RPO: kredytobiorcy słabo chronieni

Zdaniem Rzecznika  Praw Obywatelskich, banki i ubezpieczyciele szukają sposobów na uniknięcie stosowania rygorystycznych przepisów Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), które miały chronić kredytobiorców przy zakupie ubezpieczeń - donosi "Gazeta Wyborcza”(Nr z 18.09 r.). Według dziennika, „kredytobiorcy, kupując ubezpieczenia do kredytu, płacą jak za zboże, ale części z nich i tak nigdy nie będzie należało się odszkodowanie”.  „Wyborcza” podkreśla przy tym, iż polskie problemy z ubezpieczeniami kredytu  „są identyczne  jak te, z jakimi borykali się Brytyjczycy...”.

PZU zapowiada mocne wejście do dużych sieci multiagencyjnych w 2015 r.

Grupa PZU planuje na  2015 r.  wejście  do  dużych sieci multiagencyjnych.  Jest to ostatni obszar rynku, na którym jej  nie ma – donosi „Puls Biznesu”(Nr z 24.09.2014 r.). Według gazety, PZU zależy na obecności w dużych multiagencjach, ponieważ jest to szybko rosnący kanał sprzedaży. Dlatego ubezpieczyciel  w ramach projektu Everest pracuje nad nowym systemem centralnym IT dla ubezpieczeń  majątkowych.  Jak tłumaczy w dzienniku Barbara Smalska, członek zarządu PZU SA , odpowiedzialna za rynek masowy, obecnie w firmie przez system  IT wystawianych jest 12 tys. polis dziennie, co daje miesięcznie około  100 mln zł składki. Zdaniem Smalskiej, do końca br. system   ma  obsługiwać już  wszystkie produkty dla klientów indywidualnych oraz część dla MSP. Ponadto, Smalska zapowiada także powstanie platformy internetowej do obsługi klientów,  umożliwiającej  m.in. zakup ubezpieczeń. Z kolei Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU Życie, odpowiadający za operacje ubezpieczeniowe w grupie PZU, twierdzi  w ”PB”, iż  w 2015 r.  do nowego systemu IT podłączeni zostaną partnerzy zewnętrzni.  .

KUKE: poważny wzrost ubezpieczanego eksportu

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) odnotowała w pierwszych ośmiu miesiącach 2014 r.  blisko 60 proc. wzrostu w ubezpieczanym przez firmę  eksporcie inwestycyjnym – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”(Nr z  23.09.2014 r.). Według gazety, kontrakty  ubezpieczone przez  KUKE w omawianym czasie br.,  były warte prawie 290 mln USD, to jest o  niemal 107 mln dol. więcej niż rok wcześniej. W opinii Piotra Soroczyńskiego, głównego  ekonomisty  KUKE, Korporacja ubezpiecza obecnie  około  25 proc.  eksportu inwestycyjnego z Polski. Przy tym, w ostatnim czasie wyraźnie spadła sprzedaż na rynki wschodnie (dotyczy to nowo zawieranych kontraktów), podczas gdy w ub.r.  w okresie styczeń - sierpień, stanowiły one 99 proc. obrotów, zaś  dziś stanowią one zaledwie 16 proc. - zauważa „DGP” - natomiast   nowe kontrakty zaczęły być kierowane m.in. do Norwegii (57 proc. wartości obrotów) w związku ze  wzrostem sprzedaży w sektorze stoczniowym.

Karty młodzieżowe typu EURO 26 z ubezpieczeniem turystycznym i NNW

Szkolną czy studencką polisę NNW warto mieć, bo w razie wypadku, wypłacone przez towarzystwo odszkodowanie  przyda się choćby na rehabilitację. Jednak  trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli płacimy za NNW kupowane na przykład  za pośrednictwem szkoły około  30 zł rocznie, to wysokość ewentualnego odszkodowania może nas rozczarować – pisze „Rzeczpospolita”(Nr z 21.09.2014 r.). Ponieważ w takiej polisie  suma ubezpieczenia zazwyczaj bywa  niska a zakres odpowiedzialności towarzystwa ograniczony.  Zdaniem gazety,  karty młodzieżowe  EURO 26 czy  Planeta Młodych  (dla osób w wieku 5-39 lat) mogą być uzupełnieniem szkolnego bądź studenckiego ubezpieczenia NNW. Można je też kupić zamiast szkolnej polisy grupowej. Oferują zniżki 
w sklepach, kinach, muzeach i innych obiektach. Droższe wersje kart  mają rozszerzony zakres.  Gwarantują całoroczne ubezpieczenie KL i NNW na całym świecie.

Składka i zyski w dół

Od stycznia do czerwca 2014 r. funkcjonujące  w Polsce towarzystwa  ubezpieczeń zarobiły 4,41 mld zł wobec 6,62 mld  w I półroczu 2013 r. (czyli o blisko o jedną trzecią mniej) – podaje „Parkiet”(Nr 23.09.2014 r.), powołując się na  najnowsze dane  Głównego Urzędu Statystycznego. I tak,  przychody całego sektora wyniosły w tym czasie 31,87 mld zł wobec 35,67 mld zł rok wcześniej. Przy tym – pisze gazeta - mniejszy spadek przychodów odnotowano wśród przedstawicieli działu I, czyli zakładów ubezpieczeń na życie (-5,5 proc.), a większy wśród ubezpieczycieli majątkowych (-16,6 proc.). Ci drudzy zanotowali także o połowę gorszy wynik netto niż przed rokiem (2,57 mld zł wobec 5,22 mld zł). Ubezpieczyciele  odnotowali  także spadek składki przypisanej brutto. Jej wartość ogółem  obniżyła się z 29,94 mld zł do 27,72 mld zł (spadek  o 7,4 proc. rok do roku). W omawianym czasie spadły też przychody z lokat bankowych. Między innymi za sprawą rekordowo niskich stóp procentowych przychody z tej linii spadły aż o 24,3 proc. i wyniosły 6,54 mld zł wobec 8,63 mld zł w analogicznym okresie ub.r. - pisze „P”. Spadły również koszty, które w analizowanym czasie wyniosły  ogółem  27,46 mld zł wobec 29,05 mld zł rok wcześniej (o prawie o połowę spadły koszty działalności lokacyjnej). Natomiast koszty działalności ubezpieczeniowej wzrosły o 6,1 proc. rdr.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT