Konkurencja w direct zahamuje wzrost cen komunikacyjnego OC?

Polisę komunikacyjnego OC tańszą o połowę niż u agenta można kupić np. u ubezpieczycieli direct. Tutaj  coraz bardziej rośnie konkurencja i  ubezpieczyciele robią, co mogą, aby ich oferta była konkurencyjna: proponują różne dodatki, promocje, wprowadzają korzystne formy płatności. Tymczasem polscy kierowcy nadal nie są  przekonani do sprzedaży w systemie direct - pisze "Gazeta Wyborcza" (Nr z 11.12.2008 r.), powołując się na  badania KPMG. Wynika z nich, że głównym powodem nie korzystania z direct jest brak zaufania do transakcji drogą elektroniczną (tak uważa 42 proc.  badanych).Gazeta podkreśla, że w  związku ze zniesieniem podatku  Religi, wciąż toczy się dyskusja na temat ewentualnych zniżek czy podwyżek stawek w OC komunikacyjnym. Ubezpieczyciele zastrzegają, że nie można się spodziewać obniżek cen dla wszystkich kierowców. Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Link4, twierdzi, że na zniżki mogą liczyć tylko mało szkodowi klienci. Ponadto, w opinii przedstawicieli towarzystw,  elementem, który może mieć znaczący wpływ na stawki w OC jest wprowadzona w sierpniu br. instytucja zadośćuczynienia. Zdaniem Pawła Wróbla, rzecznika prasowego Generali, nie pozostanie ona bez wpływu na wysokość cen.

Droższe polisy od utraty pracy i tzw. ubezpieczenia pomostowe

Od stycznia 2009 r.   zdrożeją polisy ubezpieczenia od utraty pracy. Według dziennika "Polska"(Nr z 11.12.2008 r.) będą droższe  nawet o 20 proc. Polisy takie są  obowiązkowo dodawane do kredytu hipotecznego. Według gazety, firmy ubezpieczeniowe podniosą ich ceny, ponieważ rośnie ryzyko upadku przedsiębiorstw i masowych zwolnień. Z wyliczeń Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" wynika zaś, że do końca 2009 r. bezrobocie wzrośnie do 11 proc. z obecnych 8,8 proc.
Dzisiaj średnia cena polisy na życie, obejmująca ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, wynosi 60 zł miesięcznie. Od nowego roku dla osób zaciągających kredyt ten koszt wzrośnie do 75 zł. W opinii dziennika, większe ryzyko utraty pracy to niejedyny powód wzrostu kosztów polis od bezrobocia. Dla towarzystw kończą się czasy rekordowych zysków związanych z wykupywaniem polis do kredytów hipotecznych. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że tylko od stycznia do czerwca tego roku udzielono 165 tys. kredytów hipotecznych.
A do każdej umowy dokładano co najmniej jedną polisę na życie. Oprócz ubezpieczeń od utraty pracy nawet dwukrotnie zdrożeją tzw. ubezpieczenia pomostowe;  rodzaj zabezpieczenia kredytu dla banku, ustanawianego do momentu uzyskania wpisu o ustanowieniu hipoteki w księdze wieczystej.

Nowa strategia Grupy PZU

Andrzej Klesyk, prezes PZU SA zapowiada walkę o obecnych i nowych klientów. Na początek chce zatrzymać kurczące się udziały w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych  - podaje "Gazeta Wyborcza" (Nr z 11.12.2008 r.) . Według prezesa PZU SA do 2011 r. ubezpieczyciel  nie tylko przestanie tracić klientów, ale zacznie zdobywać nowych od swoich konkurentów. W segmentach rynku, gdzie nie jest jeszcze mocno obecny, PZU chce rosnąć szybciej niż jego konkurenci. Chodzi głównie o polisy zdrowotne i indywidualne ubezpieczenia na życie. - zauważa dziennik.  Klesyk zapowiada, ze ubezpieczyciel w  2011 r. chce  zebrać 700 mln zł składek z polis zdrowotnych. W związku z tym  chce wysłać na szkolenia liczącą już 100 tys. osób armię agentów, tak,  żeby lepiej odpowiadali na oczekiwania klientów. PZU chce też wykorzystać osoby pracujące dla niego w zakładach pracy i zajmujące się sprzedażą ubezpieczeń grupowych. Docelowo ubezpieczenia zdrowotne miałyby się stać trzecim filarem grupy PZU. Kierownictwu PZU marzy się też ekspansja zagraniczna  -  twierdzi "Wyborcza". Grupa PZU - powiedział  Klesyk - jest zainteresowana  przejęciem firm ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej, tak aby inwestycje zagraniczne dały z czasem 15-procentowy udział w składce zbieranej przez całą grupę.
Grupa PZU planuje w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat przeznaczyć na inwestycje 10 mld zł. Środki te pójdą na przejęcia firm ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
PZU jest także  zainteresowane zakupem części majątku grupy AIG w naszym regionie Europy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT