Grupa PZU zainteresowana Skarbcem ?

PZU przymierza się do zakupu Skarbca. Trwają ostatnie ustalenia z funduszem Enterprise Investors, właścicielem Skarbiec Asset Management Holding, do którego należy Skarbiec TFI  - donosi "Parkiet"(Nr z 18.02.2011 r.). Według gazety, ubezpieczyciel nie  chce kupić jednak spółki  ProService AT, agenta transferowego  należącego do holdingu. Dziennik pisze,  iż  cena transakcji może oscylować między 100 mln euro a 100 mln dolarów. A 400 mln zł warte jest 9 proc. aktywów Skarbca, a 300 mln zł - około 6 proc. aktywów, szacowanych na koniec stycznia br. na kwotę 4,7 mld zł. Tymczasem w  funduszach PZU  jest 3,2 mld zł aktywów, co daje 13. miejsce w branży. Przejęcie zaś  Skarbca dałoby grupie PZU  szóstą pozycję na rynku. Ponadto, dla  PZU TFI zakup Skarbca  to  otwarte drzwi do szerokiej sieci dystrybucji. Teraz fundusze PZU są sprzedawane głównie przez agentów ubezpieczeniowych PZU. Być może udałoby się je wprowadzić do banków, biur maklerskich i pośredników, których sporo jest na liście dystrybutorów Skarbca - zauważa "Parkiet".

Wchodzi Groupama, nowy direct

W drugiej połowie 2011 r.  może  rozpocząć  działalność  w  Polsce towarzystwo Groupama, naszym francuski ubezpieczyciel sprzedający polisy za pośrednictwem internetu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 16.02.2010 r.). Nowy direct ma  działać na naszym rynku jako oddział zagraniczny spółki, co znacznie skróci czas potrzebny na rozruch przedsięwzięcia - twierdzi gazeta.  Firma  rozpoczęła  już rekrutację kadry menedżerskiej i pracowników do swojego projektu w Polsce.
Zdaniem  Wojciecha Rabieja, szefa internetowej porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat.pl,  na naszym rynku jest miejsce dla nowego directu. Sprzyja temu  obecna sytuacja w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych, który jest głównym źródłem przychodów dla directów. Rosnące od ub.r. stawki za polisy OC i AC zdecydowanie poprawiają rentowność sprzedaży przez internet i telefon. W opinii Marcina Niewiadomskiego, członek zarządu Link4, lidera rynku direct w Polsce,  "zainteresowanie nowych ubezpieczycieli naszym krajem nie dziwi, gdyż polski rynek direct jest najlepiej rozwinięty w tej części Europy".
Według niego, dzięki coraz większej powszechności dostępu do internetu ubezpieczenia direct mają dużą szansę stać się w przyszłości dominującym kanałem dystrybucji produktów ubezpieczeniowych..
Groupama, szósta co do wielkości grupa ubezpieczeniowa we Francji (towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych) w  2009 r. zebrała łącznie 17,4 mld euro składek.  Ubezpieczyciel jest także obecny w innych państwach Europy – w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Hiszpanii, a od  kilku lat buduje  mocną pozycję  na rynkach państw Europy Środkowo-Wschodniej, na Słowacji,  Węgrzech oraz w  Rumunii.

PZU SA poinformował, że wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie STS „Fryderyk Chopin”

PZU SA poinformował, że wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie STS „Fryderyk Chopin”, którego  armatorem jest  Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji  (EWSPiA ). Zakład tłumaczył zmianę swojej wcześniejszej decyzji „ujawnieniem nowych okoliczności związanych z wypadkiem żaglowca” - podaje "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 18.02.2011 r.). Według Tomasza Tarkowskiego , dyrektora Grupy PZU ds. likwidacji szkód i świadczeń, decyzję o wypłacie odszkodowania  firma podjęła "po analizie nowych informacji, uzyskanych przez PZU ze źródeł zewnętrznych oraz przekazanych nam przez armatora (...). Wątpliwości na tle odpowiedzialności ubezpieczeniowej PZU za tę szkodę postanowiliśmy rozstrzygnąć na korzyść ubezpieczonego, zgodnie z zasadami obowiązującymi w praktyce likwidacji szkód ubezpieczeniowych". 
"GU" przypomina, że w  grudniu ub.r. ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania za uszkodzenie żaglowca. A „Fryderyk Chopin” był ubezpieczony na podstawie umowy zawartej pomiędzy PZU SA a prywatnym właścicielem jednostki - Europejską Wyższą Szkołą Prawa i Administracji.
Do wypadku żaglowca doszło 29 października 2010 roku. STS „Fryderyk Chopin” płynął w rejsie Szkoły pod Żaglami. Uszkodzeniu uległy maszty jednostki.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT