CEPiK rozszerza ofertę e-usług

Według  "Dziennika Gazety Prawnej"(Nr z 21.07.2015 r.), Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK)  będzie gromadzić znacznie więcej niż dotąd  informacji o obywatelach. Rejestr danych CEPiK  powiększy się m.in. o osoby  posiadające  lub ubiegające  się o uprawnienia, o osoby, którym je cofnięto, o wykładowców  i egzaminatorów,  lekarzy  i psychologów, a także o informacje o ośrodkach szkoleniowych i egzaminujących - podaje gazeta. Jak tłumaczy dziennik, wiąże się to z wprowadzeniem  kolejnych  e-usług dla kierowców. Będą oni mogli skorzystać z nowych funkcjonalności, ale w zamian za to ich dane będą dostępne dla wielu podmiotów do celów komercyjnych na zasadach mniej restrykcyjnych niż dotychczas - wyjaśnia "DGP". .
CEPiK  gromadzi  dane o 24 mln różnego rodzaju pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju oraz ich właścicielach Obecnie oferuje kierowcom usługę „Historia pojazdu”, która umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę jego stanu technicznego  oraz usługę  „Bezpieczny autobus”,   pozwalającą  na  sprawdzenie  stanu  technicznego autokarów itp.

Sprzedaż direct ponowną nadzieją ubezpieczycieli ?

Jak donosi  "Puls Biznesu" (Nr z 17.07.2015 r.), ubezpieczyciele w Polsce  na nowo odkrywają sprzedaż direct. Chociaż pierwsza polisa w sieci  w naszym kraju została  sprzedana już 12 lat temu, to  internetowy  kanał sprzedaży ubezpieczeń,   pomimo inwestycji i reklam, nie odnotował  u nas większych  sukcesów. W opinii  gazety, obecnie sytuacja mocno się zmieniła i  coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych  na nowo odkrywa dystrybucję  polis w internecie. Na przykład sopocka Ergo Hestia  uruchomiła  pod marką mtu24.pl własny kanał direct . Uniqa natomiast nadal  rozwija portal uniqa24.pl, sprzedając za jego pośrednictwem  polisy turystyczne i mieszkaniowe - pisze dziennik. Według "PB", Uniqa  myśli także o uzupełnieniu swojej internetowej  oferty polis  o ubezpieczenia komunikacyjne. Sprzedaż  polis turystycznych  uruchomił  w sieci także  Gothaer oraz Compensa. Z kolei Allianz  zakończył już  budowę nowego systemu IT do sprzedaży polis.
Także  Warta zamierza inwestować w system IT. 

Oszczędność na OC to często wyższy  podatek

Dla  niedoświadczonego  kierowcy, stanowiącego  potencjalnie największe zagrożenie na drogach, składka na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest zazwyczaj na najwyższym poziomie - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 17.07.2015 r.) . Świeżo upieczeni kierowcy potrafią  jednak ją obniżyć - pisze dziennik. Jeśli bowiem do  dowodu  rejestracyjnego auta zostanie dopisana osoba z wieloletnim stażem za kierownicą, to ubezpieczyciel zazwyczaj  uwzględni zniżki ubezpieczeniowe drugiego współwłaściciela pojazdu. Wiąże się z tym jednak  większy podatek. "Wprawdzie najbliżsi członkowie rodziny mogą skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.), ale pod warunkiem, że obdarowany w ciągu sześciu miesięcy zgłosi nabycie udziału we własności auta w urzędzie skarbowym (na formularzu SD-Z2)' - informuje "DGP". Jeżeli jednak ten termin zostanie przekroczony, nabycie udziału będzie opodatkowane według stawek określonych w art. 15 ust. 1 ustawy (od 3 do 7 proc. powyżej nadwyżki nad określone kwoty) – podkreśla gazeta. Rozwiązaniem dla spóźnialskich może być  zawarcie umowy   w formie aktu notarialnego - radzi "DGP. Ponadto, nie trzeba fiskusowi  zgłaszać darowizny, jeżeli jej wartość w ciągu pięciu lat nie przekroczy limitów wynikających ze skali podatkowej. Wystarczy więc  podarować dobremu kierowcy tylko niewielki udział we własności auta, np. kilka proc.; dla darowizn pomiędzy osobami z I grupy podatkowej limit ten wynosi  9637 zł (po odliczeniu wszelkiego rodzaju kosztów i ciężarów). Zdaniem  Grzegorza Grochowiny, menedżera  w dziale doradztwa podatkowego KPMG w Polsce., w  takiej sytuacji większość towarzystw ubezpieczeniowych będzie honorować jego zniżki w OC, a z drugiej strony wartość darowizny będzie zbyt mała, by był od niej podatek.
Gazeta pisze, powołując się na Łukasza Blaka, doradcę  podatkowego  w Certus LTA,  że "współwłaściciele pojazdu (...)  muszą też proporcjonalnie rozliczać np. składki OC. Jeśli jedna osoba reguluje takie zobowiązanie za drugą, to w praktyce dokonuje na jej rzecz kolejnej darowizny.(...)  chociaż jednorazowo zapewne mała, w dłuższym okresie może przekroczyć limit zwolnienia i spowodować opodatkowanie darowizny".

HanseMerkur - nowy gracz w sektorze  polis turystycznych

Na polskim rynku ubezpieczeń pojawiło się kolejne towarzystwo ubezpieczeniowe -  HanseMerkur. Niemiecka firma zamierza na początku powalczyć  o klientów z  segmentu  ubezpieczeń polis turystycznych - donosi "Puls Biznesu"(Nr z 23.07.2015 r.).Według dziennika, towarzystwo w późniejszym etapie planuje rozszerzyć swoją  działalność także o sektor ubezpieczeń zdrowotnych. Niemiecki ubezpieczyciel  swoją działalność w Polsce ma rozpocząć 29 lipca br..
W opinii "PB", HanseMerkur  startuje w tym czasie, kiedy  biura podróży będą szukały rocznych ubezpieczeń swojej działalności. Chyba więc nieprzypadkowo   dyrektorem sprzedaży w polskim oddziale towarzystwa ma być  Rafał Buczak, menedżer z 6-letnim stażem w znanej  firmie turystycznej  Neckermann.  U touroperatora Buczak był  dyrektorem  ds. sprzedaży.
W Niemczech HanseMerkur  z produktów turystycznych i zdrowotnych zebrał w 2013 r. niemal 1,6 mld euro składki - podkreśla gazeta

Za granicą lepiej mieć ze sobą EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)  upoważnia do darmowego skorzystania z koniecznego leczenia  i pomocy w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego w innym kraju UE/EFTA na tych samych zasadach, co obywatele danego państwa - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 16.07.2015 r.) . Ci, którzy jej nie posiadają,  mogą  natomiast wnioskować o zwrot kosztów niezbędnych usług medycznych - pisze dziennik.
EKUZ,  plastikowa, niebieska karta o rozmiarze  dowodu osobistego  zawiera imię, nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL  jej  posiadacza. Procedura j wydania  EKUZ jest dość prosta i wymaga tylko jednej wizyty w urzędzie, chociaż  możliwe jest też załatwienie karty korespondencyjnie - informuje  "DGP".  Posiadanie EKUZ  nie jest obowiązkowe, choć za granicą jak najbardziej wskazane.  Jeśli nie mamy jednak ze sobą karty EKUZ,  to  wówczas "albo ponosimy koszty leczenia z własnej kieszeni i wnioskujemy o ich zwrot od NFZ, albo zawnioskujemy o certyfikat tymczasowo zastępujący kartę EKUZ" - podpowiada gazeta. I tak, " w pierwszym przypadku po zakończeniu leczenia należy przedstawić rachunki za poniesione koszty leczenia zagranicznego do oddziału wojewódzkiego NFZ według miejsca naszego zamieszkania. Fundusz wysyła zapytanie do swojego odpowiednika w kraju naszego leczenia i ustala, jakiej kwoty nie musielibyśmy płacić gdybyśmy okazali kartę EKUZ i ta kwota jest nam zwracana", natomiast  w " drugim przypadku możemy zawnioskować o certyfikat tymczasowo zastępujący kartę EKUZ już zagranicą a nawet po rozpoczęciu tam niezbędnego leczenia". Według "DGP", "zawnioskować może zainteresowana osoba samodzielnie, osoba pisemnie upoważniona lub odpowiednik NFZ w kraju leczenia".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT