Polisy dołączane do produktów bankowych mało wykorzystywane

Banki sprzedają nam coraz więcej polis, dołączając je do różnego rodzaju produktów finansowych: rachunków, pożyczek czy kart. Zwykle o nich nie pamiętamy i nie wiemy, kiedy z nich możemy skorzystać. Może dlatego, że  -jak podkreśla  "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 13.10.2010 r.)- zwykle nie zauważamy nawet, że płacimy za polisę, ponieważ jej  koszty są wliczone do innych opłat. Według Haliny Kochalskiej z Open Finance, "odsetek klientów korzystających z takich pakietów dodawanych do karty kredytowej czy konta jest niewielki. Większość nawet nie wie, w przypadku jakich zdarzeń może skorzystać z polisy". Z badania TNS Pentor dla TU Europa,  spośród klientów banków, którzy posiadają karty, konta i pożyczki, aż 81 proc. zadeklarowało, że nie ma ubezpieczenia. Zaś co czwarty świadomy, ze ma  taką polisę nie wie, z oferty której firmy ubezpieczeniowej pochodzi ubezpieczenie. Nieznajomość marki jest zwłaszcza wśród tych, który mają kartę kredytową, pożyczkę na zakup samochodu czy kredyt gotówkowy. Gazeta twierdzi, iż  najlepiej zorientowani są w tej kwestii spłacający kredyty hipoteczne, ponieważ świadomie decydując się na zakup takiego produktu,  zabezpieczają się na wypadek utraty pracy, śmierci lub wypadku.
W opinii Zbigniewa Kudasia, wiceprezesa Kredyt Banku, "sprzedaż tego typu ubezpieczeń będzie rosła wraz z rozwojem produktów, które oferują ubezpieczyciele".

Duże zainteresowanie Wartą

Finalizacja przejęcia TUiR Warta SA  należącego do grupy KBC może nastąpić najwcześniej na początku 2012 r. - pisze "Parkiet"(Nr z 15.10.2011 r.), powołując się na  informację "od osoby zbliżonej do transakcji po stronie belgijskiej". Według gazety, zainteresowanie kupnem ubezpieczyciela  "wyraziło ponad dziesięć firm". Otrzymały one już teasery i  teraz KBC oczekuje  na propozycje cenowe.
Przejęciem spółki jest zainteresowana szwajcarska grupa Zurich, ubezpieczyciel z kapitałem dalekowschodnim (prawdopodobnie Sompo, drugi pod względem wielkości ubezpieczyciel majątkowy Japonii)  oraz zagraniczny fundusz private equity. Chęć zakupu Warty potwierdziła też Vienna Insurance Group, niemieckie Allianz i Talanx (właściciel HDI-Asekuracji), włoskie Generali  oraz  francuska Axa. Dziennik podaje, iż zdaniem analityków   TUiR Warta SA  warta jest y na 1–1,5 mld zł, a na  jej wycenie negatywnie waży mocne powiązanie biznesu życiowego ze sprzedawanym w osobnej transakcji Kredyt Bankiem. W opinii Franza Fuchsa, prezesa VIG Polska, kwota 1 mld zł to cena zbyt niska za trzecią na rynku polskim firmę majątkową.
"Parkiet" podaje, ze zostanie  przygotowana (na podstawie ofert)  krótka lista spółek dopuszczonych do badania kondycji polskiego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie  dla najemcy mieszkania
 
Polisa  zabezpieczy najemcę lokalu  przed szkodami majątku znajdującego się w wynajmowanym mieszkaniu. Właściwie dobrane ubezpieczenie ochroni przed skutkami włamania czy np. pożaru - twierdzi "Rzeczpospolita"(Nr z 14.10.2011r.).   Zdaniem dziennika,  polisę zapewniającą optymalny zakres ochrony można mieć już za około kilkadziesiąt złotych rocznie. Sam lokal  czyli tzw. mury może ubezpieczyć tylko właściciel. Właściciel odpowiada też za ruchomości, które należą do niego oraz za szkody, które wyrządzi innym, np. wtedy, gdy dojdzie do zalania sąsiada z powodu niesprawnych instalacji. "Najemca powinien natomiast ubezpieczyć te elementy, których jest właścicielem (...)  tak zwane stałe elementy nieruchomości, czyli te elementy, które najemca sam zamontował w wynajętym mieszkaniu (np. glazura stolarka, elementy AGD w stałej zabudowie) oraz mienie ruchome" - pisze gazeta. I podkreśla, że jeśli najemca zainwestował w elementy stałe, zakres ubezpieczenia będzie szerszy, a cena wyższa. W opinii Marleny Piekut, eksperta ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4   z ubezpieczeniowej ochrony możemy wyłączyć położoną glazurę, terakotę, parkiet, zabudowę kuchenną  i inne elementy stałe,  należące do właściciela  możemy  "Dzięki temu zapłacimy składkę tylko za to, co faktycznie potrzebujemy ubezpieczyć i co jest w pełni naszą własnością". Mieszkanie możemy ubezpieczyć zarówno od zdarzeń losowych jak pożar, opady, wichura, powódź itp. oraz od szkód  wyrządzonych  przez osoby trzecie:  kradzieży z włamaniem, dewastacji, stłuczenia szyb. Warto  ubezpieczyć się też  (polisa OC w życiu prywatnym)  od szkód, które można wyrządzić innej osobie, np. od zalania sąsiadów w przypadku niedokręcenia kranu z wodą,  czy kiedy jadąc rowerem czy na rolkach uszkodzimy komuś samochód.
Wysokość składki zależy od zakresu i sumy ubezpieczenia, zabezpieczenia mieszkania, ale i od   wybranego towarzystwa oraz wariantu polisy. "Na te rzeczy, które są naszą własnością, warto mieć rachunki, faktury lub inne dokumenty potwierdzające ich przynależność do nas. Pomoże to w szacowaniu ewentualnego odszkodowania na wypadek zaistnienia szkody" - radzi "Rzeczpospolita".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT