Poszkodowani wygrywają w sądach z ubezpieczycielem

Jak informuje „Rzeczpospolita” (Nr z 15.09.2014 r.),  sąd po raz kolejny stanął po stronie osoby  poszkodowanej, przyznając  jej ponad dwa razy większe  odszkodowanie niż  zaproponowane przez  ubezpieczyciela.  Zdaniem Bartosza Boberskiego, prezesa Auxilii, „na szczęście sądy uznają słuszność roszczeń, dzięki czemu poszkodowani otrzymują adekwatną finansową rekompensatę za doznane cierpienia.„  Dziennik opisuje przypadek kobiety, którą potrącił na drodze pijany kierowca.  W wyniku zdarzenia, poszkodowana doznała bardzo wielu poważnych obrażeń  i wymagała pomocy z zakresu chirurgii, ortopedii, laryngologii, neurologii. Według komisji lekarskiej kobieta ma „niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym”. Tymczasem ubezpieczyciel Česká Pojišťovna SA  Oddział w Polsce dobrowolnie wypłacił poszkodowanej początkowo  20 tys. zł, a następnie  przyznał dodatkowe 10 tys. zł – pisze gazeta. Pełnomocnik poszkodowanej wystąpił z pozwem do Sądu Rejonowego w Lublinie o kolejne 40 tys. zł. Sąd uznał roszczenia poszkodowanej, która łącznie otrzyma 70 tys. zł. Wyrok jest ł prawomocny.

KNF za stworzeniem jednego dokumentu ds. likwidacji szkód komunikacyjnych z OC 

Komisja Nadzoru Finansowego chce, aby  wszystkie wytyczne dla ubezpieczycieli  w jaki sposób mają likwidować szkody z komunikacyjnego OC, zostały zebrane  w jednym dokumencie – podaje „Rzeczpospolita”(Nr z 15.09.2014 r.).  Gazeta wyjaśnia, iż  wytyczne te uwzględniają korzystne dla klientów interpretacje przepisów i orzeczenia sądu.  Jak przypomina dziennik,  szkody komunikacyjne od dawna są zmorą klientów towarzystw ubezpieczeniowych. „ Zaniżanie odszkodowań, odmowa zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego, brak odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu to tylko niektóre problemy, z którymi klienci zwracają się do organu nadzoru oraz do Rzecznika Ubezpieczonych” - wylicza „Rz”.

Niektórzy touroperatorzy sprzedają ubezpieczenia bez licencji ?

Nadzór  finansowy powiadomił prokuraturę iż  podejrzewa cztery biura podróży o sprzedaż ubezpieczeń bez licencji – donosi „Puls Biznesu”(Nr z 12.09.2014 r). Ponadto, Komisja Nadzoru Finansowego  zamieściła te firmy:   Rainbow Tours, Enovatis, Centrum Turystyczne Cadet i OK TOURS,  na liście ostrzeżeń publicznych, „tej samej, na której cały czas znajduje się największą aferzysta finansowy ostatnich lat: Amber Gold”. Według dziennika, który cytuje wypowiedź  Macieja Krzysztoszka  z biura prasowego KNF, „ jeśli podmiot za wynagrodzeniem przejmuje od innego podmiotu ryzyko finansowe związane ze zdarzeniem losowym, zobowiązując się wypłacić w razie zaistnienia tego zdarzenia pewne świadczenie pieniężne, to wydaje się, że jest to działalność ubezpieczeniowa”.  A tej   nie można prowadzić bez licencji, którą wydaje Komisja Nadzoru Finansowego – podkreśla „PB”.
Obowiązek upublicznia całej sprawy nakłada na KNF ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym,  zgodnie z którą  nadzór musi wpisać na listę ostrzeżeń każdą firmę, o działalności której poinformuje prokuraturę. Jak wyjaśnia w dzienniku  Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours,  poszło o usługę określaną jako  gwarancja zwrotu kosztów z tytułu  rezygnacji z wyjazdu, która przeważnie oferowana klientom za darmo, umożliwiała  odzyskanie pieniędzy za wczasy w sytuacji choroby lub innego  zdarzenia. Spółka przez kilka miesięcy  toczyła spór z KNF, czy to jest ubezpieczenie  i w końcu zdecydowała, że wycofa sporny produkt z oferty.

SN: Operację plastyczną twarzy pokryje ubezpieczyciel z polisy OC

Według najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. I CSK 634/13, ),  od ubezpieczyciela sprawcy wypadku komunikacyjnego  można żądać odszkodowania, które zostanie przeznaczone na leczenie w prywatnej placówce medycznej, jeżeli takowe jest niezbędne – pisze „Rzeczpospolita”(Nr z 12.09.2014 r.).  W opinii gazety,  odszkodowanie z polisy OC obejmuje także operację plastyczną. Jak podaje dziennik,  sprawa rozpatrywana przez sąd dotyczyła odszkodowania i zadośćuczynienia od Ergo Hestii,  ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Poszkodowana doznała rozległych ran głowy, po których pozostały jej blizny, zaś  ze względu na nie, nastrój kobiety uległ pogorszeniu.  Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził powódce 100 tys. zł zadośćuczynienia. Wcześniej 40 tys. zł wypłaciła dobrowolnie Ergo Hestia, a kolejne 10 tys. zł przyznał sąd karny od sprawcy. Ponadto kobiecie przyznano 86 tys. zł odszkodowania na koszty operacji korekcyjnych twarzy. I chociaż sąd apelacyjny oddalił jednak pozew dotyczący odszkodowania, to  Sąd Najwyższy przyznał jednak rację powódce.

AIG proponuje ubezpieczenia podróżne z systemu euroTICKET

AIG uruchomiła sprzedaż ubezpieczeń podróżnych przez system euroTICKET – informuje „Rzeczpospolita”(Nr z 16.09.2014 r.). Za pośrednictwem strony http://www.euroticket.pl/polisa-turystyczna.php lub w biurach podróży korzystających z systemu euroTICKET można kupić ubezpieczenie podróżne – pisze gazeta.  Polisa obejmuje koszty leczenia za granicą, jak i  ochronę NNW i OC na wypadek szkody na osobach trzecich i mieniu oraz gwarantuje pomoc w razie utraty, kradzieży, uszkodzenia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu podróżnego czy  opóźnienia lotu powyżej 4 godzin.
Proponowane przez system euroTICKET  ubezpieczenie  zagranicznych wojaży  dostępne jest w 4 wariantach: brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Sumy ubezpieczenia na koszty leczenia, mogą wynieść od  50 tys. euro lub 200 tys. euro;  nie ma limitu na transport medyczny na teren Polski. Dostępne są również warianty ubezpieczenia obejmujące takie ryzyka jak: uprawianie sportów ekstremalnych, wykonywanie pracy fizycznej, utratę bagażu i sprzętu sportowego ubezpieczonego, a także gwarantujące pomoc i pokrycie kosztów leczenia w razie zaostrzenia się chorób przewlekłych – podaje dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT