Polisy dla kobiet będą droższe

Chociaż zgodnie z  orzeczeniem ETS ( "płeć nie może być kryterium wyliczania składek ubezpieczeniowych"), dopiero od 21 grudnia br. kobiety mają zapłacić  więcej za ubezpieczenie auta  i polisę na życie, a mniej za polisę ubezpieczenia zdrowotnego, to ubezpieczyciele już teraz zaczęli podwyższać ceny polis komunikacyjnych dla kobiet - twierdzi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 11.10.2012 r.).Jak przypomina dziennik, kobiety jak dotąd płacą za ubezpieczenia auta mniej, ponieważ  statystycznie powodują mniej wypadków i rzadziej łamią przepisy drogowe.  Różnicowanie cen ze względu na płeć stosuje większość ubezpieczycieli (wyjątek np. PZU czy Ergo Hestia); młode kobiety płacą  nawet ok. 40 proc. mniej niż mężczyźni w tym samym wieku. od płci. Obecnie tańsze dla kobiet są też polisy na życie, bo panie średnio żyją dłużej. Na przykład panie, które wykupiły polisę w Avivie, płacą taką składkę jak o siedem lat młodszy mężczyzna - podaje "GW". I dodaje, iż  mężczyźni mogą za to mniej oszczędzać dodatkowo na emeryturę, by dostawać takie samo świadczenie jak kobiety, ponieważ  statystycznie żyją krócej. Kobiety zaś płacą więcej za ubezpieczenie zdrowotne, bo częściej chodzą do lekarzy specjalistów.

Polacy coraz więcej korzystają z prywatnej służby zdrowia

Polacy  mają  dość długiego okresu oczekiwania na badania  w publicznej służbie zdrowia i coraz  częściej sięgają do kieszeni, by wykonać badania prywatnie - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 12.10.2012 r.). Liczba płatnych wizyt lekarskich w I półroczu br. wzrosła o 30 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem - pisze dziennik, powołując się na  sondę  przeprowadzoną przez gazetę w największych firmach oferujących opiekę zdrowotną. I tak, z badania  wynika, iż  "największe oblężenie przeżywają przede wszystkim specjaliści – ortopedzi, chirurdzy i neurolodzy". W opinii "DGP", jak na razie firmy nie  rezygnowały  z pakietów medycznych dla swoich pracowników. Wprost przeciwnie.  Wiele firm, czując rosnący popyt na tego rodzaju usługi, zaczęło rozbudowywać placówki. Tak jest m.in. w Swissmedzie, który dzięki temu sprzedał o 25 proc. więcej abonamentów medycznych dla osób indywidualnych, dla firm o 9 proc., a  o 30 proc. zwiększyła się liczba wizyt prywatnych w przychodniach - pisze gazeta. Natomiast   w Medicover, jednej z większych sieci prywatnej służby zdrowia, liczba abonamentów wzrosła o 13 proc., a  liczba osób, które wykupiły indywidualne ubezpieczenie, zwiększyła się o 34 proc. Płacących za jednorazowe badania czy wizyty było tu o 11 proc. więcej. Z kolei w  EMC  przychody od klientów komercyjnych wzrosły w pierwszym półroczu br. o 8 proc. do 11,6 mln zł, co, wynikało z  większej liczby wizyt pacjentów.
Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że rocznie aż 30 mld zł idzie z kieszeni pacjentów na wydatki na służbę zdrowia, z czego 11,5 mld zł na opiekę ambulatoryjną. Z kolei  firma badawcza PMR prognozuje, iż  2012 r. rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce wzrośnie o mniej więcej 5 proc., osiągając wartość ponad 32 mld zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT