NFZ wykorzystał tylko 34 mln zł z podatku Religi

Narodowy Fundusz Zdrowia  miał czas do 14 lutego br. na rozliczenie środków z podatku  Religi - donosi "Parkiet"(Nr z 20.02.2009 r). Według dziennika, w 2008 r.  funduszowi udało się wykorzystać tylko 4 proc.  środków z podatku.  Faktury szpitalne  za leczenie ofiar wypadków, które na razie udało się rozliczyć, wskazują zaś kwotę 34,24 mln zł, gdy tymczasem
od października 2007 r., czyli odkąd to ubezpieczyciele odprowadzają  podatek  - 12 proc. składki zebranej z polis komunikacyjnego OC -  do końca ub.r. z tego tytułu wpłynęło do NFZ 881,68 mln zł.
Gazeta pisze, że niewykorzystane środki z podatku  mają być przeznaczone na leczenie pacjentów i refundację leków przez NFZ.   "Parkiet" przypomina, że już  od samego początku funkcjonowania podatku Religi mówiono, że przepis wprowadzający ten obowiązek jest  bublem prawnym. Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia poprzedniego rządu, twierdzi zaś, że rozwiązanie to wymagało jedynie dopracowania przepływu informacji. Z kolei w opinii Mikołaja Skorupskiego  z PIU,  w Polsce zabrakło wiedzy o faktycznych kosztach leczenia, wystandaryzowanych dla całego kraju, jak ma to miejsce w przypadku podobnych systemów w Europie.

Ergo Hestia: polisy komunikacyjne w systemie direct tylko dla młodych kierowców

Grupa Ergo Hestia poinformowała o wynikach finansowych wypracowanych w 2008 r. Grupa zarobiła  w 2008 r. 138,2 mln zł netto, o ponad 8 mln zł (6,4 proc.) więcej niż w 2007 r. - podaje  "Parkiet" (Nr z 20.02.2009 r.). Według gazety, najwięcej zarobiło majątkowe STU Ergo Hestia (114,9 mln zł), osiągając wynik lepszy od tego z 2007 r. o ponad 8 mln zł (wzrost o 8 proc.). Sopocki ubezpieczyciel zebrał  nieco ponad 1,8 mld zł składki przypisanej brutto, czyli o 21,6 proc. więcej niż w 2007 r. , kiedy to przypis wyniósł 1,48 mld zł.
Dziennik pisze, że w 2008 r. najdynamiczniej rozwijało się jednak należące do grupy  Moje Towarzystwo Ubezpieczeń  (MTU), sprzedające polisy komunikacyjne w małych miastach. W 2008 r. MTU zarobiło "na czysto"  18,7 mln zł, co  oznacza poprawę wyniku finansowego firmy o 71,5 proc. (z 10,9 mln zł). Ubezpieczyciel zebrał w ub.r. 358,4 mln zł składki, to jest o 40 proc. więcej niż w 2007 r.
Jak donosi "Parkiet" , szef grupy Ergo Hestia Piotr Śliwicki zapowiedział, iż w połowie 2009 r. firma wprowadzi na rynek   nową markę, pod którą ubezpieczyciel będzie oferować młodym kierowcom polisy komunikacyjne w systemie direct.

Ubezpieczenia  kredytów hipotecznych a kryzys

Ubezpieczyciele, którzy oferują ubezpieczenia kredytów hipotecznych na razie są spokojni o swój biznes. W ramach walki z kryzysem państwo będzie spłacać przez rok kredyty za dłużników, którzy utracą zatrudnienie - zapowiedział premier  Donald Tusk. Szef polskiego rządu  poinformował - pisze Parkiet" (Nr z 20.02.2009 r.). -  że  rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 300-400 mln zł. Środki te będą pochodziły z Funduszu Pracy.  Zdaniem Stanisława Gomułki, eksperta  ekonomicznego w BCC, propozycja Donalda Tuska wydaje się być rozsądną. Natomiast Krzysztof Rosiński, prezes Getin Holding, uważa, że jeżeli państwo udzieliłoby już dłużnikowi takiego wsparcia, ten po ponownym znalezieniu zatrudnienia powinien być zobowiązany do zwrotu środków przeznaczonych przez państwo na spłatę jego zadłużeń.
W opinii Marka Barana, rzecznika Allianz,  pomysł rządu jest tak skonstruowany, że i tak na tym rynku pozostaje miejsce dla produktów ubezpieczeniowych. Dlaczego ? Ponieważ zarówno kwota, jak i czas udzielania zapowiedzianej przez premiera  takiej pomocy są ograniczone.

Grupa  PZU zarobiła  2,5 mld zł

Grupa PZU  w  2008 r. zarobiła około  2,5 mld zł - zdradza w "Parkiecie" (Nr z 19.02.2009 r.) Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA. Dziennik przypomina, że w 2007 r. grupa odnotowała wynik finansowy netto na poziomie 3,6 mld zł. Wypracowany w 2008 r.,  mniejszy zysk od zanotowanego w 2007 r.,  spowodowany był przede wszystkim odprowadzeniem środków - w  wysokości ok. 250 mln zł -  do NFZ w ramach podatku  Religi, a także koniecznością zawiązania dużej rezerwy na rewaloryzację rent. Według gazety, na razie nie wiadomo, jaki grupa odnotowała przypis składki brutto. Andrzej Klesyk powiedział jedynie, że jest on znacznie wyższy niż przed rokiem. Zdaniem prezesa Klesyka,  majątkowy PZU SA odnotował wolniejszy wzrost składki  niż rynek. Natomiast przychody grupy z lokat  wyniosły w ub.r.  około  945 mln zł. Jak zaznaczył Andrzej Klesyk, grupa odnotowała w odróżnieniu od innych ubezpieczycieli, zwrot z  aktywów na poziomie  1,7 proc

Kontrowersje w sprawie  nowelizacji  prawa o ruchu drogowym

Może zniknąć obowiązek posiadania przy sobie ważnej  polisy komunikacyjnego  OC. W efekcie  będzie więcej wypłat z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) dla ofiar wypadków - twierdzi "Gazeta Prawna"(Nr z 19.02.2009 r.).Dziennik pisze, że  policja może zostać pozbawiona prawa do usunięcia z ruchu drogowego pojazdu bez ważnego OC. Takie zmiany przewiduje nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Projekt tej nowelizacji  budzi jednak wiele kontrowersji - zauważa gazeta. Albowiem w  dotychczasowych przepisach istnieje możliwość odholowania samochodu, gdy po kontroli okaże się, że brakuje OC. Aby odzyskać samochód, oprócz kary trzeba pokazać wykupione OC.
Nowy projekt nie przewiduje takich działań, a to  grozi zwiększeniem się liczby pojazdów nieubezpieczonych - ostrzega w "Prawnej" Andrzej Maciążek, członek zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). A w Polsce już około  200 tys. pojazdów nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Tymczasem Polska zobowiązała się do prowadzenia działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa na drogach, m.in. przez obowiązkowe OC. Proponowane zmiany prawa są sprzeczne z tym zobowiązaniem - twierdzi  PIU. Według Andrzeja Maciążka w Polsce ograniczona jest również możliwość sprawdzenia polis OC poprzez CEPiK w czasie kontroli drogowej,  dlatego propozycje zawarte w nowym projekcie są po prostu przedwczesne.. Dodatkowo planowane zmiany wpłyną również na koszty pokrycia ewentualnych szkód związanych z wypadkami kierowców nieposiadających OC.
Według PIU - donosi "Prawna" - minimalnym rygorem powinno być zatrzymanie dowodu rejestracyjnego do czasu dostarczenia OC oraz uiszczenia kary.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT