Ceny komunikacyjnych polis OC będą "gonić Unię Europejską"

Właściciele aut  boleśniej odczują obowiązek ubezpieczeniowy komunikacyjnego OC. Jak pisze portal "Bankier.pl" (www.bankier.pl z  07.01.2013 r.),  w 2013 r. cenami tych polis OC  " będziemy gonić Unię Europejską". I  jeśli " ze stawkami dotrzemy do poziomu zachodniej Europy, kierowcy będą zmuszeni sięgać do kieszeni głębiej niż obecnie" - podaje www.bankier.pl. Portal podkreśla,  iż   kobiety – uznawane dotąd za bezpieczniejszych kierowców – bezwzględnie pożegnają się z niższymi, niż proponowane mężczyznom, cenami OC. Niezależnie od tego,  rynek musi przygotować się  na  nieuchronną podwyżkę stawek OC komunikacyjnego.  Zdaniem Bankier.pl, po  trwającej w ostatnich latach wojnie cenowej niezarabiający na OC "rynek będzie sukcesywnie dostosowywał pułap wielu cen do unijnych, dużo wyższych poziomów". Ceny  w większości przypadków wzrosną o kilka do kilkunastu procent na pojedynczej polisie - szacuje portal. Przy tym "uzależnianie finalnej kwoty od wielu parametrów tak pojazdu, jak i kierowcy spowoduje, że różnice w cenach konkurencyjnych firm niekiedy będą znaczne".  Bankier.pl  twierdzi, że "dla klientów będzie to szansa na upolowanie zniżek tam, gdzie dotąd po OC nie sięgali". Natomiast  rykoszetem dostaną  m.in.  przez wiele lat jeżdżący po drogach bez stłuczki. Coroczna składka za OC stanie się więc jeszcze boleśniejszym wydatkiem niż dotychczas.
Zdaniem ponad 90 proc.  ankietowanych  przez  portal Bankier.pl, głównym mankamentem rynkowej oferty już dzisiaj są kosztowne składki i mało atrakcyjne zniżki.   

Ubezpieczyciele kontra poszkodowani

Z danych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że przyznawane przez  towarzystwa ubezpieczeń  świadczenia  są zaniżone nawet czterokrotnie.  Z kolei   wyniki sondaży przeprowadzonych przez GFK Polonia informują, że  tylko jedna piąta Polaków wie o tym,  iż może walczyć o pieniądze z ubezpieczenia - informuje "Prnews.pl"(www.prnews.pl  z 07.01.2013 r.).Tymczasem towarzystwa wykorzystują tę sytuację. Zdaniem Piotra Wojtaszaka, starszego  partnera  zarządzającego  w Kancelarii Teodorowski&Wojtaszak, "ubezpieczyciele bardzo skutecznie wykorzystują przewagę w konfliktach z poszkodowanymi, którzy tylko w ograniczonym zakresie mają świadomość przysługujących im praw. (...)Ubezpieczyciele mają sprawdzone metody. Są to m.in. nadmiernie przeciągane procedury odszkodowawcze, zaniżanie wartości przyznanych odszkodowań lub odmowa przyznania odszkodowania. Najbardziej opornych straszy się sądem. Jeśli sąd wyda niekorzystne  dla ubezpieczyciela, orzeczenie, można je zignorować". Przy tym - podkreśla  portal -  "największą wartością w systemie ochrony ubezpieczeniowej powinna być pewność, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia poszkodowani mogą liczyć na finansową rekompensatę wypłaconą przez ubezpieczyciela. To teoretyczne założenia, które nie mają potwierdzenia w realiach rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Ubezpieczyciele wykorzystają każdą okazję, aby nie przyznać odszkodowań osobom pokrzywdzonym lub przyznać świadczenie o jak najmniejszej wartości".
Tylko w sprawach dotyczących zaniżenia przez towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacanego odszkodowania do Rzecznika Ubezpieczonych trafia rokrocznie ponad 3000 skarg - podaje www.prnews.pl.

Banki dobrze zarabiają na bancassurance


Sprzedaż pakietów ubezpieczeniowych jest jednym z najefektywniejszych sposobów na dodatkowe zyski banków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 04.01.2013 r.). W opinii dziennika, obecnie  zdecydowana większość ofert kredytowych udostępniania jest klientom wraz z różnego rodzaju ubezpieczeniami. Jak podkreśla gazeta, polisy  ubezpieczeniowe  udostępniane  przy kredytach i pożyczkach gotówkowych najczęściej  oferują  zakres  ochrony obejmujący  ryzyko zdarzeń takich jak :  zgon (w tym zgon w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW); utrata pracy;  trwała i całkowita niezdolność do pracy;  czasowa niezdolność do pracy;  poważne zachorowanie; trwałe inwalidztwo; hospitalizacja czy   assistance domowy i medyczny.  Ponadto - twierdzi "DGP" -  banki często "gratyfikują swoich klientów przystępujących do ubezpieczenia obniżeniem oprocentowania nominalnego pożyczki (od 2,5 pp. w ING Banku Śląskim, przez 3 pp. w Banku Millennium oraz PKO Banku Polskim do nawet 5 pp. w BGŻ) lub obniżeniem prowizji za udzielenie kredytu (jak np. Kredyt Bank)".

Większa oferta ubezpieczeń należności dla przedsiębiorstw z sektora MSP

Rynek polis finansowych rozwija  ofertę  ubezpieczeń należności dla przedsiębiorstw z sektora MSP - donosi "Parkiet" (Nr z 04.01.2013 r.). Jak  twierdzi w gazecie Maciej Szwarc, prezes Axa Polska,  ubezpieczyciele  po upadłościach w 2012 r.   wielu firm z branży budowlanej, które uruchomiły gwarancje ubezpieczeniowe, szukają  obecnie   względnie stabilnych  sektorów  gospodarki.  Ponadto, w ubezpieczeniach majątkowych  nastąpiło  zaostrzenie polityki underwritingowej. "Większość towarzystw zaostrzyła swoje wymagania co do jakości ryzyka, które są gotowe przyjąć do ubezpieczenia"  –  podaje dziennik.  Według   Macieja  Drowanowskiego, dyrektora  zarządzającego  Coface, firma zareagowała  na zmiany, wprowadzając  aktywny monitoring odbiorców.  Coface  "w efekcie analizy portfela"  wprowadziła dedykowaną klientom z sektora  MSP polisę SMART o znacznie prostszych  procedurach  przystąpienia do ochrony. Jej sprzedaż, według deklaracji firmy,  „jest bardziej niż zadowalająca" i to dzięki rosnącej świadomości tej grupy przedsiębiorstw, jak i bardziej aktywnej działalności ubezpieczycieli.
Według danych Coface wzrost liczby bankructw w  2013 r.   sięgnie 22 proc. w ujęciu r./r. - ostrzega "Parkiet".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT