Czy ubezpieczenie na życie jest obowiązkowe w sytuacji udzielania przez bank kredytu?

Postanowienia umowne mówiące o obligatoryjności (obowiązku) zawarcia określonych umów ubezpieczenia występują często w umowach kredytu hipotecznego. Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych, zapisy takie są po pierwsze niezgodne z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK i po drugie wskazuje się niejednokrotnie, że mogą one wypełniać przesłanki wskazanej w art. 385 3 pkt 7 k.c. niedozwolonej klauzuli umownej, poprzez uzależnianie zawarcia i wykonania umowy od zawarcia innej umowy, nie mającej bezpośredniego związku z umową kredytu.
Trzeba pamiętać, że banki mają możliwość stosowania różnych instrumentów pozwalających zmniejszyć ryzyko związane z udzielonym kredytem. Do takich instrumentów należy umowa ubezpieczenia, ale istnieje jeszcze wiele innych możliwości jego zabezpieczenia. Dlatego bank nie może zmuszać nikogo do zawarcia umowy ubezpieczenia, a już na pewno nie może zmuszać klienta do zawarcia umowy z wskazanym przez bank ubezpieczycielem.
Z drugiej strony należy pamiętać, że ubezpieczenie wpływa na obniżenie kosztów kredytu i jeżeli jest zawarte na właściwych warunkach jest pomocne w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń uniemożliwiających jego spłacanie.
Obecnie banki często zawierają umowy ubezpieczenia grupowego na rachunek swoich klientów, którzy w momencie podpisywania umowy kredytu są obejmowani taką umową. Warto wówczas dokładnie zapoznać się z treścią umowy zawartej przez bank i sprawdzić, czy daje ona kredytobiorcy odpowiednią ochronę ubezpieczeniową i rzeczywiście będzie pomocna w sytuacji, gdy pojawią się po jego stronie problemy ze spłatą zadłużenia kredytowego.

Odpowiedź na pytanie przygotowała Anna Dąbrowska, starszy specjalista w BRU

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT