Według "Gazety Wyborczej" (Nr z 26.04.2017 r.), Polaków czekają rewolucyjne zmiany w systemie przyznawania rent inwalidzkich przez ZUS. Jak informuje gazeta, planowana przez ZUS reforma przewiduje, iż każdy ubiegający się o to świadczenie będzie miał orzeczenie, iż jest "zdolny do pracy". Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS przyznaje w "Wyborczej", iż "musimy odejść od orzekania o niepełnosprawności na rzecz orzeczeń, co człowiek jeszcze może robić." Czyli instytucja nie będzie "opierać się na grupach niepełnosprawności, jej stopniu", natomiast będzie wskazywać w orzeczeniu, gdzie ubiegający się o rentę człowiek "może jeszcze funkcjonować na rynku pracy" - mówi szefowa ZUS.
"GW" przypomina, iż obecnie osoby, które otrzymują z ZUS rentę inwalidzką, dysponują orzeczeniem zakładu o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Tymczasem po wprowadzeniu projektowanych zmian, każdy ubiegający się o świadczenie rentowe będzie miał wpis „zdolny do pracy”. Będzie też wskazanie, w jakim zakresie człowiek ten nadaje się do dalszej aktywności zawodowej, a więc na jaki charakter pracy pozwala jego stan zdrowia. Czyli, że nie może ciężko pracować fizycznie, ale np. pracować przy komputerze- informuje dziennik.
SN: wypowiedzenie zmieniające nie może prowadzić do zwolnienia pracownika objętego ochroną przedemerytalną
Zdaniem Sądu Najwyższego, wręczenie pracownikowi z ochroną przedemerytalną tzw. wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, nie może prowadzić do zwolnienia tegoż pracownika z pracy - donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 25.04.2017 r.).
SN rozpatrywał sprawę mężczyzny, od wielu lat zatrudnionego w przedsiębiorstwie na stanowisku radcy prawnego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Firmie tej nie wiodło się ostatnio najlepiej, dlatego też była zmuszona zlikwidować etat, który zajmował prawnik - pisze gazeta. Mężczyzna ów otrzymał więc wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy, gdzie pracodawca zaproponował mu stanowisko administracyjne. Pracownik jednak odmówił - podaje dziennik - albowiem w jego ocenie, "nowe warunki byłyby niezgodne z zawodem radcy prawnego". Prawnik powoływał się na to, iż będąc w wieku przedemerytalnym, przysługuje mu ochrona z art. 39 k.p.
Sprawa ostatecznie trafiła do sądu. I tak, sąd rejonowy oddalił powództwo mężczyzny o przywrócenie go do pracy na dotychczasowych warunkach oraz zasądził mu odszkodowanie „za wypowiedzenie umowy z naruszeniem przepisów prawa” - informuje "DGP" - a sąd okręgowy. utrzymał ten wyrok, uzasadniając, że " wobec faktycznej likwidacji stanowiska radcy prawnego" niemożliwe stało się przywrócenie powoda do pracy na dotychczasowych warunkach", oraz uznał za zasadne przyznanie odszkodowania na podstawie art. 45 par. 2 k.p. p. .
Sąd Najwyższy uznał zaś, iż wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy "nie może prowadzić do zwolnienia pracownika objętego ochroną przedemerytalną".
Pracodawcy czekają nadal na projekt ustawy wprowadzającej pracownicze plany kapitałowe (PPK)
Ministerstwo Rozwoju zapowiada, iż po wprowadzeniu Programu Budowy Kapitału nadal będzie można t worzyć pracownicze programy emerytalne (PPE) - informuje "Rzeczpospolita" (Nr z 24.04.2017 r.). Ciągle jednak nie ma projektu ustawy wprowadzającej pracownicze plany kapitałowe (PPK). Dopóki się wiec nie pojawią konkretne propozycje, pracodawcy przymierzający się do założenia takich programów nie są w stanie oszacować, które rozwiązanie jest dla nich bardziej opłacalne - pisze dziennik.. Jak podaje gazeta, PPK ma być dobrowolną formą oszczędzania dla pracownika. "Pracodawca będzie miał obowiązek założyć PPK i przedstawić ofertę pracownikowi, który podejmie decyzję o pozostaniu lub odstąpieniu od uczestnictwa w systemie". Według "Rz", wdrażanie systemu ma być rozłożone w czasie i w pierwszej kolejności objąć największe przedsiębiorstwa. Natomiast pracodawcy, którzy prowadzą już PPE, zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju będą zwolnieni z obowiązku tworzenia PPK. "Programy te będą mogły być kontynuowane i rozwijane. Nowe PPE, IKZE czy IKE również mogłyby być tworzone jako dodatkowe formy zabezpieczenia finansowego, gdyż ze względu na cel, jakim jest zachęcenie do dodatkowych oszczędności, bogatszy wybór produktów dostępnych dla uczestników jest korzystny" - podaje dziennik, powołując się na Sarę Kowalik z biura prasowego resortu. Jednak jeszcze nie jest jasne, czy PPE będą funkcjonować w niezmienionej postaci oraz czy będą "mogły być traktowane jako alternatywa czy też uzupełnienie PPK".
"Rz" przypomina, iż w funkcjonujących od 1999 r. PPE, które stanowią część dobrowolnego, III filaru emerytalnego, to pracodawca określa wysokość składki na rzecz pracowników. Od przekazanych pieniędzy nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne i może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. PPE są "najtańszą opcją podwyżki lub dodatkowym benefitem, który pracodawca może zaoferować, by przyciągnąć do siebie najbardziej utalentowanych pracowników" - podkreśla dziennik. Pracodawcy, którzy nie utworzą PPE do końca roku, prawdopodobnie będą musieli utworzyć PPK - dodaje "Rz".
Zdaniem Pawła Suwały, dyrektora działu w Union Investment TFI, "zapowiedzi rządu, że nowymi pracowniczymi planami kapitałowymi przez dwa lata będzie zarządzał państwowy fundusz, mogą zmobilizować część firm do utworzenia PPE jeszcze w tym roku. Wielu prezesów będzie wolało wybrać prywatną instytucję finansową i uniknąć powtórki z OFE".
Około miliona przyszłych emerytów pod ochroną przed zwolnieniem z pracy
Pięć roczników przyszłych emerytów będzie chronionych przed zwolnieniem z pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego - pisze "Rzeczpospolita"(Nr z 27.04.2017 r.". Dotyczy to kobiet urodzonych od 2 lipca 1956 r. do 1 października 1961 r. oraz mężczyzn urodzonych między 2 lipca 1951 r. i 1 października 1956 r. Będą oni chronieni przed zwolnieniem z pracy nawet po ukończeniu 60 i 65 lat, kiedy już zyskają prawo do świadczenia z ZUS. Nowe przepisy utrzymują bowiem ochronę przewidzianą w art. 39 kodeksu pracy, że "każdy przyszły emeryt na cztery lata przed nabyciem prawa do świadczenia z ZUS jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy". Według dziennika, jest to "ewenement, który spowodował spore zamieszanie wśród pracodawców i może mieć wpływ na karierę zawodową osób, które już niebawem zyskają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę". Gazeta podaje, iż może to więc być bardzo dotkliwe dla pracodawców, albowiem w okresie ochrony pracodawca może rozstać się z takim pracownikiem jedynie na jego wniosek, za porozumieniem stron lub w trybie dyscyplinarnym. Tyle, że w razie odwołania się przez chronionego od dyscyplinarki do sądu pracy, zwolnionemu przysługuje wynagrodzenie za cały czas procesu. .
Według gazety, art. 28 i 29 ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw dzielą przyszłych emerytów na dwie grupy. "Pierwsi już teraz weszli w ochronę przed zwolnieniem z pracy i po 1 października 2017 r. zachowają ochronę do czasu osiągnięcia dotychczasowego podwyższonego wieku emerytalnego. Druga grupa to emeryci, których ochrona przed zwolnieniem rozpocznie się po 1 października 2017 r. (kobiety urodzone od 2.07.1959 r. do 1.10.1961 r. oraz mężczyźni urodzeni od 2.10.1954 r. do 1.10.1956 r.) Dla tej grupy około 300–400 tys. przyszłych emerytów, ochrona przed zwolnieniem rozpocznie się 1 października 2017 r. i skończy 30 września 2021 r.
"Rz" obawia się, iż tej grupie emerytów nowe przepisy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, pracodawca ma czas na wypowiedzenie umowy osobie zbliżającej się do ochrony przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym do ostatniego dnia przed jej rozpoczęciem. Nie ma przy tym znaczenia, że okres wypowiedzenia zakończy się już w okresie ochronnym - zauważa dziennik. Ponadto, mogą one być także uciążliwe dla samych zainteresowanych, którzy chcieliby przejść na emeryturę po 1 października 2017 r., a później dorabiać sobie do tego świadczenia.
A dopiero "czas pokaże, jak nowe przepisy wpłyną na postępowanie pracodawców. W niektórych firmach trwa już typowanie osób, które obejmą nowe przepisy".
Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT