PIU: w 2013 r. wykryto próby wyłudzeń z polis na życie na wartość ponad 10 mln zł

W 2013 r. funkcjonujące w Polsce towarzystwa ubezpieczeń na życie wykryły  o 41 proc. więcej wyłudzeń odszkodowań i świadczeń niż w 2012 r. – informuje „Rzeczpospolita"(Nr z 09.10.2014 r.), powołując się na   najnowszy  raport Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Według gazety, na rynku ubezpieczeń  życiowych   odnotowano 386 wyłudzeń na szacunkową wartość  10,1 mln zł.  PIU szacuje – podaje dziennik – iż    średnia wartość wyłudzenia w 2013 r. wyniosła około 26 tys. zł. I tak, „najczęstsze nieprawidłowości były powiązane ze śmiercią ubezpieczonego (41 proc. spraw), trwałym inwalidztwem na skutek NW oraz leczeniem szpitalnym lub operacją (po 17 proc.)”.
Z raportu PIU wynika, iż w 2013 r. Polacy próbowali wyłudzić   odszkodowania  i świadczenia    na łączną kwotę niemal 130 mln – podkreśla dziennik 
  Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU twierdzi w dzienniku, że zjawisko przestępczości ubezpieczeniowej i społeczne przyzwolenie na nią, wprost przekłada się na ceny ubezpieczeń. Zdaniem szefa PIU, „szczególnie widoczny jest wzrost na rynku ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń dla korporacji. Niestety mamy do czynienia z coraz większą profesjonalizacją przestępców i udziałem w tym procederze zorganizowanych grup przestępczych”.

KE: nowe wymogi kapitałowe i standardy  ostrożnościowe dla ubezpieczycieli i banków

Komisja Europejska   przyjęła szczegółowe zasady ostrożnościowe dla banków i ubezpieczycieli – podaje „Dziennik Gazeta Prawna'(Nr z 10.10.2014 r ). Według gazety,  przyjęty przez Komisję pakiet rozwiązań  związany jest z dyrektywą o wypłacalności Solvency II, która wprowadza nowe, jednolite dla wszystkich krajów Unii Europejskiej wymogi kapitałowe i standardy zarządzania ryzykiem w ubezpieczeniach. Przyjęte przez KE propozycje,  dotyczą m.in. wyceny aktywów i pasywów towarzystw  ubezpieczeniowych, w tym między innymi  tzw. środków na długoterminowe gwarancje – informuje „DGP”. Ponadto, dziennik wyjaśnia, iż nowe przepisy UE  mają też określać, jak ustawić poziom kapitału i różne klasy aktywów, w które może inwestować zakład ubezpieczeń. .W opinii gazety,  dzięki ułatwieniom w regulacjach łatwiejsze życie mają mieć zwłaszcza mali ubezpieczyciele.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT