Odszkodowanie możliwe nawet wtedy, jesli wina jest po stronie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym

Nie rezygnuj z roszczeń nawet wówczas,  jeśli wina jest po twojej stronie - radzi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 20.06.2013 r.). Dziennik pisze,  powołując się  na ostatnio  wygrany przez poszkodowaną proces  sądowy  z ubezpieczycielem, że "odszkodowanie można uzyskać nawet wtedy, kiedy jest się sprawcą wypadku drogowego" . Według "GW", ubezpieczyciel wypłacił pieniądze dziewczynie, która wpadła pod samochód  przechodząc przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, w wyniku czego  doznała urazu głowy o zapadła w śpiączkę.  Kierowca, który jechał z niedozwoloną prędkością, był obywatelem Bułgarii i  ubezpieczenie OC miał wykupione w jednej z bułgarskich firm ubezpieczeniowych. Opiekunka prawna poszkodowanej zleciła prowadzenie sprawy firmie odszkodowawczej Auxilia, która - pisze gazeta - po sześciu latach sądowej walki z bułgarskim ubezpieczycielem uzyskała dla dziewczyny  ponad 350 tys. zł zadośćuczynienia. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł , iz przyczyniła się ona w 70 proc.  do skutków wypadku, zaś kierujący busem w 30 proc. SA zasądził zadośćuczynienie w wysokości stanowiącej 30 proc. żądania (tj. 126,3 tys. zł),  dodatkowo skapitalizowaną rentę 42 420 zł oraz rentę miesięczną w kwocie 1970 zł. Razem z odsetkami suma urosła do 350 tys. zł.

Tylko około  60 proc.  Polaków ma ubezpieczone mieszkanie

Według "Rzeczpospolitej"(Nr z 19.06.2013 r.), wciąż tylko nieco ponad połowa Polaków ma ubezpieczone mieszkanie, pomimo iż  liczba kradzieży z włamaniem rośnie.  Z danych  wynika, że od stycznia do maja 2013 r. klienci zgłosili ubezpieczycielowi o jedną czwartą więcej kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań niż w analogicznym okresie ub.r. (Komenda Główna  Policji  szacuje, iż w  2012 r. stwierdzono w Polsce 127 tys. kradzieży z włamaniem).  Andrzej , dyrektor Biura Likwidacji Szkód w Gothaer twierdzi w dzienniku, iż ubezpieczyciel odnotowuje  wzrastającą liczbę szkód kradzieżowych o niewielkiej wartości lub wyłącznie uszkodzeń zabezpieczeń, np. zamków, które również są zaliczane do ryzyka "kradzieży z włamaniem. "Na wzrost liczby szkód kradzieżowych w tym roku ma wpływ trudna sytuacja ekonomiczna oraz rosnące bezrobocie, co przekłada się bezpośrednio na drobne kradzieże i włamania " – tłumaczy dyr. Gostyński. Badanie  firmy EZT wykazało, iż 73 proc. Polaków obawia się o bezpieczeństwo swojego mieszkania podczas wakacyjnej nieobecności. "Jednak świadomość zagrożenia wciąż nie idzie w parze ze świadomością ubezpieczeniową" - podkreśla gazeta. Według Komisji Nadzoru Finansowego, w 2012 r. Polacy kupili 8,4 mln polis na mieszkania i domki letniskowe, co w zestawieniu  liczbą  mieszkań oznacza, że ubezpieczonych było blisko  60 proc. nieruchomości.  Ubezpieczenie można  dopasować do potrzeb ochrony zgromadzonego  w mieszkaniu mienia  przed kradzieżą w zakresie wskazanym przez jego właściciela - pisze "Rz".  Dodatkowo ochronie może podlegać mienie znajdujące się na zewnątrz nieruchomości, lecz do niej przynależące, jak solary słoneczne czy anteny telewizyjne.  Dyr. Gostyński z Gothaer uważa, że dobór zakresu ubezpieczenia powinien zależeć w dużej mierze od charakteru nieruchomości. 

 Za  "anglika"  zapłacisz wyższe OC ?

Auta z  Anglii, z kierownicą po prawej stronie mogą zostać dopuszczone do ruchu drogowego – i to nawet bez przeróbek -  podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 20.06.2013 r.).  Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pracuje już  nad nowelizacją kodeksu drogowego, która zakłada możliwość rejestracji samochodów sprowadzanych z Anglii bez przekładania kierownicy. Według "DGP",  przy ubezpieczaniu  takich samochodów towarzystwa  będą musiały dokonywać indywidualnej oceny ryzyka. Oznacza to, iż za auto z  Anglii  jego właściciel zapłaci wyższe ubezpieczenie OC. I jeśli  wprowadzenie do ruchu pojazdów sprowadzonych z Wysp  pogorszyłoby statystyki wypadków komunikacyjnych, wówczas ceny OC najprawdopodobniej poszłyby w górę - pisze gazeta. Ponadto,  na drogach jednojezdniowych ma być  wprowadzony  bezwzględny zakaz wyprzedzania dla  samochodów  z kierownicą po prawej stronie. Zdaniem dziennika,  chce tego  Komisja Europejska.

Wyższe minimalne sumy gwarancyjne dla touroperatorów

"Rzeczpospolita"(Nr z  20.06.2013 r.) informuje,  iż w  maju  2013 r. wzrosły minimalne sumy gwarancyjne dla biur podróży,  organizujących wyjazdy czarterowe. W opinii gazety,  zmiana obejmie  w tym roku jednak nie wszystkich touroperatorów. "Najwyższe sumy gwarancyjne muszą sobie zapewnić nowo powstające biura podróży" - twierdzi dziennik. Albowiem  organizatorzy zagranicznych wyjazdów turystycznych muszą  zapewnić  swoim klientom bezpieczny powrót do kraju oraz  ewentualnie zwrócić im pieniądze za niewykorzystane  świadczenia. Dlatego na wypadek, gdyby nie mogli tego uczynić z powodu utraty płynności finansowej, powinni mieć  wykupioną w odpowiedniej wysokości  gwarancję bankową  lub  ubezpieczeniową - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT