UFG testuje nowy system pozwalający poznać on-line cała wiedzę o kierowcy i jego aucie

Od 2013 r.. kierowcy i ich samochody nie będą już mieć żadnych tajemnic przed ubezpieczycielami.  Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z  20.09.2012 r.),  wpisany  do komputera PESEL i numer rejestracyjny pozwoli na ujawnienie   w ciągu kilku sekund  całej  historii ubezpieczonego i pojazdu. Dziennik przypomina, iż  od niedawna towarzystwa będą  mogły  za pośrednictwem UFG weryfikować szkodowość kierowców  oraz  przebieg ich ubezpieczenia. Jak wyjaśnia Przemysław Czapliński z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), Fundusz  zebrał ze wszystkich towarzystw dane, które dotąd przechowywane były w wersji papierowej . "Obecnie trwa sprawdzanie, jak działa system. Jeśli testy wypadną pomyślnie, od nowego roku ubezpieczyciele będą mieć nowe narzędzie w ręce – bazę kontrahenta i pojazdu" - twierdzi w gazecie Czapliński. W jego opinii, dla kupujących polisy  nowy system ma być korzystny. Dlaczego? Ponieważ z  pełną wiedzą  o kierowcy i jego aucie, będzie można od ręki wyliczyć składkę na miarę, uwzględniając dotychczasowy przebieg ubezpieczenia od momentu zdania prawa jazdy i rejestracji auta . UFG zamierza uruchomić także portal dla kierowców, dzięki któremu oni sami będą mogli prześledzić swą historię i sprawdzić szkody, którymi zostali obciążeni
"DGP" podaje, iż  to dzięki UFG rozbito  niedawno szajkę 200 osób zajmujących się wyłudzaniem odszkodowań.

Polisy od cyberzagrożeń już w Polsce

W opinii Jamie Bouloux, menedżera odpowiedzialnego  w Chartis Europe za produkty związane z cyberbezpieczeństwem, koszty włamań do systemów informatycznych firm stają się coraz wyższe, tak że przedsiębiorstwa nie są w stanie sobie same z nimi poradzić –   pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 19.09.2012 r.). Ubezpieczyciel wprowadził na polski rynek ubezpieczenie od cyberprzestępstw "CyberEdge", adresowane do  małych, średnich i   dużych przedsiębiorstw, produkt "modularny i skalowalny",  dopasowany do ich potrzeb. Jak zauważa gazeta, na polskim rynku tylko HDI-Gerling do  tej pory  oferował polisy od cyberprzestępstw, choć w dość ograniczonym zakresie.  Ubezpieczenie CyberEdge ma zapewnić ochronę "nie tylko przed bezpośrednimi konsekwencjami wycieku danych osobowych i handlowych, ale także roszczeniami osób trzecich, np. poszkodowanych kontrahentów, których dane zostały utracone". Polisa CyberEdge  zadziała także kiedy  "sprawa trafia do sądu lub Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO) nakłada na firmę karę grzywny w przypadku utraty danych" - wyjaśnia "Rz". Natomiast wysokość składki zależy od przychodów przedsiębiorstwa, branży, w jakiej ono działa oraz stopnia zabezpieczeń, które  stosuje.  Dziennik podkreśla,  iż  Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie i siódme na świecie pod względem liczby cyberataków; ich  celem  są przede wszystkim poufne dane osobowe lub dotyczące finansów przedsiębiorstw. Według gazety, która opisuje wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Verizon we współpracy z US Secret Service, "do naruszenia bezpieczeństwa danych dochodzi najczęściej w wyniku ataków cyberprzestępców (w 81 proc. przypadków), działania złośliwego oprogramowania (69 proc.) oraz celowego fizycznego uszkodzenia sprzętu (10 proc.)".

PZU zdecyduje się kupić  Croatia Osiguranje ?


Grupa PZU SA ma przeanalizować  ofertę zakupu  Croatia Osiguranje, chorwackiego ubezpieczyciela,   kontrolującego  37 proc. ubezpieczeniowego rynku Chorwacji  - donosi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 19.09.2012 r.), powołując się na Michała Witkowskiego,  rzecznika PZU SA ."Grupa PZU będzie przyglądać się każdej możliwości akwizycji spółki ubezpieczeniowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Tej ofercie (chorwackiej) również będziemy się przyglądać i ją analizować" - mówi  Witkowski.
Według "GW", Ministerstwo Finansów Chorwacji ogłosiło przetarg na  doradców do sprzedaży ostatniego państwowego banku Hrvatska Postanska Banka (HPB) oraz ubezpieczyciela Croatia Osiguranje (CO). Przetarg na sprzedaż Croatia Osiguranje (CO) ma potrwać  do 30 października br., a decyzja ma zapaść  jeszcze w listopadzie 2012 r. Jak podaje gazeta,  80,23 proc. udziałów w CO należy do państwa, które i chce sprzedać do 50 proc. akcji ubezpieczyciela. "Sprzedaż ma zostać zakończona w przyszłym roku" - twierdzi dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT