UFK odrabiają straty z giełdowej bessy

W ciągu ostatnich trzech i czterech kwartałów ubezpieczeniowe fundusze  kapitałowe (UFK) odrabiały pospiesznie straty z okresu giełdowej bessy. Inwestycje UFK   w akcje spółek giełdowych z ostatniego roku  dawały dobre wyniki. Jednak  trzyletnie stopy zwrotu funduszy ubezpieczeniowych są słabe - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 28.10.2010 r .). Zdaniem  Piotra Zagały, dyrektora w Nordei Życie, lepsze zyski  w ciągu ostatnich trzech lat można było natomiast wypracować  z inwestycji w obligacje ( nawet do 20 proc.). Dyrektor Zagała powiedział gazecie, iż  z kolei w perspektywie ostatniego roku lepsze okazały się być  fundusze akcyjne. W jego opinii, konieczna jest   dywersyfikacji portfela UFK.

Aviva w Polsce sprzedaje mniej nowych ubezpieczeń

Od początku stycznia do końca września 2010 r.  grupa Aviva w Polsce pozyskała ze sprzedaży nowych ubezpieczeń na życie i produktów emerytalnych 437 mln funtów, o 40 proc. mniej, niż w analogicznym okresie 2009 r.- twierdzi w "Parkiecie"(Nr z 02.11.2010 r.) Maciej Jankowski, szef grupy Aviva w Polsce. W jego opinii, cała grupa koncentruje się na sprzedaży ubezpieczeń na życie, a szczególnie tych powiązanych z funduszami kapitałowymi (tzw. polisy unit-linked). Zdaniem Jankowskiego, firma koncentruje  się na sprzedaży ubezpieczeń na życie ( zwłaszcza rozbudowanych o dodatkowe ubezpieczenia wypadkowe i zdrowotne)  oraz produktów trzeciofilarowych." Cały czas pracujemy nad rekrutacją nowych doradców ubezpieczeniowych i inwestujemy w rozwój umiejętności i narzędzi stosowanych przez naszych agentów" - mówi szef polskiej grupy Aviva.
Po I półroczu towarzystwo Aviva Życie zebrało 861,9 mln zł składek (wzrost o 5,2 proc.) i zarobiło 306,9 mln zł - przypomina gazeta.

Zmiana ustawy o błędach medycznych bardziej korzystna dla  ubezpieczycieli niż dla poszkodowanych 

Na zmianie ustawy o błędach medycznych zyskają ubezpieczyciele - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 27.10.2010 r.). W opinii
mec. Marii Wentlandt-Walkiewicz,  specjalisty prawa medycznego, nowe przepisy zamkną pacjentom drogę do sądu. Dlaczego ?  Przyjęcie odszkodowania zaproponowanego przez ubezpieczyciela na drodze administracyjnej oznaczać będzie zrzeczenie się roszczeń w postępowaniu cywilnym - twierdzi Maria Wentlandt-Walkiewicz  w gazecie. Jej zdaniem, postępowanie przed komisjami wojewódzkimi to "powielenie dzisiejszego postępowania likwidacyjnego przed ubezpieczycielem placówki medycznej".
Rozwiązania zaproponowane w nowelizacji ustawy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą dwuinstancyjności postępowań. Albowiem nie ma  równości między stronami w sytuacji gdy  przegrany pacjent pokrywa koszty postępowania, a przegrany szpital już nie - zauważa dziennik.
Ponadto,  ubezpieczycieli  zwykle proponują kwoty odszkodowania kilkunastokrotnie niższe od tego, co poszkodowany może wywalczyć  w sądzie.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT