KUKE: mniej upadłości firm w kwietniu br.

Według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w  kwietniu 2012 r. upadłość ogłosiły 64 firmy, a więc  o 13,5 proc. mniej niż w marcu br. oraz 18,5 proc. więcej niż w kwietniu 2011 r. - podaje "Puls Biznesu"(Nr z 08.05.2012 r.). Jak pisze gazeta za komunikatem KUKE, "skala upadłości ma przede wszystkim charakter sezonowy". I tak, mniejszy niż w poprzednich miesiącach  udział w liczbie upadłości (16-proc.) miały firmy jednoosobowe. Na przykład indywidualną  działalność  gospodarczą, najpopularniejszą  wśród młodych przedsiębiorców  zakończyło jedynie 10 osób, a więc o  41 proc. mniej niż w marcu br.(upadło 17  firm) oraz  o 17 proc. mniej niż w kwietniu 2011 r.(upadło ich 12). Z szacunków KUKE wynika - podaje dziennik - iż w ciągu  ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 768 przedsiębiorstw. Tak więc łączna ilość upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po kwietniu okazała się o 1,3 proc. wyższa od zanotowanej po marcu (758) - zauważa "PB".

Szkolenie kierowców flot  zmniejszy  wypłatę   odszkodowań ?

Osoby kierujące pojazdami służbowymi powodują dwu-, a nawet trzykrotnie więcej szkód niż pozostali ubezpieczeni  –  informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 08.05.2012 r.). Według  gazety, która powołuje się na dane Komisji Nadzoru Finansowego, koszty ubezpieczeń flot  samochodowych  w  2011 r.  wzrosły o 10 proc. "DGP" pisze, iż niektórzy ubezpieczyciele,   aby zmniejszyć  liczby szkód we flotach proponują  szkolenia z techniki jazdy. I tak,  PZU SA w ramach programu „Bezpieczna Flota PZU” nawet dofinansowuje kursy z doskonalenia techniki jazdy pojazdami osobowymi oraz ciężarowymi i autobusami,  dokładając  od 80 do 100 proc. kosztów kursu. W 2011 r. ze szkoleń z doskonalenia techniki jazdy skorzystało 600 osób ze 128 firm. Zdaniem Agnieszki Rosy  z biura prasowego PZU SA,  skorzystanie z takiego  kursu nie oznacza, że przedsiębiorstwo otrzyma zniżkę. Rosa  twierdzi w dzienniku, że przede wszystkim towarzystwu chodzi o to, "aby firmy, których kierowcy odbędą szkolenia, odnotowały spadek liczby szkód, dzięki czemu nie będą musiały się obawiać podwyżki stawek". TUiR Warta także deklaruje dofinansowywanie  szkoleń  kierowcom firm, które ubezpiecza, ale "klienci muszą je zorganizować we własnym zakresie". Ubezpieczyciel deklaruje, ze  klient w razie spadku szkodowości po kursie może liczyć na obniżkę ceny ubezpieczenia. Według "DGP", "podobną pomoc oferuje już Ergo Hestia". Zdaniem Macieja Kuźmicza, dyrektora biura komunikacji w Ergo Hestii, "nasi specjaliści pomagają firmom w diagnozie najważniejszych ryzyk, wskazują obszary, w których warto zwrócić większą uwagę na bezpieczeństwo, a także rekomendują konkretne rozwiązania".  Nad programem prewencyjnym dla flot pracuje także Link4.

Directy sprzedają najwięcej polis komunikacyjnych

 
W opinii "Rzeczpospolitej"(Nr z 08.05.2012 r.), chociaż Polacy rzadko jeszcze  kupują polisy ubezpieczeniowe  przez telefon, to  ubezpieczyciele direct zebrali na koniec 2011 r. 1 mld zł składki ( nieco ponad 4 proc. całego rynku majątkowego). Dziennik pisze, powołując się na  szacunki  Rogera Hodgkissa, prezesa Link4, iż za kilka lat polisy sprzedawane przez kanał direct będą stanowić́ na przykład 25 proc. rynku ubezpieczeń́ motoryzacyjnych, chociaż ich udział obecnie sięga  około 7 proc. Gazeta twierdzi, iż rynek ten rośnie jednak  w tempie 15 – 20 proc. rocznie. Nieprzypadkowo więc ubezpieczyciele tradycyjni w ramach swoich spółek utworzyli osobne komórki przeznaczone tylko do kontaktu z klientami, którzy preferują̨ telefoniczne kupno polisy, np. PZU Direct czy  Warta Direct - pisze "Rzeczpospolita" . Zdaniem gazety, praktycznie nie istnieje natomiast sprzedaż przez telefon polis ubezpieczenia na życie.  Towarzystwa tłumaczą swój  brak zainteresowania directem tym, iż "umowy w tym segmencie podpisywane są̨ na wiele lat, większość́ osób preferuje osobisty kontakt z agentem".

UNIQA TU SA: składka przekroczyła 1 mld zł 


 UNIQA TU SA odnotowała w 2011 r. ponad 1 mld  45,6 mln zł zebranej składki, osiągając  dynamikę wzrostu składki przypisanej do poziomu 17 proc., podczas gdy dla cały rynek wzrósł  do 11,6 proc. - podaje "Bankier.pl" (www.bankier.pl  z  09.05.2012 r.). Przy tym   firma  poprawiła również wynik finansowy o 74,5 mln zł w stosunku do roku 2010, zbliżając się do progu rentowności. Jak podaje portal, w  2011 r.  spółka zanotowała wzrost we wszystkich strategicznych liniach biznesowych. I tak,   udało się osiągnąć wzrost przypisu przy jednoczesnej redukcji szkodowości w  ubezpieczeniach  komunikacyjnych, które stały się  "jedną z kluczowych linii produktowych, w których poprzez odpowiedzialną ocenę ryzyka i aktywność sieci sprzedaży bieżącego biznesu". Dynamicznie zwłaszcza rozwijał się przypis z AC (wzrost 24,7 proc.) oraz OC (wzrost 14,3 proc. wobec 14,1 proc. wzrostu rynkowego). W ubezpieczeniach majątkowych UNIQA  najbardziej dynamicznymi  liniami  w tym segmencie rynku okazały się  ubezpieczenia  od ognia (wzrost o 17 proc.), OC ogólne (wzrost o 32 proc.), techniczne (wzrost 23 proc.) i mieszkaniowe (wzrost o 9 proc.). Natomiast w dziale  ubezpieczeń  osobowych spółka  wypracowała wzrosty w produktach zdrowotnych (7 proc.; rynek 27 proc.), jak i wypadkowych (9 proc. przy spadku rynku o 2 proc.).

KNF: zgoda na przejęcie TU Europa SA


Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na przejęcie  Towarzystwa Ubezpieczeń Europa  przez  niemiecką grupę ubezpieczeniową Talanx wraz z japońskim Meiji Yasuda przy założeniu, że w ciągu dwóch lat Talanx zadebiutuje na parkiecie Warszawskiej  Giełdy Papierów Wartościowych - donosi  "Gazeta Wyborcza"(Nr z 09.05.2012 r.), powołując się na komunikat KNF. "KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego bezpośredniego nabycia przez Talanx International AG z Niemiec akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Europa SA w liczbie powodującej przekroczenie 50 procent głosów na walnym zgromadzeniu" - pisze "GW". Nadzór zgodził się też na kupno przez  Meiji Yasuda akcji TU Europa SA "w liczbie powodującej przekroczenie jednej trzeciej głosów na walnym zgromadzeniu".
Gazeta przypomina, iż Talanx,  kontrolujący  w Polsce firmę ubezpieczeniową HDI podpisał w styczniu br. umowę przejęcia TUiR Warta SA  od belgijskiego KBC za 770 mln euro, zaś  w grudniu ub.r.  razem  z Meiji Yasuda ogłosił wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji specjalizującej się w bancassurance firmy TU Europa SA po 193 zł za sztukę. Wezwanie wyceniało grupę na ponad 1,8 mld zł - informuje dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT