Pracownicy fiskusa chcą od pracodawcy zawodowej polisy OC

Przygotowywany projekt ustawy o odpowiedzialności materialnej urzędników fiskusa za bezprawne decyzje, wystraszył i zmobilizował pracowników urzędów skarbowych - donosi  „Puls Biznesu” (Nr z 14.10.2009 r.). Według gazety, domagają się oni od  ministra finansów  Jacka Rostowskiego  objęcia pracowników grupowym ubezpieczeniem  OC, opłacanym z funduszy resortu finansów (w aparacie skarbowym pracuje blisko 60 tys. osób). Tymczasem  ministerstwo  stoi na stanowisku,  że musi mieć czas na przemyślenie swojej decyzji. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie znają zaś przypadku  - twierdzi dziennik - aby organ administracji publicznej był ubezpieczającym i w ich opinii,  byłoby to precedensem. Na przykład, zdaniem Marii Tomaszewskiej-Pestka z departamentu OC Ergo Hestii, urzędnicy skarbowi powinni ubezpieczać się indywidualnie.  Według niej,  roczna składka na opłacenie takiej polisy prawdopodobnie wynosiłaby około  500 zł.

KBC sprzedaje Wartę ?

Potwierdzają się informacje, że TUiR Warta, należące do belgijskiej grupy KBC jest wystawione na sprzedaż. Rynek spekuluje, że właściciele Warty mieliby ją sprzedać, by wspomóc należący do nich Kredyt Bank i spłacić pomoc uzyskaną od belgijskich władz. Jak podaje "Parkiet"(Nr z 16.10.2009 r.), który powołuje sie na informacje pozyskane ze środowiska audytorów, ostatnio badanie  dla Warty przeprowadzały trzy firmy , należącego do belgijskiego KBC Insurance. Według gazety, chodzi o Vienna Insurance Group ( ma obecnie w Polsce sześć spółek ubezpieczeniowych, z czego cztery sprzedające polisy majątkowe  łącznym udziałem w rynku  8,13 proc. rynku); Zurich Financial Services, który nosi się z zamiarem powrotu do naszego kraju oraz  brytyjskie RSA (dawniej Royal and Sun Alliance), które ma w Polsce działające w systemie direct Link4 TU (ma 1,15 proc rynku). Dziennik pisze, że w   połowie września ub.r. podczas wizyty w Polsce szef RSA na Europę Środkową i Wschodnią Andrew Burke chwalił się, że firma ma 2 mld euro na przejęcia.
"Parkiet" zastrzega się, że nie ma  jednak pewności  co do nazwy trzeciego inwestora zainteresowanego Wartą. "Jedno z tych trzech due diligence było przeprowadzane w pełnej poufności.(...) tylko kilka osób wie, jaki podmiot badał Wartę. W środowisku się mówi, że właśnie ten inwestor ma największe szanse na zakup i że wręcz dogadał się z Belgami na wypadek, gdyby podjęli decyzję o sprzedaży. Podobno wciąż jej nie ma" - twierdzi gazeta. Tymczasem KBC pytane o ewentualną sprzedaż Warty "odpowiada, że Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje dla grupy kluczowym regionem" i odmawia komentarza.

Ergo Hestia: uproszczony sposób likwidacji większości szkód spowodowanych ostatnimi anomaliami pogody

O ponad 10 proc. więcej szkód niż zwykle zgłoszono do sopockiej Ergo Hestii  14.10.2009 r., kiedy to z  zawirowaniami  pogodowymi  zmagali się mieszkańcy niemalże całej Polski. Ubezpieczyciel prawdziwego nawału zgłoszeń szkód pogodowych i tak spodziewa się dopiero w najbliższych dniach - donosi "Wirtualna Polska" (www.wp.pl z 16.10.2009 r.). Zdaniem  Piotra Dyszlewicza, zastępcy dyrektora ds. likwidacji szkód komunikacyjnych Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii,  w  wypadku dużych szkód  ubezpieczeni zazwyczaj koncentrują się najpierw na zabezpieczaniu swojego mienia, a dopiero w drugiej kolejności zgłaszają szkodę. Według Dyszlewicza,  wiele ze zgłoszonych do Ergo Hestii szkód będzie likwidowanych w tak zwany uproszczony sposób, czyli że rozmiar szkody będzie ustalany  bez oględzin i dokumentacji papierowej,  wysokość odszkodowania określona telefonicznie z klientem, a pieniądze wypłacone  już po kilku dniach.
Większość zgłoszonych spraw dotyczy uszkodzeń samochodów i domów prywatnych, najczęściej  przez uderzenia spadających konarów i powyrywanych drzew czy wiatr, który znosił pojazdy do rowów. Zniszczone zostały także liczne ogrodzenia, powyrywane drzwi i dachy, poprzewracane garaże wolnostojące. Do największej liczby szkód (31 proc.) doszło w województwie pomorskim. Mniej - 13 proc. w mazowieckim, 11 proc. szkód dotyczyło województwa warmińsko-mazurskiego, a 10 proc. - zachodnio-pomorskiego.

Ugoda z Eureko kosztowała  miliony złotych wydane na prawników
 
Polski rząd w sporze z Eureko o PZU SA wydał na doradców prawnych  prawie 27,5 mln złotych - informuje   "Rzeczpospolita" (Nr z 17.10.2009 r.). Według gazety, ponad trzy czwarte tej sumy zostało przeznaczonych na  honoraria prawników. Jak podaje dziennik, Skarb Państwa  od  2003 r. podpisał umowy z trzema kancelariami prawniczymi i dwoma prawnikami. "Rzeczpospolita"  szacuje, że najbardziej kosztowny był ostatni rok sporu, kiedy to wydano połowę wspomnianej sumy. Gazeta " sugeruje,  że honoraria doradców prawdopodobnie zawierają  premie za doprowadzenie do zakończenia konfliktu między MSP a Holendrami. Dziennik przypomina, że na mocy  podpisanej  2 października 2009 r.    ugody ( holenderski inwestor zgodził się w niej  na zmniejszenie swoich udziałów w PZU SA), łączne odszkodowanie, jakie ma wypłacić Polska Eureko za rezygnację z dokończenia prywatyzacji ubezpieczyciela, wynosi ponad 4,5 mld złotych.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT