Wyłudzenia ubezpieczeniowe na 1,5 mld zł

Robert Dąbrowski, ekspert ds. bezpieczeństwa w PZU, twierdzi w "Gazecie Wyborczej"(Nr z 28.12.2009 r.), że Polacy nie traktują oszustwa ubezpieczeniowego jako kradzieży. Tymczasem  oszustwa te wpływają na cenę ubezpieczeń. A to ważne w sytuacji, kiedy rzeczywista skala przestępczości ubezpieczeniowej może wynosić  nawet i  1,5 mld zł - podaje "GW".  Wprawdzie  według informacji Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), wartość  wykrytych wyłudzeń w 2008 r. kształtowała się na poziomie    56 mln zł ( 52,4 mln zł w sektorze ubezpieczeń majątkowych i 3,6 mln zł w ubezpieczeniach na życie), to stanowi ona  wierzchołek góry lodowej. Tak sądzi dr Piotr Majewski z Podkomisji Przestępstw Ubezpieczeniowych PIU - pisze '"Wyborcza".  Dziennik zauważa, że skoro zgodnie z  szacunkami CEA  skalę wyłudzeń można liczyć na  około  3 proc.  składek, to w  przypadku Polski wynosiłaby ona 1,5 mld  zł.  Zdaniem Piotra Majewskiego - pisze gazeta -  oszustów ubezpieczeniowych można podzielić na kilka kategorii: zawodowców, sprawców sytuacyjnych  oraz sprawców okazjonalnych. Coraz bardziej aktywne są tutaj zorganizowane  grupy przestępcze.

Polisa NNW najczęstszym zimowym dodatkiem do karty kredytowej

Zimą bankowcy oferują ubezpieczenia dla fanów szaleństwa na śniegu zamiast  sezonowych produktów kredytowych - twierdzi  "Rzeczpospolita" (Nr z 29.12.2009 r.) . W opinii dziennika, ubezpieczenia te są najczęściej dodatkami do typowych produktów bankowych, jak karty kredytowe czy płatnicze. Klienci często zyskują dzięki dołączanej polisie, prócz ochrony ubezpieczeniowej, także szereg zniżek do zrealizowania podczas pobytu na nartach. Między innymi  BZ WBK oferuje kartę kredytową dla narciarzy ze specjalnym bezpłatnym pakietem ubezpieczeń “SKI” oraz systemem zniżek na serwis i sprzęt a i MultiBank poszerzył zakres świadczeń objętych ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego MultiDirect o koszty akcji poszukiwawczych. Według gazety,  posiadacze “narciarskiej” karty kredytowej BZ WBK uprawnieni są do skorzystania z rabatów w jednej z sieci sklepów ze sprzętem sportowym, natomiast  Pekao w ramach programu “Płać kartą, bo warto” oferuje zniżki  na hotele czy  zakup wycieczek w kilku biurach podróży.
Najbardziej typowymi ubezpieczeniami przydatnymi  w zimowym sezonie turystycznym, są ubezpieczenia NNW. Odszkodowania   z tytułu polisy NNW (złamania, stłuczenia itp. na stoku)  są najczęstszą przyczyną  wypłat zimą. Prócz tego, na wypadek nieprzyjemnego zdarzenia wysoko w górach, poleca się również dodatkowe produkty, w tym opcję ubezpieczenia kosztów ratownictwa czy transportu medycznego.

Więcej wypłat odszkodowań w 2009 r.

 W 2009 r. rynek ubezpieczeń odnotował wzrost wypłaconych odszkodowań i świadczeń brutto o niemal dwie trzecie w porównaniu z 2008 r. - donosi "Gazeta Ubezpieczeniowa" (www.gu.com.pl z 29.12.2009 r.). Według "GU", w  przyszłym roku wartość wskaźnika wypłat powinna się jednak znacząco obniżyć. I tak, na dzień 30 września 2009 r. towarzystwa wypłaciły łącznie 31.020,9 mln zł odszkodowań i świadczeń brutto. Kwota ta była o 62,4 proc. większa od łącznej sumy wypłat wykazanej w analogicznym okresie ub.r.  (19101,74 mln zł). Na ten rezultat decydujący wpływ miał wynik rynku życiowego - twierdzi "Ubezpieczeniowa". . W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku łączny poziom odszkodowań i świadczeń wypłaconych z ubezpieczeń na życie wyniósł 21.746,26 mln zł (70,1 proc. wartości wypłat całego rynku). Sektor ubezpieczeń majątkowych, który po III kwartale 2009 r. odnotował 29,9 proc.  wartości wypłat całego rynku, na dzień 30 września wykazał wynik na poziomie 9274,64 mln zł. Był to rezultat o 23,91 proc.  wyższy od raportowanego rok wcześniej (7484,7 mln zł). Na pogorszenie się wyniku miał wpływ tegoroczny wzrost liczby szkód z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC) oraz z tytułu szkód katastroficznych - tłumaczy "GU".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT