Ubezpieczyciele obawiają się następstw problemów w budownictwie i żądają twardych gwarancji

Kryzys w branży  budowlanej oznacza  koniec tanich i łatwych gwarancji kontraktów.  Firmy ubezpieczeniowe zapowiadają zaostrzenie zasad udzielania gwarancji - donosi "Puls Biznesu"(Nr z 01.08.2012 r.). Według gazety, PZU ma teraz "bardziej wnikliwie" analizować wnioski o ich przyznanie.  Towarzystwa  zabezpieczają bowiem kontrakty warte łącznie od 25 do 30 mld zł, a wiec więcej niż wartość całego rynku majątkowego. W opinii gazety, gdyby uruchomiono tylko 10 procent udzielonych gwarancji, to firmy ubezpieczeniowe poniosłyby dotkliwe straty. "PB" szacuje, że mogłoby to  kosztować towarzystwa ubezpieczeniowe nawet miliard zł.  Dziennik pisze,  że już teraz po pieniądze z gwarancji sięgają  publiczni inwestorzy. Na przykład Narodowe Centrum Sportu zażądało od Zurich Insurance ponad 152 mln  zł z gwarancji dla wykonawcy Stadionu Narodowego. Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad domaga się pieniędzy od  PZU SA czy Ergo Hestii.

Kiedy masz wypadek autem za granicą

W  ciągu roku dochodzi  do kilku tysięcy wypadków za granicą z udziałem Polaków. W takiej sytuacji  poszkodowani rodacy  najczęściej nie wiedzą, co mogą zrobić, żeby jak najszybciej uzyskać należne odszkodowanie - podaje  "Gazeta Wyborcza"(Nr z 02.08.2012 r.).   Tymczasem, jeśli ulegniesz wypadkowi za granicą z winy miejscowego kierowcy, możesz czekać na odszkodowanie nawet kilka lat - ostrzega dziennik. Na przykład dochodzenie należności sądowej w Egipcie w wysokości około  12 tys. dolarów trwa ponad tysiąc dni i kosztuje około  26 proc. należnego odszkodowania. "Niewiele lepiej, jeśli do wypadku dojdzie w państwie należącym do Unii Europejskiej" - pisze "GW". Zdaniem mec. Pawła  Lewandowskiego  z Kancelarii Radców Prawnych EuCO, pierwszym i najważniejszym działaniem, które musi podjąć poszkodowany, jest " zebranie danych sprawcy wypadku: numeru rejestracyjnego i marki jego pojazdu, numeru polisy ubezpieczeniowej i nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego, dokładnych danych sprawcy (imię i nazwisko, adres). Należy też sporządzić wspólne oświadczenie, w którym znajdą się opis zdarzenia, wskazanie szkód oraz sprawcy. Warto mieć w samochodzie gotowy druk takiego oświadczenia w języku polskim i angielskim. W przypadku powstania szkody na osobie powinniśmy na miejsce zdarzenia wezwać policję".  I tak, gdy  do wypadku za granicą dojdzie między dwoma Polakami,  stłuczkę trzeba zgłosić po powrocie do kraju w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Natomiast gdy  sprawcą jest obywatel kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii, wtedy poszkodowany musi zgłosić się do reprezentanta zagranicznego towarzystwa w Polsce -informuje "Wyborcza".

Opcje dodatkowe niezbędne do polisy turystycznej  dla przewlekle chorych

Turyści  cierpiący na przewlekłe schorzenia powinni  wykupić oprócz polisy podstawowej dodatkowe ubezpieczenie, ponieważ  ochrona ubezpieczeniowa oferowana z wakacyjnymi wycieczkami to za mało - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 02.08.2012 r.) . Zdaniem  Marcina Jaworskiego, rzecznika Warty,  takie osoby powinny  wybrać wariant z rozszerzeniem o następstwa chorób przewlekłych. "Opcja dodatkowa zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia, np. gdy osoba cierpiąca na nadciśnienie dostanie udaru." Przy tym, przy . wyborze pakietu należy zaznaczyć dodatkową opcję ubezpieczenia - pisze "DGP". Gazeta podkreśla, że składka za ryzyko choroby przewlekłej bardzo wzrasta, nawet kilkaset procent w górę. Na przykład  zwyżka za choroby przewlekłe w Signal Iduna wynosi 250 proc. Z kolei zakup polisy Wojażer w PZU  rozszerzający  ochronę o powikłania lub zaostrzenia chorób przewlekłych podczas podróży, powoduje wzrost składki  o 100 proc. Dziennik ostrzega, iż  ta "polisa nie będzie jednak obejmowała sytuacji, gdy klient, będąc za granicą, zgłosi się do lekarza na wizytę kontrolną lub po leki". Natomiast Aviva w ramach ubezpieczenia w podróży oferuje ochronę dla zdarzeń powstałych w wyniku choroby przewlekłej do wysokości 10 proc. sumy ubezpieczenia. Jednak koszt takiego rozszerzenia nie jest niski. "Składka wzrasta wtedy czterokrotnie" –– wyjaśnia Bohdan Białorucki, rzecznik Aviva.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT