Podrożeje reasekuracja

Wzrosną koszty reasekuracji. Potwierdza to ostatni raport Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) - twierdzi "Gazeta Prawna"(Nr z 01.09.2009 r.) - według którego  ubezpieczyciele  mogą obawiać się podniesienia stawek reasekuracyjnych z uwagi na czerwcowe i lipcowe podtopienia oraz powodzie w Polsce i w Czechach, czy takie zdarzenia jak pożar zakładów mięsnych JBB w Łysych. Wydarzenia te spowodowały, że ubezpieczyciele musieli wypłacić odszkodowania na dużą skalę -  tłumaczy dziennik. W opinii "GP",  podwyżki te nie powinny przełożyć się na wzrost cen polis dla  firm lub klientów indywidualnych. Z kolei zdaniem Marka Czerskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Reasekuracji ,  "znacznie istotniejszym czynnikiem powodującym wzrost stawek jest większy koszt kapitału wynikający z kryzysu". Reasekuratorzy będą żądali większych stawek za udostępnienie swojego kapitału ubezpieczycielom, a towarzystwa  będą bardziej dbały o rentowność swojego biznesu.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

PZU SA: wielkie zyski za ugodę ?

Eureko może otrzymać  za wycofanie się z PZU nawet 19 mld zł - prognozuje "Gazeta Prawna" (Nr z 31.08.2009 r.). Dziennik pisze, że blisko jedna trzecia-  jedna czwarta tego, co zyska Eureko, miałoby pochodzić z megadywidendy PZU SA, który może wypłacić aż 12 do 15 mld zł. W opinii "GP",  Eureko miałoby także sporo zyskać na sprzedaży akcji PZU, gdy tylko spółka wejdzie na GPW, choć teraz trudno oszacować ich cenę w momencie debiutu na parkiecie (według ekspertów mogłyby kosztować 400–500 zł). "Prawna" pisze, że obecnie za akcje PZU SA można dostać teraz nawet 310 zł, gdy na początku br. ich  cena wahała się między 230 a 250 zł. Wzrost wyceny jest m.in. efektem spodziewanej wypłaty dywidendy  oraz szansy  na upublicznienie spółki i rozwiązanie wieloletniego konfliktu. Gazeta uważa, że wiele zależy od tego, jak bardzo udziałowcy zdecydują się wydrenować spółkę z kapitałów. Jeśli sięgnęliby po całą kwotę, mogłoby to np. ograniczyć możliwości akwizycyjne PZU. "GP" pisze, powołując sie na Andrzeja Klesyka, prezesa zarządu PZU SA, że wypłata 12–15 mld zł nie pokrzyżowałaby planów akwizycyjnych ubezpieczyciela.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

Uniqa TU: zysk mocno w dół 

 Majątkowa Uniqa w pierwszym półroczu 2009 r. zarobiła aż o 83,2 proc. mniej niż przed rokiem - donosi "Parkiet"(Nr z 31.08.2009 r.), chociaż ze składek towarzystwo zebrało blisko 396 mln zł, a wiec o około  6,5 proc. więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. W opinii dziennika, na takie wyniki wpłynęła m.in. konieczność wypłaty wielu odszkodowań z powodu nawiedzających Polskę katastrofalnych zjawisk atmosferycznych. Albowiem aż o 20 proc. wzrosła liczba odszkodowań z tytułu szkód wyrządzonych przez gwałtowne burze i ulewne deszcze. Wskutek tego Uniqa zarobiła w pierwszych sześciu miesiącach roku zaledwie 2,5 mln zł - podkreśla "Parkiet".

Wieloletnia umowa ubezpieczenia mieszkania jest tańsza
 
Mało kto decyduje się na zakup kilkuletniego ubezpieczenia domu i  znajdującego się w nim majątku, a  tymczasem towarzystwa zachęcają do zawierania umów długoterminowych. Do niedawna taki produkt  posiadał w ofercie wyłącznie Allianz - pisze  "Gazeta Prawna"(Nr z 01.09.2009 r.).   Tymczasem zawarta na kilka lat polisa może  pomóc zaoszczędzić około  5 -10 proc. kosztów wydanych na to ubezpieczenie. Według dziennika, plusem  wieloletniej umowy ubezpieczenia domu  jest bowiem niezmienność zniżek w okresie obowiązywania umów,  nawet wówczas,  gdy w czasie okresu ubezpieczenia wystąpi szkoda. Zaistnienie szkody ubezpieczyciel uwzględnia  dopiero przy odnowieniu polisy. Jak podaje "Prawna", towarzystwo  promuje to rozwiązanie, udzielając 10-proc. zniżki przy umowie dwuletniej i 15 proc. przy trzyletniej.
Z kolei w  lipcu br.  Aviva wprowadziła specjalną promocję, w której klient kupujący ubezpieczenie mieszkania czy domu na dwa lub trzy lata w połączeniu z opcją monitoringu, nie musi płacić za dwumiesięczny okres monitorowania nieruchomości.  Dzięki temu może  oszczędzić około 170–250 zł.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

Warta pod młotek
 
 Belgijska grupa finansowa KBC  chce sprzedać TUiR Warta SA. Właściciel ubezpieczyciela wycenia obecnie  tę  spółkę na jeden  miliard złotych.  Tymczasem  jeszcze na początku 2006 r. Belgowie szacowali wartość majątkowej Warty na około  1,6 mld zł - donosi "Parkiet"(Nr z 01.09.2009 r.). Według dziennika,  rozsprzedaż spółek przez  KBC ma pomóc grupie  w spłacie pożyczki od belgijskiego rządu. Lista aktywów, które KBC zamierza sprzedać, ma powstać do końca września br.
Piotr Samojlik z Vienna Capital Partners powiedział gazecie,  że wartość  majątkowej Warty  szacowana na około  1,1-1,2 mld zł wyliczono na podstawie wyników finansowych towarzystwa  za 2008 r. W szacunkach nie wzięto natomiast  pod uwagę ryzyk,  wynikających z jakości portfela oraz posiadanych aktywów finansowych. A może się to wiązać z koniecznością  utworzenia znaczących rezerw czy odpisów aktualizacyjnych - pisze gazeta. "Parkiet" pisze, że na  listę wyprzedawanych przez KBC aktywów może również trafić działający w Polsce pośrednik finansowy Żagiel.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT