Kiedy dokument, czy faktura spłoną w pożarze...

Kopie dokumentów czy odtworzone z twardego dysku faktury mogą być w sądzie  dowodem przeciwko ubezpieczycielowi.  
Właściciele hurtowni papierosów na Górnym Śląsku ( w 2004 r. spaliły się siedziba firmy i znajdujący się obok niej magazyn z całym towarem ) wystąpili  do sądu o zapłatę przeciwko ubezpieczycielowi. który odmówił wypłaty odszkodowania. Powołali się oni na  art. 805 i 824 kodeksu cywilnego, w myśl którego towarzystwo ubezpieczeń  zobowiązuje się – w zamian za przyjmowaną składkę – zapłacić odszkodowanie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku (np. pożaru) - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 03.12.2008 r.). Hurtownia chociaż wstępnie wyceniła straty na ok. 903 tys. zł., potem żądała w sądzie 641,5 tys. zł, ponieważ  miała wykupione dwie polisy ubezpieczeniowe do takiej właśnie wysokości.  Według gazety, przy ubezpieczeniu majątkowym będzie to odszkodowanie za powstałą szkodę. Poszkodowani uzyskali  kopie  dokumentów od swoich filii, kontrahentów, odtworzyli też firmowe dokumenty w oparciu o deklaracje składane w urzędzie skarbowym i ZUS. Zebrali kopie faktur, umów, kwitów magazynowych, deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych. Przekazali też spalone twarde dyski komputerów, aby informatycy uzyskali zapisane na nich dane z księgowości i magazynów. Jednak ubezpieczyciel twierdził, że na podstawie przedstawionych przez hurtownię dokumentów nie da się jednoznacznie wyliczyć szkody. Ponadto zarzucał firmie, że nienależycie współpracowała w trakcie tzw. likwidacji szkody, albowiem nie przedstawiła w określonym w umowie ubezpieczenia terminie rachunku szkody wraz z pełną dokumentacją.
Sądy przyznały hurtowni żądane 641,5 tys. zł odszkodowania. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach jest prawomocny (V ACa 816/07).

Skargi do RzU na zaniżone odszkodowania z komunikacyjnych polis OC sprawców

Ze skarg,  jakie napływają do Rzecznika Ubezpieczonych wynika (RzU), że coraz większa liczba kierowców naprawiających swoje samochody po wypadkach otrzymuje zaniżone odszkodowania z polis OC sprawców. Zdaniem rzecznika - donosi "Rzeczpospolita" (www.rp.pl z 04.12.2008 r., ) firmy ubezpieczeniowe niekorzystnie i bezpodstawnie dla właścicieli samochodów interpretują przepisy kodeksu cywilnego. Wybór części samochodowych przy użyciu których będzie naprawiany samochód, należy bowiem — uważa RzU— do osoby której samochód został uszkodzony w wypadku. Jeśli więc były w nim zamontowane części oryginalne, właściciel ma prawo żądać od firmy ubezpieczeniowej, która wypłaca odszkodowanie w imieniu sprawcy wypadku, pokrycia kosztów zakupu części oryginalnych, a nie tańszych zamienników - pisze gazeta. Tymczasem ze skarg napływających do RzU wynika, że  ubezpieczyciele  powołują się na to, że pojazd w dniu uszkodzenia nie posiadał ważnej gwarancji, dlatego nie ma więc potrzeby naprawiania go przy użyciu części oryginalnych. Inne zaś powołują się na art. art. 357 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że jeżeli dłużnik (tu zakład ubezpieczeń) jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonego gatunku (np. części zamiennych), a jakość tych rzeczy (to czy są one oryginalne lub nieoryginalne) nie jest oznaczona przez właściwe przepisy (lub np. umowę ubezpieczenia), dłużnik powinien świadczyć rzeczy średniej jakości.
Zdaniem firm ubezpieczeniowych daje im to prawo do stosowania części alternatywnych niezależnie od braku zgody właściciela auta, lub tego że w wymianie podlegają części oryginalne.
Rzecznik Ubezpieczonych takie działania ubezpieczycieli  uważa za bezprawne.

Co z podatkiem od OC na 2009 r.?

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.  Ustawa. która  znosi podatek  Religi trafi teraz do prezydenta - podaje  "Dziennik.WSJ."(Nr z 05.12.2008 r.). Tymczasem
Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało w terminie, czyli do 30 listopada br., rozporządzenia określającego wysokość podatku  na rok 2009, dlatego jego faktycznie nie będzie, nawet jeśli prezydent nie podpisze ustawy znoszącej podatek. Religi. Jednak zdaniem dr Marcina Matczaka, partnera w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, wcale nie musi to być takie oczywiste. Matczak uważa - pisze dziennik - że zgodnie z procedurami, minister zdrowia, zanim podejmie decyzje w sprawie wysokości podatku, musi przeprowadzić szereg analiz i konsultacji. Może zatem stwierdzić, że nie zdążył tego zrobić w przewidzianym terminie z powodu niekompletności danych. Dr Marcin Matczak twierdzi, że w konsekwencji tego minister może odsunąć w czasie wydanie rozporządzenia, bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Więcej przeterminowanych płatności

Według Grzegorza Kwiecińskiego, dyrektora Biura Zarządzania Ryzykiem w KUKE,  rośnie liczba zgłoszeń przeterminowanych należności w przypadku materiałów budowlanych, mebli, materiałów do ich produkcji, a także stali i konstrukcji stalowych - pisze "Gazeta Prawna"(Nr z 03.12.2008 r.). Euler Hermes i Atradius dodają do tego branżę mięsną, motoryzacyjną, transportową, odzieżowo-tekstylną i papierniczą - podaje  dziennik. Rośnie zatem  liczba postępowań windykacyjnych. Zdaniem  Grzegorza Kwiecińskiego, we wrześniu i październiku w KUKE liczba wniosków o interwencję wzrosła o 48 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. Jeśli uwzględnić okres od stycznia do października, wzrost był na poziomie  16 proc.
Z kolei w Euler Hermes liczba zleceń w branży budowlanej wzrosła o 40 proc., a wartości - 97 proc. . Euler Hermes szacuje również, że wskaźnik moralności płatniczej w hurcie budowlanym spadł w sierpniu 2008 r. do 50 pkt, wobec 64 pkt w sierpniu 2007 r - pisze dziennik za Katarzyną Walesiek, głównym specjalistą ds. windykacji należności w Euler Hermes.

Ubezpieczyciele direct zainteresowani bankami

Towarzystwa ubezpieczeń direct zabiegają o współprace z bankami. Rozpoczęcie sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych w ING Banku Śląskim ogłosiło Liberty Direct .  Zdaniem gazety (Dziennik.WSJ."(Nr z 03.12.2008 r.), jest  niewykluczone, że na podobne kroki zdecydują się także i inni ubezpieczyciele direct. Agnieszka Dąbrowska z Axa Ubezpieczenia przyznaje, że firma bierze pod uwagę tego rodzaju współpracę. Sprzedaż ubezpieczeń za pośrednictwem banku rozważa również Commercial Union. Towarzystwo to jest zainteresowane  współpracą z Alior Bankiem - powiedział gazecie Elżbieta Wójcik, wiceprezes zarządu  CU, odpowiedzialna za projekt direct.  Sceptycznie do tego podchodzi natomiast  Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Link4.

Spadła cena akcji  PZU SA

Ceny akcji PZU SA  w obrocie pozagiełdowym spadają. Na początku 2008 roku można było je kupić za 380-400 zł, natomiast obecnie ich wartość spadła do poziomu  250 zł za akcje - podaje Rzeczpospolita"(Nr z 04.12.2008 r.). . Zmalał też obrót akcjami ubezpieczyciela. Rzeczpospolita"(Nr z 03.12.2008 r.). Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU SA powiedział gazecie, iż  liczba wpisów do księgi akcyjnej jest obecnie mniejsza o połowę w stosunku do ubiegłego roku. Z kolei Piotr Samojlik, szef biura Vienna Capital Partners w Polsce, uważa, że spadek cen akcji nie powinien wpłynąć na obniżenie odszkodowania dla Eureko, chociaż  Skarb Państwa może podnosić ten argument. Również zdaniem Jacka Chwedoruka, dyrektora zarządzającego  Rothschild Polska, na podstawie cen akcji w obrocie pozagiełdowym nie można wnioskować o wysokości odszkodowania.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT