Ergo Hestia przed Wartą

W  czołówce rankingu  ubezpieczycieli majątkowych po II kwartale 2008 r. nastąpiła zmiana – donosi „Parkiet" (Nr z 26.08.2008 r.) tego roku – zauważa „Parkiet”. Na  drugą  pozycję wicelidera rynku  pod względem przypisu składki brutto wysunęła się  sopocka grupa Ergo Hestia ( STU Ergo Hestia oraz należące do firmy w 100 proc. MTU SA). Na trzecim miejscu znalazła się TUiR Warta jak do tej pory zawsze „ta druga” po PZU SA . Według szacunków „Parkietu”, obie firmy z grupy Ergo zanotowały na koniec pierwszego półrocza 2008 r. przypis składki w wysokości 1,06 mld zł, co przyniosło im łącznie 10,2-proc. udział w krajowym rynku ubezpieczeń majątkowych. Natomiast w tym samym czasie TUiR Warta SA pozyskało w tym czasie około  1,02 mld zł (udział 9,9 proc.). Wprawdzie różnica w przychodach z polis nie jest zbyt duża, bo   około  40 mln zł,  jednak -  jak podkreśla dziennik – jest to zarówno bardzo prestiżowy wyczyn Ergo Hestii jak i  bardzo prestiżowa porażka Warty, albowiem należący do belgijskiego KBC ubezpieczyciel. był wiceliderem rynku ubezpieczeń majątkowych "od zawsze". Według  Małgorzaty  Makulskiej,  wiceprezes do spraw sprzedaży i marketingu grupy Ergo Hestia,  największy wzrost przypisu składki został odnotowany w obszarze ubezpieczeń osób fizycznych i był efektem wielu działań, m.in.. wprowadzenia nowej taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych jeszcze w 2007 r. czy innowacyjnego, szybkiego  i sprawnego  systemu likwidacji szkód. Gazeta podkreśla, że także model sprzedaży sopockiego ubezpieczyciela jest dużo efektywniejszy (ma m.in. stoiska w centrach handlowych) niż konkurenta, co wskazuje, że TUiR Warta będzie musiało na dłużej pożegnać się z drugim miejscem. Warta osiągnęła w ostatnim półroczu wzrost dynamiki przypisu na poziomie  7,5 proc.,  podczas gdy w tym samym czasie  STU Ergo Hestia odnotowała wzrost w wysokości 19,8 proc., a MTU - 23,6 proc.  Zdaniem „Parkietu”,  Warta   musi teraz uważać, żeby nie przegonił jej wkrótce  Allianz.

Bezpieczniej z UFG

W razie kłopotów finansowych, wszystkie instytucje finansowe w Polsce mają specjalne systemy gwarancyjne – podkreśla  „Rzeczpospolita”(Nr z 25.09.2008 r.).  W przypadku wypłat z towarzystw ubezpieczeniowych jest to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który oprócz swoich stałych innych  funkcji, przede wszystkim zabezpiecza interesy klientów upadłych zakładów ubezpieczeń. I tak, w  przypadku osób, którym przysługują świadczenia z OC komunikacyjnego, OC rolnika bądź ubezpieczenia budynków rolniczych, jest to gwarancja zwrotu 100 proc. należnych  świadczeń – przypomina dziennik. Natomiast w przypadku ubezpieczeń na życie można natomiast liczyć na wypłatę przez UFG  50 proc. należności.

PZU razem z Inteligo

PZU SA rozpocznie wkrótce sprzedaż ubezpieczeń w systemie direct. Według  informacji "Gazety Prawnej"(Nr z 25.09.2008 r.),  ubezpieczyciel zamierza współpracować w tym zakresie  z bankiem Inteligo. Współpraca ta – zauważa dziennik -  ma pomóc towarzystwu  w rozwiązywaniu problemów technologicznych, ponadto ma także otworzyć ubezpieczycielowi dostęp do klientów banku. Według „Prawnej”, model projektu  PZU  może być zbliżony do tego, wedle którego działa Commercial Union, które na stronie banku BZ WBK umożliwiło sprzedaż swoich ubezpieczeń direct. Jest to wynik  założenia, że skoro 50 proc. klientów banku posiada samochód, to jeśli w ciągu najbliższych kilku lat skorzystałoby z tej oferty 10-15proc. populacji, oznaczałoby to dla ubezpieczyciela pozyskanie kilku tysięcy nowych klientów.

Odszkodowania dla Eureko w formie dywidendy z PZU ?

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) rozważa wypłatę odszkodowania dla Eureko w formie dywidendy z PZU, ale chce, aby holenderski inwestor obniżył swoje oczekiwania co do kwoty – informuje „Gazeta Wyborcza”(Nr z 26.09.2008 r.). Według dziennika, na spotkaniu w redakcji „GW” minister skarbu Aleksander Grad przyznał, że w resorcie skarbu rozważany jest  taki scenariusz, i że resort  liczy iż Holendrzy poskromią swoje apetyty.  Pod koniec czerwca  br. MSP i holenderski koncern Eureko zakończyły formalne negocjacje w sprawie sporu o PZU z powodu nieosiągnięcia kompromisu w wyznaczonym sobie terminie, choć trwają negocjacje nieformalne, nie mające statusu negocjacji, między bankami inwestycyjnymi reprezentującymi polski rząd i Eureko – przypomina „GW.
Resort skarbu reprezentuje Lehman Brothers, Eureko zaś JP Morgan, a mandat obowiązuje do końca września.
Eureko domaga się realizacji podpisanej ze Skarbem Państwa umowy prywatyzacyjnej (1999) oraz aneksu (2001), na mocy których miało przejąć większościowy pakiet akcji PZU - obecnie ma 33 proc. minus 1 akcję ubezpieczyciela. Trybunał Arbitrażowy w Londynie w 2005 r. nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko, a obecnie ustala wysokość odszkodowania. Jak dotąd Holendrzy mówili o kwocie rzędu 35,6 mld zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT