Podwyżki komunikacyjnego OC nieuniknione

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wymknęły się już wszelkim regułom. Taka sama polisa w jednej firmie mogła zdrożeć, a u konkurencji w tym czasie znacząco stanieć – wynika z najnowszego badania firmy Ogma, monitorującej rynek ubezpieczeniowy. Stawka za polisę zależy od sytuacji rynkowej ubezpieczyciela. Ruch zaczął się pod koniec 2009 r. i  nie ima się żadnego trendu - uważa "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 23.03.2010 r.).  Według gazety, to sytuacja rynkowa poszczególnych ubezpieczycieli  ma największy wpływ  na ceny polis. Jak donosi "DGP", Link4, który 2009  rok zamknął niemal 9-proc. spadkiem przychodów ze składek, teraz wyraźnie obniżył stawki dla większości badanych profili klientów. Natomiast te towarzystwa , które w ub.r. odnotowały dynamiczny  wzrost przypisu (o 40 – 70 proc.), już podwyższyły  cen polis. Dziennik twierdzi, że pomimo  tych zmian Aviva czy AXA Direct nadal  pozostają jednymi z tańszych na rynku, ponieważ dokonane  przez nie  podwyżki stawek nie są na tyle drastyczne, aby dotychczasowi klienci odchodzili do  konkurencji. „DGP" pisze, w  ubezpieczeniach  OC niewielkie podwyżki od 2 do 10 proc. zafundowali klientom głównie ci, którzy i tak byli najtańsi na rynku. To nie zmieniło ich pozycji. Ci, którzy mieli jedne z droższych ofert, jak Link4 czy Warta, obniżyli ceny nawet o 25 – 35 proc. Nie widać na przykład wyraźnej chęci do podwyższania stawek dla młodych kierowców. I - pisze "DGP" - w opinii ekspertów "takie zmiany stawek to ostatnia próba korekt przed masowymi podwyżkami cen polis, szczególnie OC komunikacyjnego".

Ustawa o transporcie drogowym znowelizowana

Ustawa z dnia 12 lutego 2010 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz zmianie niektórych innych ustaw  została podpisana przez prezydenta RP. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 23.03.2010 r.).  Nowela  ustawy o transporcie drogowym wprowadza zasadę, że w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu ubezpieczyciel na wniosek posiadacza pojazdu mechanicznego, będzie obowiązany do proporcjonalnego obniżenia składki ubezpieczeniowej na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu -donosi gazeta.

Nowela ustawy o finansowym zabezpieczeniu  biur podróży przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń - pisze "Gazeta Wyborcza"(Nr z  20.03.2010 r.). Nowela określa między innymi  zabezpieczenia  finansowe  stosowane  przez organizatorów turystyki. Zabezpieczenia  te miałyby występować w  formie umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej; umowy ubezpieczenia na rzecz klientów czy  przyjmowania wpłat klientów wyłącznie na rachunek powierniczy, jeżeli organizator turystyki wykonuje usługi turystyczne wyłącznie na terenie kraju i złoży marszałkowi województwa oświadczenie o przyjmowaniu wpłat na rachunek powierniczy - informuje "Wyborcza".  Według gazety, która powołuje sie na  Pawła Niewiadomskiego  z Polskiej Izby Turystyki,  nie ma jednak jeszcze rozporządzenia ministra finansów,  dotyczącego minimalnego poziomu gwarancji.

Generali: wysoka dynamika składki, ale strata

Prawie 2 mld zł składki czyli o 39 proc. więcej niż rok wcześniej zebrały w 2009 r. polskie  spółki  grupy Generali - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 23.03.2010 r.). I tak,  składka z polis majątkowych wzrosła o ponad jedną piątą, do 730,5 mln zł , podczas gdy średni wzrost na rynku kształtował sie na poziomie  o niespełna 4 proc. - wylicza gazeta. Według dziennika,  wysoką dynamikę przychodów Generali zawdzięcza dobrej sprzedaży ubezpieczeń mieszkaniowych, turystycznych oraz  polis dla małych i średnich firm (wzrost portfela o prawie 45 proc.).  Natomiast składka  z niedochodowych polis komunikacyjnych wzrosła o 12-proc. wzrost.  Mimo wysokiej  dynamiki wzrostu  składki  towarzystwo odnotowało w ub.r. stratę w wysokości 11,7 mln zł. Firma ujemny wynik finansowy tłumaczy ”trudnym rokiem pod względem anomalii pogodowych (huragany, powodzie)”. Spółka majątkowa Generali w 2008 r. także wypracowała stratę w wysokości minus (– )10,3 mln zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT