Około 4,5 mln Polaków przepłaca za ubezpieczenia

Z  badań przeprowadzonych przez instytut badawczy IPSOS  wynika, że aż  4,5 mln  Polaków przepłaca za ubezpieczenie. W tym blisko 75 proc.  właścicieli aut  nie próbuje nawet zapoznać się z ofertą różnych towarzystw - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 12.05.2011 r.). Porównywarki internetowe pozwalają na szybkie przeanalizowanie produktów dostępnych na rynku.  Za pomocą systemu analizują    oferty  towarzystw  pod kątem potrzeb konkretnej osoby - pisze gazeta.
Zdaniem Wojciecha Rabieja, szefa porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl, "nie ma najtańszego ubezpieczenia dla wszystkich. Jeśli dane towarzystwo oferuje dobrą polisę jednemu kierowcy, nie znaczy to, że dla drugiego będzie mieć tak samo atrakcyjną propozycję". W  rankomat.pl,  w ciągu  kilkunastu miesięcy zarejestrowało się u nas niemal 200 tys. użytkowników. Firma chce w  najbliższym  roku podwoić  tę  liczbę.  Użytkownik musi wypełnić  formularz z danymi, np. przy ubezpieczeniach komunikacyjnych dotyczących  pojazdu (marka , wiek, zabezpieczenia auta itp.), właściciela auta (płeć, wiek) oraz  dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. Dzięki temu otrzyma  ofertę dopasowaną do ryzyka,  uwzględniającą przysługujące zniżki - wyjaśnia gazeta. I podkreśla, że  porównywarki nie pokazują wszystkich ofert dostępnych na rynku, ale tych towarzystw, z którymi mają podpisane umowy.

Dopłaty biorą wszyscy , a  upraw  wielu nieubezpiecza

Od 2008 r. rolnicy, którzy pobierają unijne dopłaty, mają obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50 proc. upraw od ryzyka szkód wywołanych przez m.in. grad, ujemne skutki przezimowania, przymrozki czy suszę - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 17.05.2011 r.). Tymczasem uprawy ubezpiecza w Polsce  tylko 10 – 12 proc. rolników  (około 25 proc. upraw). Zdaniem  Konrada Rojewskiego, przewodniczącego  komisji ubezpieczeń rolnych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń, takie polisy kupują  głównie właściciele dużych gospodarstw, gdy na przykład w Austrii uprawy ubezpiecza 80 proc. rolników, w Niemczech 50 proc., a w Hiszpanii 40 proc. Jak podkreśla gazeta,  w  Polsce ubezpieczenia te nie są powszechne - twierdzi "DGP" -  m.in. dlatego, że  za ich brak kara jest symboliczna stanowiąca   równowartość 2 euro od hektara, a więc mniejsza niż cena polisy. Według dziennika, rolnik na ogół tej kary nie płaci, ponieważ zazwyczaj nikt się o nią nie upomina i  nie wstrzymuje  unijnych dopłat . Powodem nieubezpieczania upraw rolnych są też wysokie ceny polis. Wprawdzie państwo refunduje 50 proc. stawki ubezpieczenia, gdy nie przekracza ona 6 proc. wartości ubezpieczenia, tyle, że stawki firm ubezpieczeniowych np. przy ubezpieczaniu upraw z drzew owocowych wynoszą 10 – 12 proc. – twierdzi  w "DGP" Tomasz Solis, sadownik i wiceprezes Związku Sadowników RP. I tak,  ubezpieczenie ha sadu na kwotę 30 tys. zł  kosztuje 3 – 3,6 tys. zł, a dochodzenie odszkodowań jest długie i uciążliwe.

KBC zamierza sprzedać Wartę  ?

Vienna Insurance Group byłaby zainteresowana przejęciem Warty, gdyby grupa KBC wystawiła ubezpieczyciela na sprzedaż   - donosi "Parkiet"(Nr z 18.05.2011 r.) powołując się na wypowiedź Guentera Geyera, prezes zarządu austriackiej grupy, która już  posiada w  Polsce spółki pod markami Compensa, InterRisk, Benefia i PZM. VIG przyznaje jednak - podaje gazeta -  że "zainteresowanie Wartą jest jedynie teoretyczne i nie są prowadzone rozmowy dotyczące jej odkupienia".
W opinii  dziennika , informacje o możliwości pozbycia się przez belgijską grupę udziałów w  Warcie  zaczęły się znów pojawiać, ponieważ KBC po raz drugi musiała skorzystać z pomocy  rządu. Dziennik przypomina, iż   w kwietniu br.  pojawiły się  informacje,  jakoby bank całkiem zrezygnował ze sprzedaży biznesu w Czechach.  Przedstawiciele Warty  nie chcą komentować informacji o  ewentualnej sprzedaży spółki a przez grupę KBC. Jarosław Parkot, prezes  zarządu Warty powiedział "Parkietowi": "O plany właścicielskie proszę pytać w Belgii". A KBC ucina wszelkie doniesienia o ewentualnym pozbywaniu się polskiego ubezpieczyciela. Viviane Huybrecht, rzeczniczka KBC oświadczyła, iż  " grupa wciela w życie plan restrukturyzacji przyjęty w listopadzie 2009 r." 

PZU w I kw. br. zebrało więcej składki

PZU SA w  pierwszym  kwartale 2011 r. poprawiło przypis składki, który wzrósł do prawie 4 mld zł  z 3,8 mld zł w analogicznym okresie 2010 r. Według  Andrzeja Klesyka, prezesa zarządu  spółki, ubezpieczyciel po raz pierwszy od wielu lat obronił swoją pozycję na rynku komunikacyjnych ubezpieczeń OC - podaje  "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 13.05.2011 r.). Klesyk poinformował, iż  towarzystwo zebrało  polis komunikacyjnych "tyle samo składek, ile rok temu". Zaś w ubezpieczeniach  AC PZU udało się zwiększyć swój udział w rynku o 1   proc. "DGP" pisze, iż w omawianym czasie  nastąpiła  także  poprawa rentowności ubezpieczeń korporacyjnych, i to  zarówno  w  komunikacji,   jak i majątku.  To wszystko spowodowało, że pomimo ostatnich  podwyżek stóp procentowych i strat  na posiadanych obligacjach (dochód z działalności lokacyjnej spółki spadł o prawie połowę -  z 909 mln zł w I kw. 2010 r. do 474 mln zł) nie odbiło  się to tak mocno na zysku. ubezpieczyciela, który jest  o 16 mln zł niższy niż przed rokiem podkreśla dziennik.
Zarząd PZU zamierza dokonać  zmian w polityce dywidendowej firmy. PZU ma na dywidendę  przeznaczać od 50 do 100 proc. zysku, gdy obecnie jest to od 25 do 45 proc. Ma to pod koniec czerwca  br. zatwierdzić WZA spółki. Ponadto,  PZU przymierza się do odświeżenia swojego wizerunku. W planach jest  rebranding polegający  przede wszystkim na zmianie logo towarzystwa, aby  było także atrakcyjne dla młodszych klientów. Jak podaje gazeta, PZU  nie planuje głębszych zmian w swoich oddziałach. Obecnie trwa proces ich centralizacji  - ma pozostać 350 placówek.

Warta i Allianz - poprawa wyników  w I kwartale br.

Grupy: Warta i Allianz opublikowały swoje rezultaty finansowe za pierwsze trzy miesiące tego roku. Obu ubezpieczycielom udało się uzyskać m.in. dodatni wynik techniczny w segmencie majątkowym - pisze "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 17.05.2011 r.).TUiR Warta SA wypracowała w I kw.  2011 r.  zysk netto w wysokości 26,04 mln zł (- 19,96 mln zł rok wcześniej). Natomiast przypis składki brutto towarzystwa osiągnął poziom 562,55 mln zł (498,56 mln zł przed rokiem, wzrost o 12,8 proc.). Przy tym najlepsze wyniki sprzedaży odnotowano w ubezpieczeniach komunikacyjnych  (wzrost o 22,9 proc., w tym  OC o 15,4 proc., a ubezpieczenia dla dealerów samochodowych o 219,5proc.) oraz ubezpieczeniach korporacyjnych - wzrost o 12,5 proc.   - podaje "GU". Zdaniem  Jarosława Parkota, dynamiczny rozwój sprzedaży  jest   głównie efektem  aktywizacji sieci dystrybucyjnej i optymalizacji polityki taryfowej.  Warta osiągnęła  dodatni wynik techniczny w wysokości  3,8 mln zł. Natomiast TUiR Allianz Polska odnotowało w analizowanym czasie przypis składki w wysokości  440,6 mln zł (wzrost  o 6 proc.). I tak Allianz osiągnął wzrost w ubezpieczeniach  komunikacyjnych  o 13 proc.(do 246 mln zł), a w ubezpieczeniach  NNW i turystycznych  o 59 proc.  do 20,5 mln zł.  W porównaniu z I kw. 2010 r. wzrosła także składka w segmencie ubezpieczeń przemysłowych (o 6 proc.) i technicznych (o 21 proc.), a o 55%proc. spadła składka  z ubezpieczeń finansowych. Wynik techniczny z ubezpieczeń dla spółki majątkowej za I kw. wyniósł 5,86 mln zł.  Wynik netto, z uwzględnieniem konsolidacji z Allianz Bankiem, którego właścicielem jest TUiR Allianz Polska, wyniósł  40 mln zł - informuje "Ubezpieczeniowa".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT