Już wkrótce kolejna internetowa wyszukiwarka ubezpieczeń

Portal  Polisowo.pl – internetowa  wyszukiwarka ubezpieczeń, łącząca klientów szukających ubezpieczeń w internecie z pośrednikami,   przeszła tzw. fazę testową - podaje "Gazeta Ubezpieczeniowa"( z 12.05.2009 r.). Według informacji "GU",  pozwala ona  na wyszukanie ofert OC/AC/NW/mieszkań oraz pakietów 16 zakładów ubezpieczeń, z położeniem szczególnego akcentu na możliwość łączenia ubezpieczeń OC i AC z różnych firm ubezpieczeniowych. Internauta może znaleźć tam oferty ponad 800 agencji ubezpieczeniowych z całej Polski łącznie z ceną polisy (po wypełnieniu  formularza). Natomiast ewentualny zakup ubezpieczenia realizuje wybrany przez niego agent - pisze "Ubezpieczeniowa". Także dla  pośredników  wyszukiwarka jest  nowym, efektywnym sposobem  na przedstawienie swojej agencji oraz oferty w internecie. Po rejestracji na stronie polisowo.com każdy pośrednik otrzyma: program do obsługi agencji i przygotowywania ofert offline, własną stronę WWW z wyszukiwarką jego indywidualnych ofert oraz  wizytówkę i miejsce na mapie agentów w Polisowo.pl.

Więcej pakietów  ubezpieczeń dla MSP 

Coraz więcej towarzystw proponuje kompleksowe ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla małych i średnich firm. Sprzedaż tych produktów staje się dla ubezpieczycieli ważnym celem strategicznym. Klient może liczyć na elastyczność ubezpieczyciela  przy zawieraniu umów. Można także indywidualnie ustalać zakres ochrony i dostosować go do swoich potrzeb - twierdzi "Rzeczpospolita"(Nr z 12.05.2009 r.).Ponadto, za pakiet składający się z polis: komunikacyjnej, majątkowej, OC, na życie, trzeba zapłacić mniej niż przy kupowaniu ich oddzielnie. Poza tym dla niektórych przedsiębiorstw jest to jedyny sposób, by mieć określone ubezpieczenie. Niejednokrotnie się zdarza - pisze dziennik -  że jeśli w firmie jest duża szkodowość np. w ubezpieczeniach komunikacyjnych, towarzystwa naliczają zaporową stawkę,  albo w ogóle odmawiają ubezpieczenia. Według gazety, ubezpieczenia kompleksowe często są tak skonstruowane,  że podstawowa polisa ma dosyć ograniczony zakres, ale są  klauzule dodatkowe, rozszerzające ochronę, dopasowane do potrzeb konkretnych grup przedsiębiorców, np. aptekarzy, właścicieli sklepików osiedlowych czy warsztatów samochodowych. Można wybrać też tzw.  polisę modułową, obejmującą tylko te rodzaje ryzyka, na które dany przedsiębiorca jest faktycznie narażony.
Można także zwiększyć sumę ubezpieczenia w trakcie umowy, jeżeli wzrośnie wartość majątku firmy oraz   rozszerzyć zakres ochrony - podkreśla  "Rzeczpospolita". A w sytuacji, gdy  już otrzymamy z tej polisy odszkodowanie, możemy podwyższyć sumę ubezpieczenia do pierwotnej wysokości, wnosząc dodatkową składkę.

Banki zarabiają na  polisach  od utraty pracy
 
Kryzys spowodował, że wiele banków do oferty kredytowej dołącza ubezpieczenia od utraty pracy. Takie polisy proponuje już prawie połowa banków na polskim rynku - twierdzi w "Gazecie Prawnej"(Nr z 11.05.2009 r.)  Katarzyna Siwek z firmy doradztwa finansowego Expander. Jak podaje "GP",  w teorii są to ubezpieczenia dobrowolne, ale w praktyce często okazuje się, że aby dostać kredyt hipoteczny, trzeba wykupić ubezpieczenie od utraty pracy. Według Wojciecha Kaczorowskiego  z banku Millennium, jeśli potencjalny kredytobiorca ma mniejszy udział własny w kupowanej nieruchomości niż 20 proc., musi wykupić ubezpieczenie. Podobne zasady obowiązują w mBanku i MultiBanku - twierdzi "Prawna". Kredytobiorcy niechętnie jednak decydują się na dodatkowe ubezpieczenia, ponieważ podnosi ono całkowity koszt kredytu. Zdaniem Katarzyny Siwek, klienci Expandera rzadko wykupują takie ubezpieczenia (jeden na 20), ponieważ  to ubezpieczenie nie jest tanie. Przy przeciętnym kredycie w wysokości 300 tys. zł  polisa kosztuje od 200 do 250 zł miesięcznie. W skali dwóch lat to wydatek rzędu 56 tys. zł - szacuje "Gazeta Prawna". A np. w mBanku trzeba ją opłacić z góry za dwa lata.
Wypłata z ubezpieczenia  nie następuje automatycznie i  jest najczęściej  tylko przez 12 miesięcy. Tyle czasu ma  kredytobiorca na znalezienie nowej pracy, a  bank na zastanowienie się, co dalej z kredytem. Dziennik twierdzi, że jeśli to małżeństwo wykupiło dodatkowe ubezpieczenie i jeden z małżonków  utraci pracę, to wypłacane jest tylko ubezpieczenie proporcjonalne do wysokości jego byłym dochodom.  Ubezpieczyciel może więc w takiej sytuacji pokrywać tylko 40 proc. raty kredytu. Według "Prawnej", towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, jeśli zwolnienie z pracy odbyło się za porozumieniem stron lub z winy pracownika.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

Niska dynamika składki i więcej szkód z ubezpieczeń przemysłu w Allianz Polska 

W I kw. 2009 r. składka zbierana z ubezpieczeń majątkowych Allianz  wzrosła o 2 proc. Niższa dynamika przypisu dotyczyła prze wszystkim polis AC, co wiąże się ze spadkiem sprzedaży nowych samochodów - powiedział "Parkietowi"(Nr z 11.05.2009 r.) Paweł Dangel, prezes Allianz. Dangel  poinformował, że wyższa była  dynamika przypisu spółki z ubezpieczeń dla MSP oraz z ubezpieczeń przemysłowych (z ubezpieczeń przemysłu spółka majątkowa Allianz  zebrała o 17 proc więcej składki przypisanej brutto niż w analogicznym okresie ub.r.). I gdy w 2008 r.
 Allianz odnotował także wzrost wypłaty odszkodowań - z 580 mln zł do 818 mln zł, to już  w I kw. br  spółka wypłaciła  233 mln zł . Zdaniem prezesa  Dangla, wzrost  ten wynika ze  szkód  z ubezpieczeń przemysłowych. Są one jednak głęboko reasekurowane i dlatego nie mają większego wpływu na zysk grupy - stwierdził prezes Allianz Polska. W jego opinii,  wpływ na wzrost odszkodowań miało także umocnienie się euro, przy równocześnie zwiększającej się liczbie i wielkości szkód komunikacyjnych za granicą.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT