Będą droższe polisy OC i AC - rynek się "wykrwawia" z powodu dumpingowych stawek w komunikacji

Sektor  ubezpieczeń majątkowych  wypracował w  pierwszym  półroczu 2010 r. straty . Towarzystwa  nie mają się czym chwalić - komentuje  "Puls Biznesu" (Nr z 26.08.2010 r.). "Na rynku nastąpiły bardzo niekorzystne zmiany. Branża używa anomalii pogodowych, jako argumentu tłumaczącego straty, ponieważ tak w istocie jest. Jednak poważnym problemem są ubezpieczenia komunikacyjne" — twierdzi w dzienniku  Piotr Śliwicki, prezes zarządu grupy Ergo Hestia. I apeluje o zakończenie wojny cenowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych.  " Skończmy wyścig o składkę, zacznijmy liczyć, bo polegniemy" - wzywa   szef sopockiej  Ergo Hestii. W jego opinii problem narastał przez ostatnie lata. I gdy w  2008 r. na polisach  komunikacyjnych ubezpieczyciele stracili  266 mln zł (  AC było jeszcze rentowne), to w 2009 r. sytuacja  się  zmieniła na niekorzyść -   strata z AC i OC  wynosiła  już ponad 1 mld zł.  "Pierwszy kwartał pokazał, że ta tendencja się utrzymuje"  - twierdzi  Piotr Śliwicki. Także zdaniem Franza Fuchsa, prezesa zarządu  Compensy, złe wyniki ubezpieczycieli  w komunikacji wynikają ze zbyt niskich  stawek, szczególnie w przypadku OC. Natomiast nierentowność autocasco jest spowodowana zwiększoną  częstością  szkód i samą konstrukcją  produktu, uzależniającą  stawki od wartości rynkowej pojazdu. Franz Fuchs uważa, iż dodatkowo niekorzystnie na wyniki ubezpieczycieli wpłynęła w tym roku duża liczba szkód majątkowych związanych m.in. z powodziami. Prezes Compensy podkreśla, że wzrost stawek jest absolutnie konieczny.

Ubezpieczyciele stracili na powodzi

W pierwszej  połowie  2010 r. Ergo Hestia, Concordia i Signal Iduna notowały straty - donosi "Parkiet"  (Nr z 26.08.2010 r.). I tak,   Ergo Hestia, wicelider rynku majątkowego zebrała  z polis 1,16 mld zł  składki,  wypracowując  wynik finansowy  netto na poziomie -32,3 mln zł. Dziennik przypomina, że firma w analogicznym okresie ub.r.  miała  41,6 mln zł zysku.
Podobnie jest w Concordii. Ubezpieczyciel stracił 3,68 mln zł. Według   Piotra Narlocha, prezesa zarządu grupy Concordia, towarzystwo do tej pory odnotowało  1200 zgłoszeń szkód powodziowych na 7,5 mln zł, co bezpośrednio  wpływa na wynik finansowy firmy.  "W I połowie 2009 r., kiedy nie było żadnych katastrof, Concordia zarobiła 4,12 mln zł" - zauważa gazeta   Z kolei  na ujemny wynik finansowy majątkowego Signal Iduna, który wynosił  -6,4 mln zł, wpływ miały nie tyle powodzie, ile rozwiązanie umów z kilkoma dużymi biurami podróży, które oferowały polisy turystyczne firmy. W związku z tym  przypis składki brutto ubezpieczyciela  spadł o 8 proc., do 29,8 mln zł.
"Parkiet"  podkreśla, że  straty w I półroczu br., zanotowały wszystkie największe towarzystwa ubezpieczeń majątkowych działające w Polsce: Allianz, Aviva TUO czy  Warta.  Wynikają  one  głównie z konieczności wypłaty odszkodowań powodzianom.

Jakie pakiety ubezpieczeń  najlepsze  dla flot ?

To co znajdzie sie w ofercie  ubezpieczeń proponowanej dla klientów flotowych zależy m.in. od rodzaju pojazdów które wchodzą w skład tejże floty i w jakich  celach będą one  użytkowane - tłumaczy w "Pulsie Biznesu"(Nr z 26.08.2010 r.) Jacek Konieczny, dyrektor Departamentu Handlowego w Inter Partner Assistance.  Z kolei zdaniem  Erniego  Greszty, dyrektora regionalnego ds. ubezpieczeń LeasePlan Fleet Management,  najlepszym rozwiązaniem dla flot są ubezpieczenia oferowane przez leasingodawców. Dlaczego ? Greszta uważa, iż  zapewniają one zakres lepiej dostosowany do tej grupy klientów. Ernie Greszta ostrzega przed wyborem  pakietów ubezpieczeniowych tylko na podstawie ich  ceny - pisze dziennik.  I chociaż na cenę ubezpieczenia dla flot wpływa wiele czynników, to jednak  najczęściej niższa składka powiązana jest  z węższym zakresem ochrony. W jego opinii, pakiety dla flot powinny być jak najbardziej rozbudowane.

PZU SA  zarobiło mniej

Grupa PZU SA opublikowała  swoje wyniki za pierwsze półrocze 2010 r. I tak, zysk netto ubezpieczyciela spadł do 362,4 mln zł., podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. wynosił 1,16 mld zł. - podaje  "Parkiet"(Nr z 26.08.2010 r.). Gazeta  tłumaczy to  m.in. efektem wiosennych powodzi , ponieważ w  pierwszych trzech miesiącach 2010 r.  największy ubezpieczyciel na polskim rynku zarobił na czysto 807 mln zł. W II kwartale br. grupa zebrała 3,47 mld zł składki  brutto (wobec 3,93 mld zł w I kw. 2010 r. i 3,49 mld w II kw. 2009 r.). PZU wypłacił w omawianym okresie  2,63 mld zł odszkodowań brutto, wobec 2,32 mld zł rok wcześniej.
"Po sześciu miesiącach roku wynik netto grupy to 1,17 mld zł w porównaniu do 2,31 mld zł w I półroczu 2009 r. Gorsze wyniki ubezpieczyciela to m.in. opadów śniegu i powodzi. Po wiosennej fali zalań do 30 czerwca do PZU zgłoszono łącznie 90,5 tys. szkód (z czego ok. 34,5 tys., na łączną kwotę 97,9 mln zł, wypłacono już w omawianym okresie)" - wylicza dziennik. Łącznie wypłacono lub objęto rezerwami  549 mln zł brutto (przy czym udział własny PZU wynosi 237 mln zł).

Wniosek o klasyfikację profesji: doradcy odszkodowawczego i pośrednika odszkodowawczego

Do Ministra Pracy i Polityki Społecznej trafił wniosek o ujęcie w klasyfikacji zawodów i specjalizacji profesji reprezentowanych przez samorząd gospodarczy: doradcę odszkodowawczego i pośrednika odszkodowawczego - informuje "Gazeta Ubezpieczeniowa" (www.gu.com.pl z 25.08.2010 r.), powołując się na  Polską Izbę Doradców i Pośredników Odszkodowawczych (PIDiPO). W opinii PIDiPO, „klasyfikacja stanowiąca załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia  27 kwietnia 2010 r. spełnia zadania na potrzeby rynku pracy i nie stanowi formy reglamentacji, czy określenia zasad dopuszczenia do wykonywania zawodu.”Według "GU", po uzgodnieniach w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przyjęto propozycję umieszczenia doradców odszkodowawczych w grupie: "2412 Doradcy finansowi i inwestycyjni", obok zawodów takich jak  doradca finansowy, inwestycyjny, podatkowy i emerytalny.  W ocenie Izby znajduje to swoje uzasadnienie w poziomie specjalizacji doradcy odszkodowawczego, reprezentującego interesy osoby występującej z roszczeniami odszkodowawczymi do ubezpieczycieli, jak również przedmiot umowy, który ma charakter prawno-finansowy - pisze "Ubezpieczeniowa". PIDiPO szacuje, ze doradztwem odszkodowawczym zajmuje sie przeszło tysiąc osób, natomiast  pośrednictwem odszkodowawczym zajmuje się stale lub dorywczo nie mniej niż 20 tyś osób.

Telekomy pośrednikami  na rynku ubezpieczeń

W kryzysie rynek się skurczył. Dlatego też ubezpieczyciele coraz mocniej konkurują między sobą produktami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 26.08.2010 r.). Ich różnorodność i dopasowanie do potrzeb mają przyciągać nowych klientów - twierdzi "DGP". Firmy  wprowadzają na rynek  nowe  lub odświeżone, reklamowane  produkty łącząc je we wszelkiego rodzaju łączone promocje. Najczęściej do droższego produkty jest dołączany za darmo lub za niewielką opłatą tańszy. Na  przykład darmowa polisa turystyczna, którą Warta oferowała wraz z ubezpieczeniem mieszkania w  czerwcu i w lipcu br. Według gazety, najostrzej walczą o klienta towarzystwa sprzedające polisy komunikacyjne. I tak, PZU SA  postawił na rozszerzenie ryzyk w polisach AC oraz na usługi door-to-door, Ergo-Hestia oferowała  podczas wakacji 10-proc. zniżki, a BRE Ubezpieczenia – gwarancję najniższej ceny. owe produkty, promocje oraz nowe sposoby dotarcia do klienta . "DGP" pisze, że ostatnią nowością rynkową  jest przenoszenie zagranicznych zniżek do Polski (taką możliwość daje Aviva). Towarzystwa szukają także nowych kanałów sprzedaży, stawiając na pośrednictwo  innych firm., przede wszystkim  banków.  Od niedawna zaś  PZU oferuje swoje polisy NNW klientom Telekomunikacji Polskiej (w pakiecie  standardowo zakres śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku oraz śmierci w wypadku komunikacyjnym; ubezpieczenie od utraty pracy). Nie wymaga się tutaj oceny stanu zdrowia oraz załatwiania dodatkowych formalności, sprzedaż odbywa się przez telefon, a płatności są dołączone do rachunku telefonicznego dostarczanego przez TP.  Z kolei od połowy lipca br.  koncern energetyczny Energa w Toruniu i okolicach oferuje swoim klientom pakiet home assistance firmy Inter Partner Assistance Polska (wchodzącej w skład grupy Axa). Usługa  ma ruszyć także w innych rejonach.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT