Ergo Hestia - słabsze wyniki po trzech kwartałach 2013 r.

Grupa ubezpieczeniowa Ergo Hestia po dziewięciu miesiącach 2013 r. odnotowała prawie 180 mln zł  zysku netto, podczas gdy  w analogicznym okresie 2012 r. wypracowała wynik finansowy netto na poziomie 189 mln zł - podaje "Puls Biznesu" (Nr z 21.11.2013 r.). Według gazety,  STU Ergo Hestia  do końca września br. zebrała 2,2 mld zł składki (o blisko 10 proc. więcej niż rok temu). Natomiast  wynik techniczny ubezpieczyciela po trzech kwartałach 2013 r. wyniósł 123 mln zł wobec niecałych 100 mln zł rok wcześniej. Zdaniem Grzegorza Szatkowskiego, wiceprezesa  ds. finansowych STU Ergo Hestia , jest to przede wszystkim zasługą segmentu ubezpieczeń korporacyjnych. Szatkowski podkreśla w gazecie, iż  obecnie panuje w branży  bardzo ostra konkurencja cenowa na granicy opłacalności. "Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych nie mogą być niższe, jeśli chcemy zachować wysoki standard likwidacji szkód (...) nie konkurujemy ceną. W tym roku Ergo Hestia dwukrotnie podnosiła ceny." Według "PB",  pozostali ubezpieczyciele z grupy "mocno odstają" od majątkowej Hestii. I tak, MTU odnotowało spadek spadki o 8 proc. (do 523 mln zł) w porównaniu z 2012 r., ale zysk netto firmy pozostał na poziomie ubiegłorocznego (24 mln zł)  przy zdecydowanie gorszym wyniku technicznym. Na koniec września 2013 r. wynosił on 6 mln zł wobec 18 mln zł rok wcześniej.
Natomiast życiowa Hestia odnotowała w omawianym czasie  załamanie przychodów - przypis firmy  na koniec września br. spadł o 40 proc. w porównaniu z 2012 r.. do poziomu  384 mln zł. Ubezpieczyciel odnotował  także jej niższy zysk netto - 23 mln zł.

Poszkodowani w wypadku przez nieznanego sprawcę będą mieli 20 lat na wystąpienie o odszkodowanie do UFG 

Nie zawsze sprawca wypadku komunikacyjnego  jest znany. Zdarza się, że ktoś spowoduje wypadek po alkoholu albo w wyniku bardzo poważnego naruszenia przepisów i ucieknie z miejsca zdarzenia - pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 21.11.2013 r.). Poszkodowany nie może wówczas dochodzić odszkodowania z polisy ubezpieczenia OC sprawcy . W takiej sytuacji  pieniądze wypłaca   poszkodowanym w wypadku  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jak podaje "Rz", wystarczy wskazać okoliczności, z których wynika, że do wypadku doszło na skutek przestępstwa.  Według gazety, ofiary katastrof komunikacyjnych będą miały na to  20 lat.  

Ubezpieczyciele zapłacą więcej na funkcjonowanie Rzecznika Ubezpieczonych

Rząd zdecydował o podniesieniu  składki z zakładów ubezpieczeń na rzecz Rzecznika Ubezpieczonych od 2014 r. Maksymalna  stawka składki ponoszonej przez zakłady ubezpieczeń,  a  przewidzianej w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz RzU, wzrośnie  z obecnych 0,01 proc. do 0,015 proc. - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 23.11.2013 r.).Dziennik pisze, iż według szacunków  rządu takie podniesienie składki  oznacza o około  1,1 mln zł więcej przychodów od krajowych zakładów ubezpieczeń  ( ok. 5,34 mln zł).  "To pozwoli na pokrycie zmniejszenia przychodów Biura z tytuł opłat powszechnych towarzystw emerytalnych, które zdaniem MF mogą się zmniejszyć o ponad 800 mln zł. Zaś poszerzenie katalogu płacących składki na rzecz RU o zagraniczne zakłady ubezpieczeń może zwiększyć budżet RU o kolejne 400 tys. zł" - podkreśla gazeta.  
W opinii "Rz",  podniesienie składki rząd uzasadnia "zmianą aktywów netto OFE po uchwaleniu ustawy oraz rosnącą liczbą skarg na działalność zakładów ubezpieczeń. Dodatkowo w uzasadnieniu rząd zauważa, że zmniejsza się również wysokość składek powierzonych zakładom ubezpieczeń".  Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Ubezpieczonych  szacuje bowiem, iż rządowe zmiany mogą oznaczać dla instytucji, którą  zarządza,   ubytek aż o ok. 1,6 mln zł czyli jedną czwartą rocznego budżetu RzU.
Ministerstwo Finansów w projekcie rozporządzenia zmieniającego wysokość składek przekazywanych RzU podaje, iż planowane dochody jego biura to w przyszłym roku 7,09 mln zł, zaś wydatki 7,29 mln zł.

Firma Gerda - producent zamków i drzwi -  chce sprzedawać polisy ubezpieczeniowe

Gerda, znany producent zamków, drzwi i bram garażowych  postawiła na  sprzedaż usług finansowych, w tym ubezpieczeń - informuje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 20.11.2013 r.). W tym celu uruchomiła spółkę Gerda Broker oferującą produkty finansowe  zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Gerda Broker - podkreśla dziennik - jednak "nie chce powiedzieć, ile docelowo zamierza mieć oddziałów oraz ilu zatrudnia pracowników oraz jakie są jej plany rozwojowe". Według "GW", strategia rozwoju spółki ma zostać ogłoszona na początku 2014 roku.
"Wyborcza" zauważa, iż eksperci. zapytani przez gazetę   o szanse nowego pośrednika na rynku "są dosyć ostrożni, aczkolwiek widzą dla niego szansę". Dziennik  przytacza wypowiedź Marcina Brody z  "Dziennika Ubezpieczeniowego", iż " możliwa jest do wyobrażenia sytuacja, że klient w sklepie Gerdy jest zachęcany do kupna, oprócz zamka czy drzwi, także nabycia ubezpieczenia mieszkania. " Normą jest, że sprzedawcy sprzętu elektronicznego i AGD proponują do nich ubezpieczenia. Podobnie może być z Gerdą. Poza tym marka jest znana i wywołuje pozytywne skojarzenia" - twierdzi w "Wyborczej"  Broda. Z kolei Paweł Majtkowski, niegdyś główny analityk w Expanderze i Finamo podkreśla w dzienniku, iż "właściciele obu przedsięwzięć (producenta zamków i pośrednika finansowego) liczą na skojarzenia klientów z bezpieczeństwem".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT