Wakacyjne żniwa firm assistance

W czasie wakacji wyraźnie wzrasta popyt na  assistance, a firmy świadczące tego typu usługi odnotowują 100 proc. wzrostu  interwencji – pisze „Gazeta Prawna" (Nr z  18.07. 2008 r).
Paulina Gierada z Coris Varsovie powiedziała dziennikowi, że wakacyjne zwiększone zainteresowanie assistance  spowodowane jest to przede wszystkim wzrostem liczby turystów.
Potwierdza tę diagnozę Jakub Ochnal z Mondial Assistance, według którego  np. w czerwcu  br. jego firma odnotowała  98-procentowy  wzrost zamkniętych spraw w porównaniu do czerwca 2007 r.  Według „Gazety Prawnej”, która powołuje się na dane Coris Varsovie,  ponad połowa interwencji firmy dotyczy problemów zdrowotnych - jest to około 90 proc.. Pozostałe zaś to  utrata lub zniszczenie bagażu, korzystanie z serwisu informacyjnego czy udzielenie pożyczki w przypadku zagubienia lub kradzieży środków płatniczych.
 
Kiedy składki ubezpieczeniowe za użytkowane auta  wlicza się w koszty firmy

Wydatki związane z użytkowanie samochodów osobowych, w tym także składki ubezpieczeniowe można  zaliczać do kosztów firmy – informuje „Rzeczpospolita”(Nr z 17.07.2008 r.). W takim wypadku, przedsiębiorca musi jednak wziąć pod uwagę dwa limity, przede wszystkim tzw. „limit kilometrówki”, w ramach którego rozlicza się wydatki związane z użytkowanie samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Drugi limit to limit składki, jaka może być wliczona w koszty, a który  określa   art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku składki, jaka może być wliczona w koszty. Gazeta pisze, że w  ramach limitu kilometrówki należy też rozliczać wydatki związane z ubezpieczeniem OC i AC samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych (potwierdziły  to organy podatkowe). Według  skarbówki, dla samochodów o wartości powyżej 20 tys. euro koszt tych ubezpieczeń jest dodatkowo limitowany (Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie z 2 maja 2007 r. (I US I/415-11/07). Należy także rozliczać wydatki na AC i OC razem z innymi kosztami używania samochodu (Urząd Skarbowy Warszawa-Praga w piśmie z 24 stycznia 2007 r. (1434/DD2/415/46/06/07/AR).
 
PZU SA chce inwestować w krajach nadbałtyckich i na Ukrainie

Zdaniem Andrzeja Klesyka, prezesa zarządu PZU SA ,  kierunki możliwych akwizycji zagranicznych polskiego ubezpieczyciela  to kraje, w których to towarzystwo jest już obecne (Ukraina i Litwa) oraz nowe państwa takie jak Łotwa czy  Estonia. Prezes Klesyk stwierdził w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”(Nr z 18.07.2008 r.), iż  wejście PZU SA na rynek rosyjski jest „melodią przyszłości” ze względu na wielkość przygotowań do tak ryzykownego kroku.  Szef PZU SA uważa, że w Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii nie ma już firm, które mogłyby wzbudzić zainteresowanie towarzystwa. Klesyk powiedział dziennikowi, że obecnie ubezpieczyciel  przygląda się 2 firmom, choć ewentualnie byłby zainteresowany przejęciem tylko jednej z nich. Andrzej Klesyk przyznał, że chciałby całkowicie przeprowadzić jedną transakcję w tym roku, zastrzega jednak, że nie będzie się ona wiązała z dużym zaangażowaniem finansowym towarzystwa. Zadeklarował jednak, że na jednym zakupie akwizycje PZU SA się nie skończą. PZU SA jest obecnie zainteresowany  zakupem banku, posiadającego  spory udział w rynku. Prezes zdradził, że na celowniku ubezpieczyciela znalazły się zachodnie banki z pierwszej dziesiątki w naszym kraju.  Klesyk zadeklarował się również jako zwolennik aliansu z PKO BP, choć bez powiązań kapitałowych pomiędzy spółkami.
 
UFG: coraz mniej osób bez obowiązkowej polisy komunikacyjnego OC
 
Towarzystwa ubezpieczeniowe  przekazały w 2007 r.  na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG ) blisko 40 mln zł. Elżbieta Wanat - Połeć, obecna prezes zarządu UFG  twierdzi – podaje „Parkiet" (Nr z 09.07.2008 r.). -  że w ciągu następnego półtora roku chciałaby zachować opłatę w wysokości 0,5 proc. składki przypisanej brutto z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników. Prezes  Wanat - Połeć, komentując głośne  ostatnio wypadki wypłacania coraz wyższych odszkodowań oraz fakt, że od grudnia 2009 r. będą obowiązywały wyższe minimalne sumy gwarancyjne, powiedziała dziennikowi, że takie tendencje są możliwe do przewidzenia w perspektywie 7-9 miesięcy, a więc UFG musi mieć na taki okres rezerwę. Prezes UFG nie wyklucza rozszerzenia  katalogu  przypadków, w których ubezpieczyciele będą mogli występować o pomoc finansową z Funduszu Pomocowego. Według Elżbiety Wanat - Połeć – informuje gazeta - plany UFG może natomiast pokrzyżować fakt, że jest coraz mniejszy odsetek osób nieposiadających obowiązkowego OC. A obecnie około  47 proc.  przychodów UFG pochodzi właśnie z windykacji wobec takich osób.
 
PIU: dobrowolnie ubezpiecza uprawy 2 proc. polskich rolników
 
Od 1 lipca 2008 r.. każdy korzystający z unijnych dopłat rolnik jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich upraw. Ma na to czas do końca czerwca 2009 r. – informuje „Gazeta Wyborcza" (Nr z  18.07. 2008 r). Mimo dofinansowania połowy składki z budżetu rolnicy boją się kosztów ubezpieczenia. Tymczasem  – zauważa „Wyborcza” -  brak ubezpieczenia skutkuje karą w wysokości 2 euro od hektara. Zwolnienie z kary daje natomiast odmowa ubezpieczenia przez dwa zakłady. W opinii dziennika,  nawet w przypadku masowego zainteresowania tymi ubezpieczeniami, problemem jest brak możliwości wykupienia polisy. Konrad Rojewski, przewodniczący Komisji Ubezpieczeń Rolnych PIU, stwierdza, że żaden zakład nie przygotował jeszcze oferty dla rolników, która byłaby zgodna z nowymi przepisami. Ubezpieczyciele nie spieszą się jednak z nową propozycją dla rolników. Powód? Rojewski tłumaczy w „Wyborczej”, iż to dlatego, że ubezpieczenia rolne są bardzo ryzykowne. Przypomina, że w 2007 r. straty na nich były duże, a w tym roku będzie podobnie. Według szacunków  Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), na razie dobrowolnie ubezpiecza się jedynie niespełna 2 proc. rolników. Są to głównie właściciele dużych gospodarstw. Ubezpieczeniami objętych jest ok. 8 proc. powierzchni upraw. Rolnicy muszą płacić 3,5 proc. wartości plonów w przypadku m.in. zbóż i 5 proc. za rzepak, owoce i warzywa.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT