Sąd polubowny przy KNF dopiero w końcu marca

Sąd polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF)  zacznie działać z opóźnieniem dopiero pod koniec marca 2008 r.  – informuje „Parkiet”(Nr z 22.02.2008 r.). Zdaniem Łukasza Dajnowicza z KNF ten termin inauguracji sądu jest m.in.  spowodowany ciągłymi pracami nad skompletowaniem dokumentacji,  pozwalającej na powołanie arbitrów (ma ich być 30). Dajnowicz twierdzi, że obserwuje się już  duże zainteresowanie klientów sądem polubownym, pomimo tego, że ten  ciągle jeszcze nie może przyjmować wniosków

Na razie tylko 900 tys. zł z obiecanej kwoty  10 mln zł pomocy z PZU

Przekazanie 10 mln zł poszkodowanym w lipcu 2007 r. przez huragan w okolicach Częstochowy obiecało PZU SA,  a dystrybucją pomocy miał się zająć Caritas. Na razie otrzymali oni od ubezpieczyciela tylko 900 tys. zł – donosi „Gazeta Prawna”(Nr z 21.02.2008 r.). PZU SA  obiecało pieniądze na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w ub.r. i była to decyzja kontrowersyjna – zauważa dziennik -  ponieważ wsparcie na odbudowę domów miały dostać także  osoby nieubezpieczone.  Na razie jednak poszkodowani dostali nieco ponad 900 tys. zł z 1,38 mln zł wartości ogólnej faktur. To efekt długich procedur. Według Michała Witkowskiego, rzecznika PZU, pomoc przydzielana jest przez komisję Caritas w Częstochowie.  Komisja określa rodzaj i wysokość pomocy dla poszkodowanych oraz ustala listę ofiar. Fundacja PZU opłaca zaś faktury za środki dla pokrzywdzonych.  Wcześniej dokumenty sprawdzane są pod względem formalnym przez Ernst & Young - procedura przewiduje sprawdzenie, czy osoby przypisane do konkretnej faktury uzyskały na podstawie dokumentów wydania taki materiał i w takiej ilości, jaki przyznała komisja. Obecnie weryfikatorzy sprawdzają ponad 360 wniosków
 
UOKIK: nie było zmowy cenowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zamknął postępowanie wyjaśniające w związku z zarzutami wobec ubezpieczycieli, dotyczących zmowy cenowej towarzystw w sprawie podwyżki polis komunikacyjnego OC przed wprowadzeniem podatku Religi – podaje „Parkiet”(Nr z 22.02.2008 r.).
Sprawa toczyła się na wniosek poprzedniego zarządu PZU SA, który zakwestionował ankietę, jaką do spółek rozesłała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).
Zdaniem UOKiK nie było podstaw do wszczęcia postępowania.

Concordia straciła na  ubezpieczeniach upraw

Concordia w 2007 r. zebrała prawie 100 mln zł przypisu składki, przy 73 mln zł wypracowanych w 2006 r. Spółka pogorszyła jednak wynik finansowy netto, który w ub.r.  spadł do poziomu  0,7 mln zł  z kwoty 2,3 mln zł osiągniętej w 2006 r. – informuje „Parkiet”(Nr z 20.02.2008 r.). Według dziennika,  Concordia odnotowała także stratę techniczną w wysokości 1,6 mln zł. W opinii  Macieja Izmajłowa, dyrektora finansowego Concordii, największy wpływ na słabsze wyniki finansowe towarzystwa  miała bardzo duża szkodowość w ubezpieczeniach upraw. Maciej Izmajłow powiedział gazecie, że Concordia w bieżącym roku planuje zwiększyć o ok. 20 proc.  przypis składki oraz osiągnąć 3,5 mln zł zysk netto. Ubezpieczyciel  skupi się ponadto na sprzedaży ubezpieczeń rolnych oraz polis ochrony prawnej.

W PTU nadal zarząd komisaryczny

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie podjęła uchwałę o przedłużeniu zarządu komisarycznego w Polskim Towarzystwie Ubezpieczeń SA (PTU) do dnia 20 marca 2008 r. – donosi „Gazeta Ubezpieczeniowa” (www.gu.com.pl z 22.02.2008 r.). Decyzja KNF jest związana z sytuacją w radzie nadzorczej PTU. Albowiem -zdaniem organu nadzoru -  „istnieją zasadnicze wątpliwości co do aktualnego składu rady w związku ze statusem osób desygnowanych do RN przez Techwell sp. z o. o.”. Komunikat  nadzoru głosi ponadto, iż  „zarząd komisaryczny będzie kontynuował czynności zmierzające do przywrócenia organom PTU możliwości prawidłowego wykonywania zadań”.

Krytycznie o poczynaniach rządu w sprawie Eureko

Jak informuje "Rzeczpospolita" (Nr z 22.06.2008 r.),  były minister skarbu Wojciech Jasiński na specjalnej konferencji prasowej skrytykował poczynania swojego następcy, zmierzające do podpisania ugody z Eureko . -  „Istnieje podejrzenie, że sposób, w jaki zamierza to teraz rozwiązać Ministerstwo Skarbu, zmierza do tego, żeby władztwo nad PZU przekazać w ręce Eureko. A to będzie działanie na szkodę polskiej gospodarki" – powiedział Jasiński. Według dziennika,  " Politycy PiS twierdzą teraz, że Eureko negocjowało z jego rządem w sprawie wyjścia z PZU. W komunikacie dla mediów napisano, że rozmowy prowadził wiceminister Paweł Szałamacha i prezes Eureko Maarten Dijkshoorn”. Tymczasem, jak podaje dziennik, cytując  wypowiedź Michała Nastuli, prezesa Eureko Polska, że „Eureko nigdy nie otrzymało żadnej konkretnej propozycji rozwiązana sporu ani od ministra Szałamachy, ani też od ministra Jasińskiego”. Zdaniem gazety, Nastula  nie zaprzecza jednak, że takie rozmowy były prowadzone.   ”Rzeczpospolita” przypomina, że dokładnie przed tygodniem minister skarbu w rządzie Donalda Tuska Aleksander Grad podpisał z przedstawicielami inwestora porozumienie-memorandum ustalające kalendarz spornych spraw i sposób ich załatwienia. Jest to dokument ustalający sposób prowadzenia negocjacji, które tak naprawdę rozpoczną się dopiero teraz.

Właściciel Solid Security chce kupić firmę ubezpieczeniową

Andrzej Szymanowski, właściciel jednej z największych w Polsce firmy ochroniarskiej Solid Security chce mieć własną firmę ubezpieczeniową. Według „Rzeczpospolitej” (Nr z 21.02.2008 r.), Szymanowski  chce kupić znajdującą się od ponad dwóch lat w likwidacji firmę ubezpieczeniową Partner. „Pan Szymanowski przedstawił profesjonalne plany działalności firmy i przekonał komisję" –powiedział gazecie Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. Właściciel Solid Security już raz czerwcu 2007 r.  starał się o aprobatę KNF – pisze dziennik. Wówczas jednak członkowie komisji stwierdzili, że brakuje mu doświadczenia w sektorze finansowym. Nie poddał się. Wynajął profesjonalne firmy (m.in. kancelarię prawniczą Lovells), które pomogły mu w przygotowaniu planu nowego przedsięwzięcia. Według "Rzeczpospolitej", Szymanowski  "w swoim ubezpieczeniowym projekcie najpierw chciał wykorzystać sieć Solid Security (25 oddziałów w całej Polsce, ok. 11 tysięcy zatrudnionych) do sprzedaży polis. Planował założyć towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych. Teraz jego pomysł zakłada sprzedaż ubezpieczeń majątkowych również w systemie direct, czyli przez telefon i Internet. A TUiR Partner SA w likwidacji ma odpowiednie licencje, jednak zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej nie może sprzedawać ubezpieczeń. Gazeta pisze, powołując się na Alexandrę Kazimierski, likwidatora TUiR Partner SA.,  że w każdej chwili możliwe jest jednak cofnięcie uchwały o likwidacji spółki. A właścicielem ubezpieczyciela jest dziś szwajcarska firma Altburg Versicherungs Holding AG.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT