Wkrótce ustawa o pozwach zbiorowych

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego ogłosiła, że finalizuje prace nad projektem ustawy, o pozwach zbiorowych. Poszkodowani w katastrofach czy przez wadliwe produkty będą mogli wspólnie występować o odszkodowania od sprawców – informuje „Rzeczpospolita” (Nr z 10.05.2008 r.). Dziennik przypomina, że obecnie, choćby były setki osób w podobnej sytuacji, wszyscy muszą składać pozwy oddzielnie. Taką drogę przechodzą np. poszkodowani i bliscy ofiar tragicznej katastrofy hali MTK w Katowicach. A oddzielne pozwy często są zupełnie nieopłacalne, zawsze natomiast wymagają sporego zachodu i wydatków. Pozwy zbiorowe mają to zmienić. W tym wypadku jednak powodowie będą musieli wybrać swojego przedstawiciela, zaangażować adwokata oraz zdecydować się na jednakową dla każdego kwotę odszkodowania. Zyskają za to na czasie, niższe będą koszty, w tym opłaty sądowe, które wyniosą 2 proc. wartości sporu (normalnie 5 proc.) – pisze dziennik. W zakresie kosztów jest także nowość: adwokat będzie mógł się umówić na procent od wygranej. Zdaniem Wojciecha Jaworskiego, adwokata z kancelarii prawnej  Allen & Overy, pozwy zbiorowe to jedno z narzędzi, które mogą usprawnić polskie sądownictwo.
Nowe przepisy będą odnosić się zarówno do osób, jak i firm, pod warunkiem, że o roszczenia występować będą grupy liczące minimum 10 podmiotów.

Rynek przyśpiesza dzięki polisom komunikacyjnym i bancassurance

Według danych zebranych przez „Dziennik.WSJ Polska” (Nr z 13.05.2008 r.) segment majątkowy po upływie pierwszych trzech miesięcy 2008 r. będzie wart ok. 5,4 mld złotych. Przyrost rynku majątkowego w I kwartale br. nabrał przyspieszenia i w efekcie jego tempo było równe tempu wzrostu rynku życiowego – 13 proc., odmiennie niż w ostatnich latach, kiedy to sektor majątkowy zdecydowanie ustępował życiowemu - twierdzi gazeta, podkreślając, iż  ubezpieczeniom majątkowym dodały rozpędu  lepsze wyniki sprzedaży samochodów oraz wymuszony podatkiem Religi wzrost cen polis OC. Efektem jego wprowadzenia były podwyżki stawek za ubezpieczenia komunikacyjne, co w nieco sztuczny sposób napompowało wzrost wartości segmentu ubezpieczeń majątkowych. W opinii Pawła Wróbla, rzecznika Generali, można założyć, iż po II kwartale 2008 r.  wzrost rynku ubezpieczeń komunikacyjnych będzie większy nawet o ok. 15-16 proc. Z kolei Grażyna Sudzińska, wiceprezes zarządu Commercial Union Polska twierdzi, że największą dynamikę można zaobserwować w segmencie bancassurance, a w szczególności w ubezpieczeniach dołączanych do kredytów gotówkowych i hipotecznych oraz kart kredytowych. Jej zdaniem,  nie będzie zaskoczenia, jeśli ta część rynku zanotuje wieloprocentową dynamikę sprzedaży.

Coraz więcej składki z  polis komunikacyjnego  OC

Liczba wykupionych przez Polaków obowiązkowych ubezpieczeń OC komunikacyjnych w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła z 12,83 mln (w 2003 r.) do 15,67 mln (w 2007 r.), to jest o 22 proc.- donosi „Parkiet”(Nr z 13.05.2008 r.). Według dziennika, głównym powodem wzrostu sprzedaży tychże polis jest fakt, że od momentu wejścia do UE na nasz rynek zostało sprowadzonych ok. 4,5 mln używanych samochodów. Tymczasem Instytut Samar szacuje, że w br. w Polsce sprzedanych będzie ok. 340 tys. nowych samochodów osobowych (15 proc. więcej niż w 2007 r.), zaś  PIM Consulting prognozuje, że Polacy kupią ok. 500 tys. samochodów używanych. Według PIM,  około  1 proc.  kierowców w Polsce nie posiada polisy obowiązkowego OC. Gazeta zauważa jednak, że spada  udział przypisu składki brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych w ogólnym przypisie składki brutto z działu II. Gdy w 2003 r. stanowiła ona  ok. 64 proc. składki sektora majątkowego ogółem, to  w 2007 r. wynosiła już tylko 60 proc. przypisu z polis majątkowych . Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy  wymienia się m.in. zaostrzenie konkurencji na rynku ubezpieczeniowym po wejściu Axy i Liberty Direct – pisze dziennik. Eksperci wskazują również na zwiększenie szkodowości ubezpieczanych pojazdów, gdyż w  większości  sprowadzanymi  samochodami jeżdżą w Polsce  młodzi  kierowcy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT