Ubezpieczenie na życie w zamian za prowizję od kredytu hipotecznego

Banki coraz częściej rezygnują z prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego. Część z nich żąda, by klient w zamian wykupił np. ubezpieczenie na życie - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 10.05.2011 r.). Dziennik pisze, że to może się klientom opłacać   w zależności od  tego,  jak długo będą musieli  oni  utrzymywać taką polisę. Jej prawdopodobny koszt  wynosi najczęściej   około  0,25 proc. kwoty kredytu rocznie. Natomiast średnia prowizja kształtuje się na poziomie 2 proc. wielkości zadłużenia. Skorzystanie z oferty może być więc opłacalne - zauważa gazeta.
I tak,  bank BPH proponuje na przykład  promocję kredytu w PLN przy marży od 0,8 proc. pod warunkiem wpływu wynagrodzenia na posiadane konto w banku. Trzeba też skorzystać z ubezpieczenia na życie i ubezpieczyć się na wypadek utraty pracy. W  PKO BP  w ramach promocji  nie pobiera się natomiast  prowizji za udzielenie kredytu, opłaty za kontrolę inwestycji przed każdą wypłatą transzy, za wcześniejszą częściową spłatę kredytu, za pierwsze przewalutowanie kredytu (prowizja za udzielenie kredytu nie jest pobierana przy wykupie czteroletniego ubezpieczenia od utraty pracy, hospitalizacji i assistance medyczny w InterRisk). Zaś bank Pekao SA  w ramach akcji promocyjnej nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu przy  marży  od 1,49 proc. Z kolei  w  BNP Paribas Fortis - podaje dziennik -  "brak prowizji i niższa marża w wysokości od 0,79 proc. to oferta dla osób, które założą lub już prowadzą w banku konto osobiste, zasilając je przez pierwsze pięć lat kredytowania miesięcznymi wpływami w wysokości 1 proc. kwoty udzielonego kredytu. Trzeba też dokonywać 5 operacji bezgotówkowych miesięcznie".

Multistrategia z TUnŻ Europa

Na rynku pojawiło się nowe ubezpieczenie inwestycyjne - "Multistrategia", nowy  dwuletni produkt strukturyzowany,  przygotowany we współpracy z TUnŻ Europa w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym - pisze "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 09.05.2011 r.). "Multistrategia" jest powiązana ze strategią,  JP Morgan AIS TOP 20 Sharpe 2010 Multi-Strategy 5 PLN (Bloomberg: AIJPB1P5:Ind), która  bazuje na dwudziestu alternatywnych strategiach inwestycyjnych, obejmujących różne style i klasy aktywów. Indeks stara się ograniczyć swoją zmienność do docelowego maksymalnego poziomu 5 proc.   Według "GU", część zysku wypłacana ma być  po roku, a część po zakończeniu inwestycji. Minimalna składka jednorazowa wynosi 5 tys. zł. Produkt objęty jest 100 proc.  ochroną kapitału.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT