Aplikacja e-Deklaracje – edeklaracje.rf.gov.pl
Rejestracja podmiotu w aplikacji e-deklaracje
1.Należy wybrać „Zarejestruj się”, wprowadzić dane osoby, która składać będzie informacje w imieniu podmiotu, wybrać podmiot, w imieniu którego składane będą deklaracje, a w przypadku braku podmiotu na liście, pominąć ten etap i zakończyć przyciskiem „zarejestruj się”.
2. W pasku aplikacji znajduje się „upoważnienie”– wzór w formacie pdf, który można wypełnić ręcznie lub pobrać plik upoważnienia podając
- dane podmiotu (pieczątka wraz z numerem NIP) oraz datę rozpoczęcia działalności
- dane osoby upoważnionej do składania deklaracji – osoby zarejestrowanej w aplikacji
- podkreślić typ podmiotu
- podpis osoby reprezentującej podmiot
3. Oryginał wypełnionego formularza należy przesłać do Biura Rzecznika pocztą; (skan dokumentu przesłany na edeklaracje@rf.gov.pl pozwoli sprawdzić poprawność procesu rejestracji); aktywacja konta nastąpi po otrzymaniu oryginału.
4. Na adres mailowy podany podczas rejestracji przesłane zostanie hasło dostępu umożliwiające zalogowanie w aplikacji.
5. Każdy aktywny w aplikacji podmiot posiada nadany indywidualny rachunek bankowy do wpłat zaliczek.
Obowiązek poinformowania o zakończeniu działalności
Jeżeli podmiot zamierza zakończyć działalność, informuje o tym fakcie Rzecznika Wniosek o wykreślenie z rejestru podmiotów rynku finansowego Biura Rzecznika Finansowego [DOC] a zaliczkę należną za ostatni kwartał prowadzonej działalności ustala się w wysokości iloczynu wysokości należnej zaliczki za ten kwartał, obliczonej zgodnie z § 5–14 i współczynnika stanowiącego iloraz liczby dni, przez które dany podmiot prowadził działalność w tym kwartale, oraz liczby dni tego kwartału, przy czym zaliczka ta jest płatna w terminie do ostatniego dnia prowadzenia działalności.
Ważne! Niewykonanie obowiązków pokrywania kosztów działalności Rzecznika Finansowego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W przypadku niedotrzymania terminu uiszczania należności, pobiera się odsetki ustawowe za opóźnienie. Odsetek nie pobiera się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej (aktualnie 8,70 zł.)