Podstawą kupna komunikacyjnego OC porównanie ofert

Za  komunikacyjne  ubezpieczenie OC przeciętny Polak płaci przeciętnie 383 zł, a więc  o 20 zł więcej niż rok wcześniej. Jest to wciąż najniższa stawka w Europie - twierdzi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 27.07.2012 r.), powołując się na  Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ceny polis OC muszą w ciągu najbliższych pięciu-siedmiu lat wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie, aby  dorównały  tym w Czechach czy na Słowacji. Cena OC dla  tego samego  pojazdu ubezpieczanego w tym samym mieście może w kilku towarzystwach różnić się nawet o kilkaset zł - pisze "GW", ponieważ ubezpieczyciele stosują różne zniżki i promocje.  Elementów wpływających na cenę jest bardzo wiele,  niektóre zapisy ustawy regulującej polisy OC bywają skomplikowane. : Jeśli czegoś nie rozumiemy, lepiej zapytać fachowca" - radzi dziennik. I zauważa, że zarówno oferty jak i ceny polis zmieniają się co roku. Dlatego też oferty przy kupnie polisy trzeba porównywać za każdym razem. Warto też pamiętać, ze  np. niespodziewana oferta sprzedaży przez telefon  może nie być najlepsza oraz pozbawić nas możliwości porównania.

Polak przed szkodą i po szkodzie ....

Tylko co drugi dom w Polsce jest ubezpieczony na wypadek zdarzeń losowych - informuje "Bankier.pl"(www.bankier.pl z 30.07.2012 r.). Zdaniem portalu, są to bardzo optymistyczne szacunki...Te pesymistyczne mówią, iż  tylko 30 proc. budynków w naszym kraju  ma wykupione ubezpieczenie. Według Marcina Tarczyńskiego  z Polskiej Izby Ubezpieczeń,  ani  powódź z 1997 r., ani  trzy fale powodziowe z 2010 r. nie spowodowały zwiększenia zainteresowania Polaków ubezpieczeniem swojego  dobytku  na wypadek szkód spowodowanych przez żywioły. Tymczasem  średnia cena rocznego ubezpieczenia domu z tego tytułu wynosi około 370 zł.
Jak przypomina Tarczyński, w Polsce  wszystkie budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolniczego muszą być ubezpieczone. Jednak nie wszyscy rolnicy wypełniają ten obowiązek - podkreśla "Bankier.pl". Według portalu, który powołuje się na  dane Polskiej Izby Ubezpieczeń,  obowiązkowego ubezpieczenia nie wykupuje co dziesiąty rolnik. Marcin Tarczyński z PIU podkreśla, iż obecnie większość standardowych ubezpieczeń domów i mieszkań zawiera ryzyka pogodowe.

Dodatkowe ubezpieczenia do kredytów hipotecznych

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, co trzeci kredyt hipoteczny udzielony w szczycie hossy jest za słabo zabezpieczony - pisze "Gazeta Wyborcza"(Nr z 31.07.2012 r.).  W związku z tym banki coraz intensywniej szukają rozwiązania kłopotu. "Niestety, kosztem klientów" - twierdzi gazeta. Telefonu z banku w tej sprawie mogą się spodziewać nawet  kredytobiorcy spłacający raty  terminowo. "Wystarczy, że wartość ich kredytu - wskutek wzrostu kursu franka szwajcarskiego - podskoczyła na tyle wysoko, że przekroczyła znacznie wartość mieszkania, na którym bank zabezpieczył kredyt hipoteką" - podaje "GW". I podkreśla, że niepokoi zwłaszcza    postępujący spadek cen nieruchomości.
W opinii dziennika,  banki systematycznie kontaktują się z wybranymi klientami, proponując im czy to spłatę części kredytu, aby zmniejszył się dług w stosunku do wartości mieszkania, czy też np. dodatkowe ubezpieczenie. Dotyczy to zwłaszcza dłużników,  których dług sięga 150 proc. wartości mieszkania. "GW" pisze,  że banki proponują klientom stawki wynoszące 1-3 proc. "brakującej" wartości zabezpieczenia kredytu (w skali roku).
Bez wystarczającego zabezpieczenia jest dziś około  250 tys. kredytów (co trzeci udzielony kredyt walutowy) -  wynika z  danych Komisji Nadzoru Finansowego.  Według KNF,  średnia wartość kredytu hipotecznego wynosiła na koniec 2011 r.  81,6 proc. wartości nieruchomości klientów. W segmencie kredytów złotowych wskaźnik ten nie przekraczał 64 proc., zaś dla kredytów walutowych ta średnia wynosi już prawie 95 proc. - dodaje gazeta.

Nie zdążyli z nowymi przepisami w sprawie ubezpieczeń rolnych

Najprawdopodobniej  od początku września 2012 r. ceny polis rolnych wzrosną nawet o kilkaset proc. W opinii "Pulsu Biznesu"(Nr z 31.07.2012 r.) stanie się tak, ponieważ  nie zdążono  na czas zmienić prawa. Nowelą ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw miała zająć się w lipcu br. Rada Ministrów - pisze gazeta. Jednak tak się nie stało i są  nikłe szanse, by nowe przepisy w sprawie polis rolnych weszły w życie przed początkiem września br. A wtedy najczęściej rolnicy   odnawiają umowy  ubezpieczenia upraw na nowy sezon. Według "PB", takie opóźnienie znaczy więc, że podwyżek cen polis nie da się już uniknąć.
Jak twierdzi w dzienniku  Piotr Narloch, prezes poznańskiej Concordii,  wiąże się  to ze wzrostem stawek i ograniczeniami w warunkach ubezpieczenia.
Gazeta "napomyka", iż przyczyną opóźnienia prac na reformę systemu ubezpieczeń rolnych mogą  być   np. obawy  resortu finansów o budżet, a więc o   dodatkowe 120 mln zł rocznie, które budżet musiałby wyłożyć na dopłaty do polis.  W br.  na system z budżetu poszło 200 mln - podaje "Puls Biznesu".

Odszkodowania dla poszkodowanych klientów upadłych biur podróży dopiero za rok

Wypłat odszkodowań dla klientów biur podróży, które ogłosiły niewypłacalność,  można spodziewać się najszybciej za rok. Tymczasem poszkodowani mogą składać podania o zwrot poniesionych kosztów do właściwych urzędów marszałkowskich - informuje "Wirtualna Polska" (www.wp.pl z 31.07.2012 r.). I tak,  poszkodowani przez Sky Club klienci powinni do 16 września 2013 r. złożyć dokumenty w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, w oparciu o które będą wypłacane odszkodowania,  wynikające z umów gwarancji ubezpieczeniowych. I "dopiero po tym terminie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania" - twierdzi portal. W przypadku Blue Rays " poszkodowani - zgodnie z zapisami umów gwarancyjnych - mogą składać dokumenty do 5 czerwca 2013 r., jeżeli zawarli umowy z biurem podróży do 5 czerwca 2012 r., bądź do 5 czerwca 2014 r., jeżeli podpisali umowę z Blue Rays po 5 czerwca tego roku" - wyjaśnia.
Klienci upadłego wałbrzyskiego biura turystycznego Elektra Ravel roszczenia mogą składać zaś do 23 czerwca 2013 r. " Wypłata pieniędzy będzie możliwa prawdopodobnie dopiero po tym terminie" - pisze portal. 
W przypadku Sky Club umowy gwarancji ubezpieczeniowych opiewają w sumie na 25 mln zł, zaś w przypadku Blue Rays - na niemal 500 tys. zł.
Biuro Atena miało wykupione dwie gwarancje. Pierwsza obowiązywała do kwietnia br. i wynosiła 30 tys. zł, druga obowiązuje od kwietnia 2012 r. - na 49 tys. zł. 12 tys. zł z tej kwoty już wykorzystano na pokrycie kosztów powrotu klientów biura do Polski.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT