Nie ma co liczyć na obniżki cen polis komunikacyjnych

Nie będzie obniżki  cen polis OC i AC. Ubezpieczyciele za długo do nich dokładali. Obowiązkowe ubezpieczenia OC przed tegorocznymi wakacjami kosztowało już nawet o jedną piątą więcej. W górę poszły też ceny samochodowego autocasco  - informuje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 04.11.2011 r.). Drożejące ceny ubezpieczeń towarzystwa próbują kierowcom wynagrodzić, dorzucając różne bonusy lub specjalne zniżki  na zakup innych polis,  czy nawet urządzenie GPS . W opinii  Piotra Puchalskiego,  odpowiedzialnego  za ofertę mBanku i MultiBanku, obecnie coraz trudniej jest konkurować samą ceną. Na przykład  "kierowcy, którzy zdecydowali się na polisę w mBanku lub Multibanku, mogą oszczędzić na zakupach na stacjach benzynowych. Ubezpieczenie muszą kupić do końca grudnia, a za zakupy płacić kartą mBanku lub Multibanku. Wtedy bank zwróci im 5 proc. poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 30 zł miesięcznie" - pisze dziennik. Z kolei  Axa Direct przy zakupie OC dołącza darmową zieloną kartę i usługę assistance, dzięki której po wypadku firma pomoże odholować auto. Firma "kusi też dodatkowymi zniżkami, które maksymalnie mogą obniżyć cenę polisy o 35 proc. Kierowca może również liczyć na 20-proc. upust, jeśli polisę kupi przez internet, a nie przez telefon". Marcin Broda z Ogmy powiedział "Wyborczej", że teraz "trudniej będzie powrócić do wojny o klienta ceną, bo jeszcze świeże są rany z poprzedniej wojny cenowej. Jednak za kilka miesięcy na polski rynek wchodzi francuska Groupama sprzedająca polisy przez internet. Wtedy walka ceną ponownie może nabrać większego znaczenia". 

Straż miejska Warszawy bez  autocasco

Od początku listopada br. dwieście  aut straży miejskiej (SM) w Warszawie  jeździ bez wykupionego AC. „Z uwagi na rosnący koszt ubezpieczenia" - pisze "Życie Warszawy"(Nr z 03.11.2011 r.), powołując się na rzeczniczkę SM Monikę Niżniak.  Według gazety, ubezpieczenie AC do października 2011 r. kosztowało SM   ponad  milion zł. W opinii Polskiej  Izby Ubezpieczeń,  niewykupienie tego ubezpieczenia to pozorna oszczędność. Jak zauważa w dzienniku Marcin Tarczyński z PIU,  AC to  "ubezpieczenie dobrowolne. Wszyscy jesteśmy omylni, każdemu może się zdarzyć szkoda i autocasco chroni nas przed ponoszeniem kosztów z własnej kieszeni. Jeżeli mamy AC, to za szkody wyrządzone przez nas w naszym aucie płaci ubezpieczyciel. (...) ryzyko uszkodzenia pojazdu dotyczy każdego kierowcy". Do tej pory z AC ubezpieczyciel płacił m.in.: za  zderzenia ze zwierzętami, szkody wyrządzone przez osoby nieznane czy przez właściciela pojazdu. Teraz, gdy  strażnik będzie na patrolu za wybitą szybę w aucie  albo za uszkodzenie lakieru będzie płacił sprawca, a w razie "niemożności jego ustalenia koszty poniesie SM" – twierdzi Monika Niżniak,  rzeczniczka formacji. Natomiast  "w przypadku zawinionego spowodowania szkody przez strażnika może być on pociągnięty do odpowiedzialności" - .

Spodziewany gorszy wynik PZU SA


Z  danych ośmiu domów maklerskich zebranych przez „Parkiet" (Nr z 05.11.2011 r.) wynika,  iż analitycy spodziewają się prawie dwa razy mniejszego wyniku PZU SA  po III kwartale 2011 r.  niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy wyniósł on 704 mln zł.  Na rezultaty finansowe ubezpieczyciela największy wpływ ma "koniunktura na rynkach i spodziewane znaczne pogorszenie wyniku z działalności lokacyjnej". Jak zauważa w dzienniku Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities, "w III kwartale 2010 r. WIG urósł o 15 proc. (...) Z kolei tylko w okresie lipiec – październik 2011 indeks spadł o 21 proc." Z kolei  Iza Rokicka, analityk DI BRE spodziewa się spadku zysk netto PZU  w III kwartale br.  w ujęciu r./r. o 57 proc., do 304 mln zł. W jej opinii jest to "konsekwencja słabego wyniku na działalności lokacyjnej, a w szczególności negatywnej wyceny portfela akcji".  Analitycy DM Millennium oczekują natomiast "poprawy wskaźników szkodowości w ujęciu r./r. oraz poprawy współczynników efektywności kosztowej, zwłaszcza części administracyjnej". Marcin Materna analityk DM Millennium powiedział gazecie, iż "prognozujemy, że w III kwartale spółka zarobiła 322,3 mln zł". 
Dziennik podaje, że według rynkowych szacunków spółka wypłaci 2,69 mld zł odszkodowań (mniej niż rok temu, gdy było to 2,76 mld zł), przy wyższym niż w analogicznym okresie rok wcześniej przypisie składki, która ma wynieść  3,74 mld zł (wzrost o prawie  200 mln zł).

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT