Kryzys wyhamuje wzrost rynku ?

Rok 2009 nie zapowiada się najlepiej dla  ubezpieczycieli. Możliwa jest nawet obniżka cen polis  - ostrzega "Dziennik.WSJ Polska"(Nr z 10.11.2008 r.)
Wprawdzie na razie ubezpieczyciele tak jak banki biją rekordy zysków i chociaż  nie wszyscy liderzy rynku opublikowali wyniki za III kwartał br., to wszystko wskazuje, iż  będą wyjątkowo dobre. Może to być jednak ostatni kwartał, w którym towarzystwa notują znaczny wzrost przychodów - pisze gazeta. W opinii dziennika, problemy przedsiębiorstw oznaczają dla ubezpieczycieli realne straty, bo ubezpieczenia dla firm mają ok. 40 proc. udziału w rynku majątkowym wartym w II kwartale ponad 10 mld zł. W momencie spowolnienia gospodarki przedsiębiorstwa będą oszczędniej wydawać pieniądze na zapewnienie sobie ochrony ubezpieczeniowej. Zdaniem Piotra  Okrasy z Akademii Finansów w Warszawie, może to zmusić towarzystwa do obniżek cen. A za mniejszą składkę będzie mniejszy zakres ochrony.
 Zdaniem analityków kryzys spowoduje wyhamowanie tempa wzrostu, chociaż trudno na razie powiedzieć w jak dużym stopniu. Pojawiają się prognozy mówiące nawet o tempie rzędu 5-6 proc., jednak zdaniem towarzystw nie powinno być aż tak źle. Według ubezpieczycieli, dla polis majątkowych okresy dekoniunktury nie mają większego znaczenia.

Na system Payd w Polsce jeszcze za wcześnie.

Wysokość składki polis OC komunikacyjnego w systemie PAYD jest uzależniona od tego, ile się jeździ i z jaką prędkością. Tymczasem działający w Polsce ubezpieczyciele są sceptyczni odnośnie wprowadzania systemu pay-as-you-drive (PAYD) – twierdzi „Parkiet” (Nr z 10.11.2008 r.). Na przykład Uniqa,
 deklarująca w połowie września br. wprowadzenie PAYD,  teraz nie jest już  pewna jego wdrożenia. Według  prezesa Jarosława Parkota, szefa grupy Uniqa w Polsce, firma rozważa możliwość wprowadzenia do swojej oferty tego produktu, ale ostateczna decyzja zapadnie w pierwszej połowie 2009 r.
Nad zastosowaniem PAYD zastanawiają się również PZU SA i Link4 oraz STU Ergo Hestia, chociaż  według "Parkietu" jednak sopocki ubezpieczyciel nie zamierza tego robić w najbliższym czasie. Dlaczego ? Zdaniem Joanny Kitowskiej,  rzecznika Ergo Hestii, w ostatnich miesiącach brytyjski Norwich Union wycofał ze swojej oferty ten program z powodu  wysokich  kosztów  instalacji,  utrzymania urządzenia monitorującego jazdę oraz małego zainteresowania klientów, dla których ważniejsza była ich prywatność niż tańsze ubezpieczenie - pisze dziennik. Także w opinii Elżbiety Wójcik, wiceprezesa CU TUO, kilkuletnie doświadczenia z rynku brytyjskiego pokazują, że jest jeszcze za wcześnie na PAYD, ponieważ wymaga on od ubezpieczyciela dużych inwestycji, z których trudno jest uzyskać szybki zwrot. Jej zdaniem z  PAYD będzie jak ze sprzedażą ubezpieczeń przez internet -  system „ile jeździsz, tyle płacisz” przyjmie się, bo daje korzyści zarówno kierowcom, jak i towarzystwom.

KUKE: gwarancje dla stoczni na 400 mln dolarów

Kuke  udzieliła stoczniom ze Szczecina i Gdyni gwarancji na 400 mln dolarów - pisze "Gazeta Prawna"(Nr z 12.11.2008 r.). Tymczasem Komisja Europejska zgodziła się, aby majątek stoczni Gdynia i Szczecin trafił w ręce nowych właścicieli, tak wiec to  Skarb Państwa w ciągu najbliższych siedmiu  miesięcy ma przeprowadzić aukcje. Według dziennika, może to  spowodować przerwę w  produkcji statków. Gdyby tak się stało, znaczne zobowiązania spadłyby na Kuke - pisze "Prawna". Zdaniem Agnieszki Marcinkowskiej  z KUKE, trudno jest w tej chwili oszacować, jak duże jest to  ryzyko, A  ubezpieczyciel przecież  będzie musiał wypłacić sumy gwarancyjne, a  KUKE nie zna szczegółów planu sprzedaży majątku stoczni. W opinii Marcinkowskiej  firma jest bezpieczna.

Nowela stworzy warunki prawne dla nowopowstałych reasekuratorów

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej umożliwia powstawanie w Polsce nowych  zakładów reasekuracyjnych;  nowela dostosuje  nasze przepisy do wymogów unijnych - podaje portal www.onet.pl z 10.11.2008 r. Według tegoż projektu, nowopowstałe  zakłady reasekuracji będą mogły  wykonywać działalność reasekuracyjną w obu segmentach rynku ubezpieczeń, zarówno w dziale   ubezpieczeń na życie jak i w dziale ubezpieczeń majątkowych. Reasekuratorzy będą mogli  wykonywać działalność w formie spółki akcyjnej, towarzystwa wzajemnej reasekuracji albo spółki europejskiej. Projekt ustawy wprowadza także nowe zasady dotyczące gospodarki finansowej zakładu reasekuracji i lokowania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Projektem na swym najbliższym posiedzeniu ma  zająć  się Sejm.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT