Rynek ubezpieczeń na życie mało stabilny?

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2008 r.  dziesięciu największych ubezpieczycieli życiowych zebrało prawie 22 mld zł składki przypisanej brutto, czyli o 5,7 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ub.r.  Łącznie zarobili oni netto 1,75 mld zł - podaje "Parkiet"(Nr z 05.12.2008 r.). W opinii Marka Twardowskiego, eksperta Ernst & Young, największy wzrost przypisu odnotowały te firmy, które postawiły na krótkoterminowe ubezpieczenia na życie Z kolei  Marcin Mazurek, szef firmy doradczej Intelace Research, twierdzi, że dynamiczny przyrost składki nie idzie w parze z poprawą wyników technicznych ubezpieczycieli życiowych. Dlaczego ?  Jest to efektem niskich prowizji płaconych przez banki przy polisolokatach. Natomiast według Aleksander Rejman z firmy Tillinghast, maleje zasadność przedstawienia rankingu towarzystw życiowych w chwili, kiedy dynamicznie wzrasta składka zbierana z inwestycyjnych produktów ubezpieczeniowych, ponieważ ubezpieczyciele oferujący tradycyjne polisy tracą swoje pozycje.

Skandia zmienia strategię sprzedaży

W opinii Pawła  Ziemby,  prezesa zarządu  Skandii, towarzystwo  to nie planuje większych zmian jeśli chodzi o produkty. Prezes Ziemba powiedział w wywiadzie  dla  gazety "Parkiet" (Nr z  04.12.2008 r.), że co  prawda,  Skandia myśli o włączeniu produktów strukturyzowanych  do swojej oferty, ale jednak  nie będzie bezpośrednio konkurować z ubezpieczycielami,  którzy swoją sprzedaż opierają głownie  na polisolokatach i strukturach.
Według Ziemby, zmiana dotyczyć za to ma strategii sprzedaży spółki. Skandia chce bowiem lepiej poznać potrzeby klientów z różnych segmentów rynku. Towarzystwo zamierza - powiedział prezes Ziemba - nadal  rozwijać serwisy do obsługi klientów. Ponadto, zmiana strategii dotyczącej dystrybucji ma też wpłynąć także na przypis składki; a ten spadł.  Kryzys finansowy spowodował bowiem zmniejszenie  się zainteresowania klientów produktami unit-linked. Z drugiej strony, zwiększyła się konkurencja.
Paweł Ziemba chce, aby Skandia podwoiła udział w rynku ubezpieczeń życiowych, w którym obecnie ma  4 proc.

Ruszył  Allianz Bank

Rozpoczął działalność Allianz Bank - donosi "Dziennik.WSJ."(Nr z 04.12.2008 r.).  Firma zaproponowała  m.in. konto Premium z pakietem ubezpieczeń w ramach opłaty za jego prowadzenie oraz  polisę lokacyjną Allianz Profit na wybrany okres:  3 miesiące lub  6 miesięcy czy na  12 miesięcy.
Oprócz pozyskiwania nowych klientów, Allianz Bank skupi się także na ponad 2 mln dotychczasowych klientów, korzystających do tej pory z usług innych spółek grupy Allianz Polska. Klienci korzystający np. z ubezpieczeń czy oferty inwestycyjnej TFI, będą mogli na specjalnych warunkach skorzystać też z usług bankowych.  Osobą odpowiedzialną za współpracę banku z siecią sprzedaży Allianz Polska jest Andrzej Burża, wiceprezes Allianz Bank.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT