Eureko nadal zainteresowane obecnością w Polsce

Jaka jest nowa strategia Ministerstwa Skarbu Państwa w sporze z Eureko? Eureko może zakończyć rok sporą stratą, co - według "Parkietu"(Nr z 22.12.2008 r.) -   cieszy  resort skarbu, który liczy na to, że wtedy holenderski udziałowiec PZU będzie zmuszony do zawarcia ugody na warunkach MSP. Ministerstwo jednak oficjalnie  nie potwierdza tej  informacji.  "Nie komentujmy takich doniesień. Sprawy negocjacji są objęte klauzulą poufności. W każdej chwili jesteśmy gotowi do rozmów z inwestorem"  - powiedział dziennikowi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy resortu.. A zdaniem gazety, Eureko może mieć problem, m.in. dlatego, że będzie musiało odpisać spadek wartości akcji Banco Comercial Portugues, w którym jest drugim co do znaczenia akcjonariuszem. W lipcu br. , kiedy papiery BCP kosztowały 1,26 euro, Eureko ostrzegało, że jeżeli kurs akcji banku nie zacznie odrabiać strat, w II półroczu dokona odpisu na te papiery w wysokości 485 mln euro. W końcu grudnia  br.  jedna akcja portugalskiego banku kosztowała 0,76 euro. Tymczasem, jak  twierdzi rzeczniczka holenderskiego ubezpieczyciela, strategia Eureko wobec PZU mimo kryzysu się nie zmienia. Holendrzy są zainteresowani obecnością w Polsce  – pisze "Parkiet".

Oskarżeni o oszustwa i wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych przed sądem

73 osoby oskarżone o oszustwa komunikacyjne  (w tym trzech policjantów) na szkodę dziesięciu firm ubezpieczeniowych stanie przed sądem. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Zgierzu – informuje "Gazeta Ubezpieczeniowa" (www.gu.com.pl  z 23.12.2008 r.).za PAP. Na ławie oskarżenia zasiądzie też trzech policjantów. Prokuratura oskarża ich o poświadczenie nieprawdy oraz przyjęcie korzyści materialnej i udział w oszustwach.
Według prokuratury, oskarżeni   w latach 2001-2005  wyłudzili bądź usiłowali wyłudzić ponad 70 odszkodowań komunikacyjnych.,  angażując  w proceder członków swoich rodzin, sąsiadów, znajomych ( wiele aut było rejestrowanych na członków rodziny czy znajomych).W opinii  śledczych - pisze "GU" -  oskarżeni stosowali kilka sposobów, aby wyłudzić odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Jednym z nich było celowe uszkodzenie samochodu lub zawyżanie szkody. Innym było informowanie firmy, że doszło do uszkodzenia auta w czasie kolizji, której nie było. Jeszcze innym sposobem, było wyłudzanie odszkodowania od kilku firm, w związku z jednym uszkodzeniem samochodu.
W rozwiązaniu sprawy pomogła m.in. analiza dokumentacji ubezpieczeniowej oraz opinie powołanych biegłych.

Tańsze OC dla kierowców powodujących mało szkód ?

W 2009 r. klienci, którzy powodują mało szkód, mają szansę na tańsze polisy OC. Nie będzie ich już obciążał podatek Religi, a wypłaty za śmierć osoby bliskiej w wypadku jeszcze nie wpłyną istotnie na budżety ubezpieczycieli - pisze "Gazeta Prawna"(Nr z 22.12.2008 r.). W  2008 roku wydamy na ubezpieczenia majątkowe niemal 20 mld zł, z czego aż ponad 12 mld zł na ubezpieczenia komunikacyjne – szacuje dziennik. Według "GP", to polisy dla aut zapewniły w tym roku niemal 12-proc. wzrost rynku. Ponadto, około 64-proc. wzrost przychodów ubezpieczyciele zawdzięczają polisom komunikacyjnym. "Prawna" liczy, powołując się na wzrost przychodów z ubezpieczeń AC, że liczba nowych samochodów wzrośnie o około 9 proc. Przedsiębiorcy wydali na nie  o 308 mln zł więcej niż rok wcześniej. Dla segmentu klientów indywidualnych było to 142 mln zł więcej. Z kolei do wzrostu popytu na polisy OC przyczynił się zalew używanych aut (od początku roku do listopada sprowadzono ich ponad 1 mln). Na te więcej wydali klienci indywidualni (wzrost o 412 mln zł) niż firmy (wzrost o 169 mln zł). 2009 rok może już nie być tak dobry, bo i do nas dotrze fala spadków sprzedaży nowych aut. Nie wiadomo też, czy rząd nie wprowadzi tzw. podatku ekologicznego, który zmniejszyłby opłacalność sprowadzania aut używanych. W opinii dziennika, wypłaty zadośćuczynień za śmierć bliskiej osoby jeszcze w najbliższym roku nie będą ważyły na wynikach finansowych, ze względu na konieczność przeprowadzenia procesów sądowych. A już od początku stycznia 2009 r.  towarzystwa odetchną, bo nie będą musiały odprowadzać od składek na OC 12-proc. podatku Religi, co było dużym problemem. Wskaźnik rentowności brutto dla tej grupy ubezpieczeń od początku 2008 r. był coraz gorszy (po I kwartale – 1,38 proc., po II – 4,52 proc, a po III – 5,67 proc.). Przed wprowadzeniem podatku Religi taka działalność była rentowna. Można więc zakładać, że po jego zniesieniu towarzystwa będą miały możliwości utrzymania, a może nawet obniżenia cen – ale tylko dla tych, którzy powodują mało szkód.

Ubezpieczyciele zarobili około 3,5 mld zł

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oficjalne dziewięciomiesięczne wyniki polskiego rynku ubezpieczeń. Przypis składki brutto całego rynku wyniósł na dzień 30 września 44 871 mln zł, co oznacza wzrost o 38,6 proc. w porównaniu z rezultatem osiągniętym rok wcześniej. W rozbiciu na działy sytuacja wygląda następująco: ubezpieczenia na życie (dział I) – przypis składki w wysokości 28 951,7 mln zł, wzrost o 57 proc., ubezpieczenia osobowe i majątkowe (dział II) – 12 723,5 mln zł zebranych składek, wzrost o 13,2 proc. A swój stabilny wzrost zawdzięcza w głównej mierze polisom komunikacyjnym:  przypis z OC wyniósł 5 107,3 mln zł (4 524,7 mln zł rok wcześniej), zaś z AC - 3 951,3 mln zł (3 511,3 mln zł rok wcześniej) - podaje "Gazeta Ubezpieczeniowa" (www.gu.com.pl  z 22.12.2008 r.).. Udział procentowy w składce całego działu wyniósł odpowiednio: ok. 40,14 proc. w przypadku OC i ok. 31 proc. w przypadku AC. Zwiększony przypis z tytułu ubezpieczenia OC dział II zawdzięcza podatkowi Religi, z powodu którego ubezpieczyciele dokonali weryfikacji i/lub zwiększyli ceny OC. Wzrost przypisu z tytułu AC ubezpieczyciele zawdzięczają lepszej sytuacji finansowej swoich klientów, którzy powiększali ochronę ubezpieczeniową swoich aut o ubezpieczenia dobrowolne, oraz wprowadzeniu przez część towarzystw (m.in. PZU SA i TUiR Warta) polis AC z ograniczonym zakresem ochrony (przez co tańszych). Wynik finansowy netto  działu ogółem wyniósł   3 mld  452,9 mln zł (wzrost o 1 587 mln zł r/r.); wynik techniczny osiągnął poziom  935 mln zł .

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT