Polisy gwarantujące najem auta zastępczego coraz bardziej popularne

Duże firmy, które posiadają własne floty samochodowe, są coraz bardziej zainteresowane usługami assistance polegającymi na najmie pojazdu zastępczego. Wykorzystanie tej usługi przez klientów wzrosło w 2010 r. niemal dwukrotnie w porównaniu do  2009 r., i to  zarówno w segmencie aut osobowych, jak i dostawczych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 24.01.2011 r.), powołując się na  Joannę Nadziakiewicz, dyrektora działu handlowego w Europ Assistance Polska. Na przykład w Coris Varsovie zapotrzebowanie na samochód zastępczy w ub.r. urosło w o 50 proc., a w Inter Partner Assistance o 20 proc. W opinii dziennika,  wzrost popularności usługi  powoduje, że klienci coraz bardziej świadomie podchodzą do tego produktu, co wpływa na  ofertę.  Zdaniem Kamila Wojtasika  z Coris Varsovie,  coraz więcej pakietów assistance jest rozszerzanych na życzenie klientów właśnie o świadczenie najmu samochodu zastępczego. "W wielu programach, w których do tej pory usługa przysługiwała wyłącznie w przypadku unieruchomienia ubezpieczonego pojazdu w wyniku wypadku, rozszerzono jej zakres o świadczenie w przypadku awarii" – twierdzi w gazecie. Z kolei Michał Krzyżanowski, dyrektor departamentu rozwoju produktów w Inter Partner Assistance Polska podkreśla, że "pakiet usług assistance, zawierający świadczenie samochodu zastępczego zapewnia kierowcy gwarancję mobilności", co dla klienta biznesowego oznacza to możliwość nieprzerwanej realizacji obowiązków służbowych. i .
Na rynku standardowy okres najmu pojazdu zastępczego wynosi już nawet 30 dni.

PZU SA zapowiada elastyczną politykę cenową dla OC komunikacyjnego

PZU podniesie ceny OC komunikacyjnego, jeśli średnia rynkowa pójdzie w górę choćby o kilka procent - zapowiada w "Rzeczpospolitej" (Nr z 22.01.2011 r.) Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA. " PZU przestało zapewniać parasol cenowy rynkowi. (...)  Dlatego w 2011 roku będziemy uważnie sondować rynek i konkurentów i odpowiednio reagować na sytuację"  – mówi  Klesyk w gazecie. Dziennik przypomina, że w  2010 r. stawki OC dla klientów indywidualnych wzrosły średnio o 10 – 15 proc. Eksperci i przedstawiciele ubezpieczycieli  spodziewają się podtrzymania trendu w 2011 r.. I tak, Franz Fuchs,  prezes zarządu  Compensa TU podkreśla, że w 2009 r. średnia stawka OC w Polsce wynosiła 399 zł, trzykrotnie mniej niż na Zachodzie. Dziennik prognozuje, iż  PZU  nie podniesie cen OC  ponad średnią rynkową, czyli zmieni stawki o około 10 proc.(najbardziej optymistyczny wariant). Z szacunków niektórych analityków wynika, iż może to poprawić  wynik techniczny  PZU z  ubezpieczeń komunikacyjnych o 400 – 500 mln zł.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu zniszczonego auta

Ubezpieczyciele sprzedają zniszczone pojazdy. Jednak najbardziej  pokiereszowany  samochód, chociaż   traktowany jako złom, musi być ubezpieczony. W opinii "Gazety Wyborczej"(Nr z 24.01.2011 r.), taka praktyka jest  zbędnym generowaniem kosztów. Dlatego też właściciele chcą się takich wraków aut jak najszybciej pozbyć. Nie jest to jednak takie proste - pisze "Wyborcza". Sławomir Szymański, szef stacji demontażu, powiedział dziennikowi, iż właściciele przywożą takie samochody, za które otrzymują symboliczną opłatę. Natomiast w celu pozbycia się składki ubezpieczeniowej podpisują fałszywą umowę kupna-sprzedaży. Ponadto,  ubezpieczyciele sprzedają całkowicie zniszczone pojazdy, aby  uzyskać  tańszą  likwidację szkody -  pisze "GW". 

Nowa regulacja przewiduje wypłatę zaliczek dla poszkodowanych w  wypadkach komunikacyjnych

Ofiary wypadków dostaną szybką pomoc - przewiduje nowa regulacja określająca zabezpieczenie  roszczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Przygotowany przez ministra sprawiedliwości projekt zmian w kodeksie postępowania karnego, zakłada   możliwość nałożenia na ubezpieczyciela przez sąd lub prokuratora obowiązku wypłaty zaliczki na poczet przyszłego odszkodowania  - podaje "Rzeczpospolita" (Nr z 25.01.2011 r.). Będzie to możliwe  w przypadku,   gdy  zebrane dowody będą wskazywały, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż  dana osoba popełniła przestępstwo. Dzięki temu  poszkodowani  w wypadku  otrzymają szybką i niezbędna  pomoc w zakresie leczenia i rehabilitacji - zauważa dziennik. Według Janusza Popiela, prezesa  Stowarzyszenia Alter Ego, stowarzyszenia pomagające ofiarom wypadków drogowych oczekują tej zmiany od kilku lat. Popiel twierdzi, iż  dotychczasową praktyką   ubezpieczycieli było  wypłacanie odszkodowań po latach,  w jak najniższej wysokości, podczas gdy po wypadku pomoc potrzebna jest natychmiast.

Rzecznik Ubezpieczonych skierował do  SN pytanie o pojazd zastępczy

Czy z ubezpieczenia OC sprawcy należy się  poszkodowanemu  zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego w celu wyrównania szkody - takie pytanie skierował do  Sądu  Najwyższego  Rzecznik Ubezpieczonych . Jak informuje  "Rzeczpospolita" (Nr z 25.01.2011 r.),  zapytanie RzU  dotyczyło  także problemu uzasadnienia  zwrotu  wspomnianych kosztów... Czy koszt ten  będzie uzasadniony jedynie w sytuacji, kiedy nie ma możliwości skorzystania ze środków komunikacji publicznej. Gazeta wyjaśnia, iż  chodzi zwłaszcza o poszkodowane osoby fizyczne,  korzystające z pojazdów do celów niezwiązanych z prowadzeniem firmy. Dziennik podkreśla,  iż w opinii Rzecznika  Ubezpieczonych poszkodowanemu należy się zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego   bez względu na cel korzystania z samochodu.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT