O 40 proc. więcej skarg do Rzecznika Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał w 2010 r. około  11,9 tys. skarg klientów towarzystw. Jest to o 40 proc. więcej listów skarżących niż w 2009 r.- twierdzi "Parkiet"(Nr z 08.02.2011 r.).W opinii gazety najbardziej wzrósł udział skarg (w liczbie skarg ogółem) dotyczących ubezpieczeń  mienia. I tak, zwiększył się on  z 4,6 proc. (391 wniosków skarżących) do 10 proc. (1194 skargi). Przy tym, duża  liczba  skarg  dotyczyła nieprawidłowości w likwidacji przez ubezpieczycieli szkód spowodowanych powodzią i srogą zimą. Ponadto, zwiększyła się też ilość  skarg na ubezpieczenia OC inne niż komunikacyjne. W  2009 r. było ich 583 czyli  6,8 proc. skarg ogółem, to  w 2010 r. ich liczba sięgnęła już 1118 (9,3 proc.) - podaje dziennik.
Z kolei  na rynku życiowym "liderem skarg” jest PZU Życie (12,9 proc. różnicy) przed Generali (3,6 proc.) i Cardif (2,55 proc.).

UFG radzi ciężarnym:  poprawnie zapnij pasy za kierownicą

Ubezpieczeniowy  Fundusz Gwarancyjny (UFG) otrzymał  roszczenie o odszkodowanie za śmierć nienarodzonego dziecka. Prowadząca pojazd kobieta w zaawansowanej ciąży straciła dziecko, ponieważ nie  miała zapiętych  pasów bezpieczeństwa - informuje "Gazeta Ubezpieczeniowa"(ww.gu.com.  z 07.02.2011 r.). Zdaniem UFG,  tragedii można było uniknąć, zapinając pasy we odpowiedni sposób : poprowadzić jeden pas poniżej, a drugi obok brzucha, chociaż  kodeks drogowy w Polsce zwalnia ciężarne  kobiety (w widocznej ciąży)  z  zapinania pasów bezpieczeństwa. Jak podaje "GU",  ze  statystyk policji wynika, iż kobiety stanowią około 40 proc. uczestników kolizji drogowych, zaś systemy bezpieczeństwa w autach są projektowane dla osób o przeciętnej budowie ciała i  nie odpowiadają wymiarom kobiety w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej. Tymczasem - twierdzi Magdalena Barcicka, wiceprezes UFG - coraz częściej ciężarne kobiety coraz częściej uczestniczą w wypadkach drogowych.
Z danych dostępnych w literaturze medycznej wynika, że 50-70 procent urazów w ciąży związana jest z wypadkami drogowymi - podaje "GU". . Najczęstszymi obrażeniami jest w takich sytuacjach – nawet przy niewielkich prędkościach ok. 30 km/h – przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia, niedostatecznego odżywienia i utraty płodu.

Urzędnicy "skarbówki  chcą ubezpieczeń OC

Pracownicy resortu finansów chcą  grupowego ubezpieczenia OC. Zdaniem Tomasza Ludwińskiego, szefa  NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych,  związkowcy zwrócili się do Jacka Rostowskiego, ministra finansów  z prośbą o objęcie grupowym ubezpieczeniem OC wszystkich  pracowników skarbówki oraz o szkolenia i finansową motywację do zwiększonego ryzyka zawodowego - podaje "Puls Biznesu"(Nr z 07.02.2011 r.). Według  gazety, która powołuje się na Ludwińskiego,   prowadzone już były negocjacje w tej sprawie z ubezpieczycielami. I tak, ubezpieczenie 4 tys. urzędników do 50 tys. zł na osobę kosztowałoby 7 zł miesięcznie na jednego urzędnika, a ubezpieczenie większej liczby osób pozwoliłoby wynegocjować jeszcze niższe stawki.
"Parkiet" zauważa, iż podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego  ustawa o karach finansowych dla urzędników   sprawi, że urzędnicy resortu finansów będą  częściej podlegać katalogowi naruszeń i związanej z nimi odpowiedzialności majątkowej.  Ustawa ma  wejść  w życie 3 miesiące po ogłoszeniu.

Zysk PZU za 2010 r.  niższy niż w 2009 r.

PZU SA nadal myśli o przejęciach - twierdzi Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"(Nr z 07.02.2011 r.).Jednak - w opinii szefa PZU SA - obecnie nie pojawiają się firmy warte zainteresowania.. Szef lidera polskich ubezpieczeń uważa, iż  zmiany w OFE wpłyną na wycenę giełdową PZU. Prawdopodobnie dojdzie  do wypłaty dywidendy w górnych granicach widełek rzędu 25-45 proc. Jednak  ciągle nie wiadomo, co stanie się z nadwyżką. Albowiem na brak decyzji dotyczącej wypłaty dywidendy wpływa m.in., iż  ciągle nie wiadomo, jak będzie wyglądać Solvency II.
Andrzej Klesyk spodziewa sie, ze zysk PZU za 2010 r. będzie niższy niż za 2009 r. Wpłynie na to wypłata prawie 13 mld zł z bilansu (efekt ugody z Eureko), zmniejszenie zysków z rozwiązywania rezerw z umów ubezpieczeń grupowych oraz klęski żywiołowe.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT