Coraz częstsze próby wyłudzenia pieniędzy z polis na życie

Próby wyłudzenia pieniędzy z polis na życie są też coraz częstsze – pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 17.11.2013 r.), powołując się na  Marcina Tarczyńskiego z  Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Przy tym kwoty wyłudzeń odszkodowań z polis na życie rosną. W 2012 r. u wykryto 274 takie przypadki, czyli o 86 więcej niż w 2011 r. Próbowano wyłudzić 6,4 mln zł, gdy pięć lat wcześniej (w 2008 r.) o połowę mniej, bo 3,6 mln zł - wynika z danych PIU.
Według gazety, "zorganizowane gangi, dla których oszustwa ubezpieczeniowe są stałym źródłem dochodu i oszuści działający na własną rękę naciągają firmy ubezpieczeniowe na coraz wyższe sumy". Piotr Raubo, dyrektor Biura Przeciwdziałania Wyłudzeniom Warty i szef podkomisji ds. przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie  PIU mówi w dzienniku, iż   ludzie "są w stanie trwale się okaleczyć, żeby tylko przekonać ubezpieczalnię, że ulegli nieszczęśliwemu wypadkowi". 
W opinii "innych  ekspertów  ścigający nadużycia ubezpieczeniowe ", takich prób przybywa, ponieważ  "uszczerbek na zdrowiu będący skutkiem oparzenia jest relatywnie wysoki, więc i odszkodowanie znaczące" - podkreśla gazeta. Zdaniem  dyr. Raubo, czasem na uszkodzenie ciała namawiani bywają bezdomni. którzy  za niewielką opłatą zgadzają się np. na obcięcie palca, a odszkodowanie przejmują szefowie grup przestępczych. "Dochodzi tu do fałszerstw dokumentów. Takie przypadki po analizie wyławiamy" - twierdzi P.Raubo w "Rzeczpospolitej".
Dziennik przypomina, iż rekordową kwotę próbowano wyłudzić w 2008 r. "Mieszkańcy Pomorza Dorota i Dariusz S. ubezpieczyli się w 17 firmach na 10,9 mln zł. Małżonkowie przekupili potem lekarza, by wystawił akt zgonu kobiety. (...). Po „śmierci" żony Dariusz S. wziął z polis ok. 400 tys. zł" .

Od 2016 r. nowe przepisy o bezpieczeństwie kapitałowym dla ubezpieczycieli  UE

Kraje UE uzgodniły nowe reguły dla firm ubezpieczeniowych, przewidujące posiadanie przez nich do 2016 r. dostatecznego kapitału dla bezpieczeństwa właścicieli polis.
Ubezpieczyciele  będą mieć m.in. większą elastyczność w podejściu do wahań spreadów kredytowych  niż proponował ustawodawca - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 16.11.2013 r.); niektóre elementy będą eliminowane w dłuższym okresie od zaproponowanego. Według dziennika, "różnice zdań między członkami Parlamentu Europejskiego i krajami Unii co do wysokości obowiązkowego kapitału, jaki firmy te muszą mieć na pokrycie produktów gwarantujących zwrot w długim okresie czasu zmusiły do kilkakrotnego odraczania wejścia w życie nowych przepisów i do wprowadzania poprawek do ustawy, zanim mogła wejść w życie".
Reforma będzie wprowadzana od stycznia 2016 r - donosi gazeta i podkreśla, że "europejskie firmy odetchnęły z ulgą",  ponieważ  nowa umowa o wymogach kapitałowych jest mniej uciążliwa niż się obawiały i likwiduje niepewność panującą w sektorze.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT