Zablokowany rozwój ubezpieczeń grupowych?

Nowelizacja kodeksy cywilnego w 2007 r. spowodowała zablokowanie rozwoju ubezpieczeń grupowych w Polsce – twierdzi „Parkiet" (Nr z  01.08.2008 r.). Michał Jakubowski, dyrektor departamentu sprzedaży ubezpieczeń grupowych Axa Życie, podkreśla, że obecnie obowiązujący przepis utrudnia zawieranie kolejnych umów i aneksów. Z kolei według Lesława Gajka, wiceprzewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), to właśnie  Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) przypominała nadzorowi, iż przy każdym aneksie umowy, wynikającym ze zmiany grupy ubezpieczonych, wymagana jest zgoda wszystkich innych ubezpieczonych oraz uprawnionych. Izba poprosiła zatem KNF o pomoc w zmianie art. 829 k.c. A z tego tytułu, że na kolejną jego nowelę trzeba by było poczekać kilka lat, wydano interpretację przepisu.

CU wypracował wysoką dynamikę składki

W pierwszym półroczu 2008 r. zysk ze sprzedaży ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń emerytalnych  Commercial Union w Polsce wzrósł o  około 57 proc. – podaje „Rzeczpospolita” (Nr z 31.07.2008 r.), powołując się na   opublikowane w Londynie wyniki opublikowane  przez Aviva. Dziennik pisze, iż na razie CU nie podało jeszcze oficjalnych danych finansowych odnotowanych przez to towarzystwo w pierwszym  półroczu  br.
W opinii gazety, wzrost  rzędu 57 proc. CU zawdzięcza przede wszystkim nowej polisie ze składką regularną o nazwie "Nowa Perspektywa" oraz promocji produktów oszczędnościowych, oferowanych za pośrednictwem banków.

Oszczędności z polisy  gwarantowane w połowie

W przypadku upadłości towarzystwa ubezpieczeń na życie,  ubezpieczeni w tejże firmie dostaną  tylko 50 proc. oszczędzonych na polisie kwot  i dodatkowo  nie więcej niż 30 tys. euro – ostrzega „Gazeta Prawna" (Nr z  01.08. 2008 r). Dziennik podkreśla, iż jest to ważna informacja dla osób, które ostatnio chętnie kupują polisy inwestycyjne. Oszczędzający w ten sposób powinni mieć wiec świadomość, że np. jeśli mają na polisie  odłożone 100 tys. zł, to w razie upadłości towarzystwa dostaną połowę tej kwoty. Dodatkowo,  jeśli ktoś lokuje 500 tys. zł, to z systemu gwarancyjnego dostanie niecałe 100 tys. zł, bo tyle obecnie jest warte 30 tys. euro (wysokość maksymalnej kwoty wypłaty ) – donosi „Prawna”.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT