Polisa od bezrobocia dla klienta i banku

Ubezpieczenie bezrobocia zawierane przy kredytach hipotecznych zabezpieczają zarówno klienta, jak i bank - twierdzi w "Rzeczpospolitej" (Nr z 24.08.2009 r.) Arkadiusz Rembowski, dyrektor rozwoju ds. produktów finansowych Money Expert. Zdaniem dyr. Rembowskiego, to ubezpieczenie powinny przede wszystkim  wykupić osoby zaciągające kredyt, a które pracują w sektorach czy rejonach szczególnie wrażliwych na koniunkturę, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo restrukturyzacji, a w konsekwencji ryzyko utraty pracy - zauważa dziennik.   Arkadiusz Rembowski uważa, że  należy zawsze dokonać analizy korzyści płynących z ubezpieczenia. I tak warto np. przyjąć ofertę, według której prowizję bankową można zamienić na składkę ubezpieczeniową. Zwykle koszt takiej polisy  wynosi 1,5 proc. - 3,5 proc.
 
PZU SA - spadek składki głównie w ubezpieczeniach  komunikacyjnych
 
PZU SA  w pierwszym półroczu 2009 r. zarobił  2,3 mld zł, a  na koniec br.  może to być to  nawet 4 mld zł - zapowiada  Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA. Zdaniem prezesa Klesyka, tak dobre półrocze ubezpieczyciela to efekt wyższych zysków z inwestycji - PZU zarobiło na nich w pierwszym półroczu br.1,6 mld zł, podczas, gdy rok wcześniej było to zaledwie 182 mln zł - podaje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 25.08.2009 r.) Jednak grupa PZU zebrała w minionym półroczu 8,3 mld zł składek, czyli o prawie jedną trzecią mniej niż przed rokiem - podkreśla dziennik. PZU SA nie udało się zahamować spadku w ubezpieczeniach majątkowych. Przypis wyniósł  4,2 mld zł, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Najmocniej spadła sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, gdzie  spadek był dwucyfrowy W opinii  prezesa  Klesyka spowodował to przede wszystkim kryzys w branży motoryzacyjnej, a więc  spadek zakupów nowych samochodów i ich niższa wartość.
Według "Wyborczej",  lepiej sprzedawały się w pierwszym półroczu br. ubezpieczenia niekomunikacyjne, czyli mieszkaniowe, rolnicze i odpowiedzialności cywilnej(10-proc. wzrost sprzedaży). Ponadto, towarzystwo  zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie przedłużało umów z nierentownymi od lat klientami korporacyjnymi.

KE chce wyjaśnień w sprawie złagodzenia przez Polskę kar dla nieubezpieczonych kierowców

Komisja Europejska domaga się od Polski wyjaśnień, dlaczego złagodziła kary dla nieubezpieczonych kierowców. Jeśli tłumaczenia okażą się niewystarczające, policja znowu będzie mogła odholować samochód bez polisy OC - informuje "Gazeta Wyborcza" (Nr z 24,08.2009 r.).
Dziennik przypomina, że skargę do KE  w tej sprawie napisała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) po tym, jak  polski parlament  zniósł  w  czerwcu  br.  niemal wszystkie sankcje za brak ubezpieczenia OC. Według ubezpieczycieli,  nowe przepisy są niezgodne z prawem unijnym,  zgodnie z którymi każde państwo członkowskie ma obowiązek podejmować wszelkie stosowne środki, aby wszystkie samochody na jego terytorium były ubezpieczone. Ta zmiana oznacza, że może nas czekać wzrost liczby nieubezpieczonych aut - mówi Marcin Tarczyński z PIU. Jego zdaniem, problem mogłoby rozwiązać zatrzymanie w takiej sytuacji dowodu rejestracyjnego auta. Kierowca musiałby odstawić samochód na najbliższy parking i przywieźć potwierdzenie polisy na komisariat.
Na koniec 2008 r. obowiązkowe  polisy OC miało 16 mln właścicieli aut.  Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) bez ubezpieczenia mogło jeździć ponad 200 tys. osób. Jednak brak polisy OC to nie tylko mandat i odholowywanie auta. " W najgorszym wypadku może się okazać, że za brak polisy wartej kilkaset złotych taka osoba zapłaci majątek (...) Prócz tego, co odda UFG, dodatkowo będzie do końca życia płacić poszkodowanemu rentę, a nawet dorzuci kilkadziesiąt tysięcy zł  zadośćuczynienia".

Akcje Bogdanki "ochroniły" PTU SA

Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA (PTU) wypracowało  wynik finansowy za pierwsze półrocze 2009 r.  w wysokości zaledwie 494 tys. zł - podaje "Parkiet" (Nr z 24.08.2009 r.) Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się gazeta, przed stratą uchronił towarzystwo zakup walorów kopalni Bogdanka. I tak, w omawianym okresie  przychody PTU sięgnęły 219,4 mln zł i były o 8,6 proc. większe niż w porównywalnym okresie 2008 roku. Jednak -  podkreśla "Parkiet" -  wynik techniczny towarzystwa, który pokazuje kondycję jego podstawowego biznesu wyniósł minus ( - )2,6 mln zł, a rok wcześniej wyniósł on plus (+)  2,1 mln zł.

Rząd przygotowuje nowelę ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych

Przygotowywany przez rząd  projekt  zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma  zwiększyć dostępność ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa, a więc  więcej rolników ma uzyskać dostęp do odszkodowań za straty w uprawach spowodowane  suszą. Projekt przewiduje podniesienie stawek taryfowych ubezpieczenia, uprawniających do uzyskania dopłaty do składki ubezpieczenia - pisze "Gazeta Prawna" (Nr z 25.08.2009 r.).
Według resortu rolnictwa, podniesienie stawek taryfowych, do których będą przysługiwały dopłaty z budżetu państwa w wysokości 50 proc. składki ubezpieczenia, przyczyni się do zwiększenia liczby  producentów rolnych, którzy podpiszą umowy ubezpieczenia upraw z zakładami ubezpieczeń i do zwiększenia powierzchni upraw objętych ochroną ubezpieczeniową - twierdzi dziennik.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

PZU  z  zakupami musi  poczekać

Okazuje się, że na planowane  i uprzednio zapowiadane przez PZU  SA firma musi poczekać aż do jesieni br. Dlaczego ? Grupa PZU przystąpi do realizacji swoich planów zakupowych dopiero po osiągnięciu  porozumienia pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko - prognozuje  "Parkiet" (Nr z 25.08.2009 r.).
Według gazety, która powołuje się na zagraniczne media, podobno obiektem "zainteresowań"  PZU jest słoweńska KD Group. Podobno, ponieważ samo PZU  zaprzecza, że  potwierdzało  zainteresowanie  przejęciem słoweńskiej  firmy.  Natomiast Tomasz Gruszecki,   przewodniczący rady nadzorczej PZU SA  przyznaje w gazecie,  że do tej pory aktualny zarząd PZU  SA  nie przedstawił radzie nadzorczej  żadnych konkretnych propozycji kupna innych firm ubezpieczeniowych.
 Negocjacje pomiędzy Skarbem Państwa  a  Eureko, które miały zakończyć sie już w lipcu br. zostały jednak przedłużone do  ostatecznego terminu, który przypada na koniec września br.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT