Unit-linked dobrą formą inwestycji podczas bessy?

Jeżeli inwestorzy wiedzą, jak ulokować kapitał, to ostatnie spadki  na giełdzie mogą być  dobrą okazją do inwestowania – twierdzi w „Gazecie Prawnej”(Nr z 08.10.2008 r.) Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse. W jego opinii,  dobra inwestycja powinna się opierać na regularnych zakupach - takich, jak w najprostszej postaci oferują unit-linked. Albowiem unit-linked poza korzyściami prawno-podatkowymi, wynikającymi z ich konstrukcji, zmuszają do najprostszej i najbezpieczniejszej formy inwestowania. Systematyczne zakupy akcji w odstępach np. comiesięcznych sprawiają, że lokowane środki mogą przynieść satysfakcjonujący zysk – uważa Paweł Cymcyk.  Zdaniem analityka,  hitem np. ostatniego roku były nieruchomości. Mimo, że z założenia powinny one być inwestycjami długoterminowymi, wiele osób zachęconych zwyżką cen mieszkań, zdecydowało się na ich zakup. Teraz zaś nerwowo poszukują kupca na lokale, które powoli tracą na wartości.

BZWBK-CU:  ofensywa w bancassurance

Towarzystwa BZWBK-CU,  spółki joint venture - majątkowa i życiowa - Banku Zachodniego WBK i Commercial Union, które ostatnio ogłosiły o rozpoczęciu  działalności  rynkowej, chcą mieć w  2013 r. około 10,3 proc. udziału w rynku bancassurance ( w 2009 r. ma  wynieść 8,4 proc.). Zdaniem  Jacka Koronkiewicza, prezesa obu spółek, zostały one powołane po to, aby obsługiwać klientów banku BZWBK; ubezpieczenia mają być naturalnym uzupełnieniem produktów bankowych -    pisze „Rzeczpospolita”(Nr z 08.10.2008 r.).
Według gazety, w 2009 r. przypis składki ma wynieść 875,2 mln zł, a do 2013 r. ma on wzrosnąć do 1,846 mld zł. Jacek Koronkiewicz zapewnia, że firma ma pełne wsparcie akcjonariuszy w realizacji celów sprzedażowych i finansowania rozwoju - zaangażowanie akcjonariuszy w ciągu pierwszych 3 lat ma wynieść  100 mln zł. Jak informuje Jacek Koronkiewicz,  BZWBK-CU koncentrować się będzie na rozwoju produktów, wsparciu sprzedaży, marketingu, zarządzaniu obsługą klienta i outsourcingiem, a także finansach i aktuariacie. Natomiast po stronie banku będzie leżała dystrybucja produktów poprzez sieć oddziałów, internet i call center, komunikacja z klientami oraz zarządzanie ofertą bancassurance. CU zajmie się rozwojem infrastruktury IT, administracją polis, obsługą roszczeń i korespondencji z klientami – pisze dziennik.  

UFG wypłaci co najwyżej 30 tys. euro

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny  w chwili upadłości ubezpieczyciela na życie zaspokaja roszczenia osób uprawnionych z umów ubezpieczeń na życie w wysokości 50 proc. wierzytelności, ale nie więcej niż równowartość 30 tys. euro  - wyjaśnia w „Gazecie Prawnej”(Nr z 09.10.2008 r.) Elżbieta Wanat-Połeć, prezes  UFG. W jej opinii, podstawą do wypłaty świadczeń na rzecz poszkodowanego jest lista wierzytelności (zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK), ustalona w postępowaniu upadłościowym. Oznacza to – twierdzi Elżbieta Wanat-Połeć, że UFG nie ustala wartości świadczeń we własnym zakresie. Według prezes UFG, robi to sąd, który ze względu na złożoność produktów ubezpieczeniowych na życie często korzysta opinii ekspertów - aktuariuszy.
 
Polisa ubezpieczenia na życie dobra w każdym terminie

Polisa na życie to dobra inwestycja zarówno w krótszym, jak i dłuższym terminie. W polisy na życie można inwestować zarówno w perspektywie jednego roku, jak i 30 lat - pisze „Gazeta Prawna”(Nr z 10.10.2008 r.). Zdaniem dziennika, osobom, którym zależy na bezpiecznym inwestowaniu kapitału na rok czy dwa, ale które akceptują niskie stopy zwrotu, można polecić tzw. polisolokaty, które dają 6-7 proc. zysku. Dzięki opakowaniu w polisę unika się 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Natomiast jeśli szukamy w miarę pewnej inwestycji, a ale na nieco dłużej, czyli trzy, cztery lata – radzi gazeta -  możemy zdecydować się na tzw. polisy strukturyzowane. To produkty, które dają 100-proc. gwarancję zwrotu kapitału, a nawet obiecują spore zarobki.  Według Krzysztofa Rosińskiego, wiceprezesa TU Europa Życie, dopóki kryzys na rynkach finansowych nie przeminie, ta 100-proc. gwarancja będzie utrzymywana. Ale jeśli tylko sytuacja się uspokoi, zostanie obniżona do 80 czy nawet 70 proc., choć równocześnie zwiększą się potencjalne zyski. W jego opinii,  już obecnie wysokie stopy zwrotu na depozytach bankowych pozwalają konstruować coraz lepsze polisy strukturyzowane. Zmniejszają się też bariery wejścia, czyli minimalna kwota, którą trzeba wpłacić na taką polisę. Są już subskrypcje z minimalną kwotą na poziomie 1-2 tys. zł, chociaż jeszcze niedawno minimalną kwotą było 5 czy nawet 10 tys. zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT