Kto wypłaci odszkodowanie za szkody wynikłe z karamboli?

Zdaniem dr Marcina Orlickiego  z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  posiadacze pojazdów uczestniczących w  karambolu mogą wzajemnie domagać się naprawienia szkód na zasadzie winy. Jeżeli natomiast nie ustalono tożsamości sprawcy,  powinni  zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) - informuje "Gazeta Prawna"(Nr z 13.01.2009 r.). "Prawna" przypomina, iż w ostatnim  karambolu  w Poznaniu  zderzyło się 41 samochodów. Według policji , w tym miejscu była gołoledź, a droga nie była posypana piaskiem. Podobny przypadek - w karambolu uczestniczyło 18 samochodów -  miał miejsce w Sylwestra w Trójmieście. Dziennik radzi  właścicielom samochodów, które zostały uszkodzone  w wyniku tych  zdarzeń,  że występując o odszkodowanie mogą  skorzystać również z ubezpieczenia AC, albo próbować występować z roszczeniem do zarządcy drogi, która była niedostatecznie odśnieżona.

Inter Partner Assistance z  SIGNAL IDUNA Polska

Inter Partner Assistance i SIGNAL IDUNA Polska TU podjęły  współpracę w zakresie assistance i likwidacji szkód z ubezpieczeń turystycznych - informuje "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 13.01.2009 r.).Wdrożenie współpracy obu firm  odbyło się w wyjątkowo krótkim czasie - zaledwie 2. miesięcy. Szybkie rozpoczęcie miało zapewnić między innymi pełnowartościową opiekę jeszcze przed feriami zimowymi i szczytem sezonu narciarskiego. W czasie wdrażania współpracy dostosowano nowoczesny system obsługi szkód turystycznych w Inter Partner Assistance do szczególnych potrzeb SIGNAL IDUNA, wynikających z faktu współpracy ubezpieczyciela z wieloma touroperatorami oraz jego szerokiej, zróżnicowanej zakresowo oferty.  Z  nowym kooperantem Inter Partner Assistance wprowadziła również zmiany strukturalne w swoim dziale operacyjnym oraz zwiększyła w nim zatrudnienie. Firma chce  zapewnić SIGNAL IDUNA Polska stałą, skuteczną kontrolę kosztów obsługi ubezpieczeń turystycznych, dostęp do obszernej bazy placówek medycznych  oraz  szereg ułatwień w ramach obsługi administracyjnej tego obszernego kontraktu. Jak podaje "GU",  dzięki temu klienci  SIGNAL IDUNA zyskali dostęp do nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez Inter Partner Assistance, zwiększających jakość obsługi ubezpieczonych oraz umożliwiających ochronę przed nieuzasadnionymi kosztami ponoszonymi w procesie likwidacji szkód. Jest to możliwe dzięki globalnej bazie usługodawców medycznych, zapewniającej współpracę ze sprawdzonymi placówkami medycznymi Inter Partner Assistance na całym świecie oraz dzięki zapewnieniu kontroli dokumentacji szkodowej, w tym medycznej, związanej z likwidacją szkód podróżnych.
 
Rzeczywista szkoda - różna wartość odszkodowania dla Polaka niż Francuza

W  przypadku procesu w sprawie odszkodowania od ubezpieczyciela, którego polisę OC miał  sprawca wypadku, sąd weźmie  pod uwagę rzeczywiste koszty pomocy lekarskiej i opieki powypadkowej. Dlatego też może zdarzyć się tak - podaje "Gazeta Prawna"(Nr z 13.01.2009 r.) -  że Polacy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym uzyskają mniejsze odszkodowanie niż np. Francuzi. Jeżeli bowiem pomoc ta była  udzielana w kraju macierzystym poszkodowanych to może okazać się, że jej wartość była niższa niż w przypadku Francuzów,  leczonych w ich ojczyźnie. Dziennik podkreśla, że towarzystwo ubezpieczeniowe  odpowiada jedynie do wysokości rzeczywistej wartości zaistniałej  szkody.  

Przewoźnik odpowiedzialny za  szkody wywołane w  środowisku

Za  szkody w środowisku naturalnym, powstałe  na skutek wypadku komunikacyjnego odpowiada nie przedsiębiorca produkujący substancje, które w wypadku zanieczyściły środowisko, ale    przewoźnik -  wyjaśnia w  "Gazecie  Prawnej" (Nr z 12.01.2009 r.) Ewa Rutkowska-Subocz, radca prawny w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.  W opinii  Ewy Rutkowskiej -Subocz, która powołuje się na ustawę  o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, to przewoźnik, który spowodował szkodę w środowisku lub bezpośrednie zagrożenie taką szkodą, jest podmiotem korzystającym ze środowiska, prowadzącym działalność stwarzającą ryzyko szkody w środowisku. I to on jest zobowiązany do działań zapobiegawczych i naprawczych.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT