Wzrosła szkodowość ubezpieczeń komunikacyjnych

W  opinii Witolda Jaworskiego, członka  zarządu PZU SA., w  2009 r.  pogorszyła się   sytuacja  na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych; zaostrzyła  konkurencja. Stało się tak m.in.  z  powodu  obniżenia poziomu sprzedaży samochodów. Po jedenastu miesiącach 2009 r. osoby prywatne zarejestrowały o 17 proc. mniej nowych aut, a w przypadku samochodów używanych  o ponad 30 proc. mniej  niż rok wcześniej – podaje "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 05.03.2010 r.). Ponadto,  coraz większe koszty odszkodowań spowodowały dalsze osłabienie się wyniku technicznego w komunikacji. Po trzech kwartałach 2009 r. wynik techniczny rynku w OC komunikacyjnym wyniósł - 576 mln zł, podczas gdy  jeszcze rok wcześniej było to - 252 mln zł. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ubezpieczenia AC. Tu składka przypisana brutto spadła z 3 951 mln zł do 3 649 mln zł, zaś wynik techniczny obniżył się z 373 mln zł do 44 mln zł - informuje "Ubezpieczeniowa". Nastąpiło także  silne pogorszenie się szkodowości rynku. W OC komunikacyjnym wskaźnik szkodowości brutto wzrósł z 74 proc. w 2006 r. do 83,7proc. po trzech kwartałach 2009 r., natomiast w AC – z 66,3 proc. do 71,4 proc. Według Jaworskiego,  wzrost szkodowości spowodowało  zwiększenie się stawek za roboczogodzinę dla warsztatów naprawczych oraz podwyżka cen części zamiennych, wynikająca ze zmian kursu wymiany euro. Duże znaczenie miała też większa aktywność kancelarii odszkodowawczych; nowe instytucje prawne, np. zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, które wpływają na liczbę oraz wartość wypłacanych odszkodowań i świadczeń. Ponadto, wejście w życie  w  2009 r. dyrektywy konsolidującej  dotychczasowe przepisy dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych we wszystkich państwach należących do UE spowodowało zwiększenie  się minimalnych sum gwarancyjnych  w ubezpieczeniu OC. Witold Jaworski twierdzi, że wyniki za ubiegły rok będą miały istotny wpływ na rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych.

Polisy Aviva dostępne  przez komórkę

Po  uruchomieniu  w Polsce sprzedaży ubezpieczeń w systemie direct w 2003 r. postępuje systematycznie   rozwój kanałów dystrybucji  polis.  Co odważniejsze firmy decydują się nawet  na skierowanie swojej oferty do wąskiej grupy klientów. Tak zrobiła ostatnio Aviva, która jako pierwsza rozpoczęła kampanię reklamową skierowaną bezpośrednio do właścicieli telefonów komórkowych, którzy tą drogą korzystają z internetu - donosi  "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 04.03.2010 r.). Kampania ruszyła w OnetLajt, a wkrótce ma pojawić się w kolejnych serwisach. Zasada działania jest prosta - firma reklamuje się w internecie odbieranym w telefonie komórkowym, a po kliknięciu na reklamę użytkownik zostaje przekierowany do serwisu, gdzie może bezpośrednio połączyć się z konsultantem i zamówić ubezpieczenie. Według gazety, niedługo śladem Avivy podążą kolejni ubezpieczyciele.
"Od półtora roku swoje ubezpieczenia dla podróżujących za granicę sprzedaje Generali klientom sieci Orange – każdy dostaje SMS z ofertą po wyjeździe z Polski" - pisze "DGP".

DAS zapowiada rozszerzenie  oferty dla firm

DAS chce poszerzyć ofertę ubezpieczeń ochrony prawnej dla firm. Ubezpieczyciel  zamierza w 2010 r.  pozyskać 7,5 mln zł składki od nowych klientów - podaje "Puls Biznesu"(Nr z 05.03.2010 r.). Według gazety,  w  2009 r. DAS zebrał przypis składki brutto w wysokości 13,8 mln zł, to jest o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Mariusz Olszewski, prezes zarządu spółki powiedział dziennikowi, że chociaż w ub.r. zmalała liczba odnowień wygasłych  polis, ale o 30 proc. wzrosła nowa sprzedaż. Firma wypłaciła 3,01 mln zł odszkodowań  i świadczeń brutto oraz  odnotowała  za  2009 r. stratę finansową netto w wysokości minus (-) 1,73 mln zł,  gdy poprzednio  w 2008 r. było to  minus (-) 2,09.
Z zapowiedzi prezesa Olszewskiego  wynika, że w bieżącym  roku DAS odnotuje wskaźnik odejść na poziomie  16-20 proc.
Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić m.in. przed konsekwencjami czynów niedozwolonych pracowników, skutkami złamania zakazu konkurencji przez pracowników, obejmować spory między firmą a pracownikiem czy problemy związane z własnością nieruchomości.

Aviva TUO nadal wypracowuje straty

Grupa Aviva opublikowała  wyniki finansowe  wypracowane w  2009 r. I tak, Aviva TUO na koniec grudnia ub.r. odnotowała przypis składki brutto w wysokości 201,49 mln zł, to jest  o 8 mln zł więcej niż uzyskany  w 2008 r. (193,16 mln zł) - informuje "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 05.03.2010 r.). Sprzedaż ubezpieczeń dla klientów indywidualnych (z wyłączeniem bancassurance) wzrosła o 25 proc., w tym ubezpieczeń mieszkaniowych o 40 proc. Natomiast sprzedaż ubezpieczeń dla klientów korporacyjnych wzrosła o 25 proc. rok do roku. Według "GU", składka z ubezpieczeń komunikacyjnych w 2009 r.  wyniosła 86,5 mln zł wobec 51 mln zł w roku poprzednim. W ub.r. ubezpieczyciel wykazał stratę netto w wysokości minus (–) 37,34 mln zł (-35,36 mln zł rok wcześniej). Z  kolei wynik techniczny spółki na koniec grudnia 2009 r. uplasował się na poziomie minus (-)  53,61 mln zł (-42,69 mln zł rok wcześniej).
Jak twierdzi "GU", za komunikatem ubezpieczyciela, ujemny wynik techniczny i finansowy wynika z nakładów na rozwój platformy direct i ubezpieczeń komunikacyjnych." To długoterminowa inwestycja, która osiąga rentowność po kilku latach. W ostatnich miesiącach sprzedaż polis komunikacyjnych w systemie direct przekroczyła plany. Niedawno wprowadziliśmy też do sprzedaży przez internet ubezpieczenia turystyczne" – wyjaśnia Maciej Jankowski.

Zniżki w komunikacyjnym OC dla rolników i służb mundurowych

Służby mundurowe, pracownicy wywiadu czy rolnicy  w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych   mogą liczyć na zniżki cen polisy OC od 10 do 30 proc.- pisze  "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 03.03.2010 r.). Według gazety, na przykład rolnicy  najlepiej mają w Warcie. Od początku marca br.  ubezpieczyciel  oferuje im  upust w cenie samochodowego OC sięgający nawet 30 proc. Jak twierdzi Paweł Szczęśniak z Warty,  "w przypadku rolników widzimy mniejszą częstość wypadków i mniejszą średnią wartość szkody. Stąd taka decyzja".  "DGP" twierdzi, że Warta  od dawna już przyciąga rolników zniżkami, które do końca lutego br. sięgały 10 proc. i cieszyły sie duża popularnością. Kiedy Warta zorientowała się, że korzysta z niej około 30 proc. klientów zamieszkałych w dużych miastach,  zmieniła zasady przyznawania ulgi i teraz, zamiast oświadczenia, od klienta wymagany jest dowód zapłaty podatku rolnego.
Upusty w komunikacyjnym OC dla rolników ma także PTU (oferuje tańsze o 10 proc. OC tym, którzy mają dowód zapłaty podatku gruntowego, posiadają książeczkę KRUS lub ubezpieczenie gospodarstwa) oraz  Compensa (w   OC komunikacyjnym  zniżka dla rolników w wysokości 50 proc. przy ubezpieczeniu ciągników rolniczych lub przyczep rolniczych). Według Ireneusza Milanowskiego  z Compensy, jednak  aby skorzystać ze zniżki, trzeba także ubezpieczyć budynki gospodarskie w Compensie oraz zawrzeć w tej firmie umowę obowiązkowego OC rolników.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT