. Przyczyną podwyżek były gigantyczne straty na sprzedaży tego rodzaju ubezpieczeń". Obecnie - pisze gazeta-  ceny polis komunikacyjnych dla klientów indywidualnych stoją w miejscu, a ubezpieczyciele obserwują  swoje działania.
Z kolei  segmencie korporacyjnym na  początku wakacji PZU zdecydował się wprowadzić podwyżki cen dla firm leasingowych i flot samochodowych, które  mają  wejść w życie jesienią br. Artur Zych, wiceprezes firmy brokerskiej BIK Brokers tłumaczy w "DGP", iż  "należy się spodziewać, że ruch PZU skopiują inne towarzystwa i będziemy mieli do czynienia z drugą falą wzrostu cen".

Fuzja w grupie VIG Polska: InterRisk TU  "połknie" PZM TU

Vienna Insurance Group łączy swoje dwie polskie spółki ubezpieczeń majątkowych: InterRisk Towarzystwa Ubezpieczeń i PZM Towarzystwo Ubezpieczeń.
Fuzja firm  powinna zakończyć się w I połowie 2012 r., pod warunkiem dopełnienia wymogów formalnych i uzyskania niezbędnych zezwoleń - donosi "Parkiet"(Nr z 01.09.2011 r.). Według gazety, po połączeniu towarzystw ich dotychczasowe produkty oferowane będą pod  marką InterRisk Zdaniem Guntera Geyera, prezesa VIG, "Vienna Insurance Group niezmiennie realizuje swoją bardzo skuteczną strategię wielomarkowości. (...) na bieżąco weryfikujemy efektywność naszych lokalnych struktur sprzedażowych. W momencie gdy w danym przypadku pojawia się możliwość synergii, fuzja spółek jest właściwym krokiem".
Dziennik przypomina, iż w  II kw. br.  InterRisk zanotował 11-proc. wzrost składki, do 557 mln zł, osiągając gorszy wynik brutto- spadek  do 30,3 mln zł z 37,5 mln zł rok wcześniej. Natomiast PZM zwiększył składkę o 7,5 proc., do 93 mln zł. Firma  poprawiła rentowność - wypracowała 500 tys. zł zysku  wobec 1,7 mln zł straty po II kwartale 2010 r.

PZU SA zwiększa inwestycje w nieruchomości

PZU SA chce "znacząco zwiększyć inwestycje w nieruchomości" - twierdzi "Parkiet"(Nr z 30.08.2011 r.). Według gazety, ubezpieczyciel ma w nich ulokowane ok. 1 proc. aktywów, czyli 0,5 mld zł. Towarzystwo  podpisało już  umowę ze spółką Eurocash, na podstawie której utworzony zostanie zamknięty fundusz inwestujący w nieruchomości. I tak,  Eurocash wniesie do niego 35 mln zł, a PZU SA  150 mln zł. "Za trzy lata wartość nieruchomości pod zarządzaniem funduszu ma wynieść 330 mln zł" - pisze gazeta. Zdaniem  Ryszarda Trepczyńskiego, członka zarządu PZU odpowiedzialnego za inwestycje, jest to " pionierska transakcja. Pracowaliśmy nad nią od roku. Zależało nam na stworzeniu dobrego algorytmu, możliwego do adaptacji do przyszłych, podobnych przedsięwzięć".
Dziennik podaje, iż  transakcja ma być sygnałem dla rynku, że ubezpieczyciel szuka nowych partnerów do tego typu transakcji i przypomina, że PZU SA  już trzy lata temu stworzyło pierwszy zamknięty fundusz inwestujący w nieruchomości. Towarzystwo  decyzję o zwiększaniu ekspozycji w nieruchomościach wiąże z koniecznością dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. "Do portfela inwestycyjnego spółki zostaną także włączone niektóre nieruchomości, które dotychczas firma wykorzystywała na własny użytek, a nie potrzebuje ich w efekcie procesów restrukturyzacyjnych i zwolnień grupowych" - informuje "Parkiet". I wyjaśnia, że PZU SA  "najmniej interesują ją projekty deweloperskie w segmencie mieszkaniowym, ponieważ zarządzającym spółką zależy na długoterminowym przepływie kapitału".
Ubezpieczyciel ma przedstawić jesienią  nową strategię  inwestycyjną PZU na lata 2012–2014, która "może zwiększyć ekspozycję inwestycyjną na rynku nieruchomości". A  obecne zawirowania na rynkach z punktu widzenia towarzystwa oznaczają ciekawe okazje do zakupów - pisze gazeta.

TU Europa na sprzedaż

Grupa finansowa Getin Holding, do której należy Europa, wystawia ubezpieczyciela na sprzedaż - donosi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 02.09.2011 r.), powołując się na agencję  Bloomberg. W sprzedaży  doradzać ma  JPMorgan Chase. Ubezpieczyciel wstępnie wyceniany jest na 1,55 mld zł - podaje gazeta.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa   posiada 80 proc. udziału w rynku ubezpieczeń kredytów hipotecznych oraz ubezpieczeń niskiego wkładu własnego. Getin Holding jest właścicielem  66,5 proc. akcji ubezpieczyciela.
Zakupem Europy mogą być  zainteresowani " Axa, Allianz, Signal Iduna, włoskie Unipol i Mediolanum oraz francuski CNP i szwajcarski Zurich (...) również fundusze inwestycyjne oraz private equity". Przy tym - twierdzi dziennik - według ekspertów rynkowych  "sprzedaż Europy nie stanowi konkurencji dla Warty, którą jej właściciel - KBC - również wystawił na sprzedaż. (...)spółki działające w różnych sektorach ubezpieczeniowych, więc nie są dla siebie konkurencją."
Według „Wyborczej”, zarówno Getin Holding  jak i TU Europa odmówiły komentarza w tej sprawie.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT