Czy zakład ubezpieczeń może, zgodnie z prawem, odmówić poszkodowanemu przejęcia jego wraku pojazdu, gdy szkoda jest całkowita?

Zakład ubezpieczeń nie ma obowiązku przejęcia wraku pojazdu. Wrak jest własnością poszkodowanego. Poszkodowany może jedynie zwrócić się o przejęcie wraku pojazdu lub pomoc w jego sprzedaży, ale zależy to wyłącznie od uznania zakładu ubezpieczeń. Zakład ubezpieczeń może bowiem, na podstawie art. 3 ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. nr 124 poz. 1151 ze zm.), przejmować i zbywać przedmioty i prawa nabyte w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej.

Odpowiedź na pytanie przygotował r.pr w BRU Aleksander Daszewski. Aktualizacji dokonała Małgorzata Więcko - Tułowiecka, główny specjalista w BRU.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT