Począwszy od 2025 roku Rzecznik Finansowy przyzna wyróżnienia dla tych podmiotów rynku finansowego, które wykazują się szczególnie otwartym podejściem do polubownych metod rozwiązywania sporów.
Celem wyróżnienia jest popularyzacja pozasądowych metod rozwiązywania sporów na rynku finansowym, zwiększanie świadomości finansowej społeczeństwa w zakresie możliwych sposobów dochodzenia roszczeń i rozwiązywania sytuacji spornych, a także promowanie wśród podmiotów rynku finansowego podejścia polegającego na eliminowaniu konfliktów na drodze polubownej.
Kto może otrzymać wyróżnienie
Wyróżnienie może trafić do każdego z podmiotów, który spełni łącznie 3 kryteria:
- zakończył polubownie co najmniej 40 % postępowań pozasądowych,
- uzyskał co najmniej 70% możliwych do uzyskania punktów w ankietach wypełnionych przez osoby upoważnione do prowadzenia pozasądowego postępowania
- w roku za które przyznane jest wyróżnienie nie został ukarany, choćby nieprawomocnie, za naruszenie obowiązku udziału w postępowaniu pozasądowym
Jeśli natomiast w danym roku żaden podmiot nie osiągnie powyższych rezultatów, wyróżnienie może zostać przyznane trzem podmiotom, które osiągną najwyższy współczynnik polubownie zakończonych postępowań i jednocześnie spełnił pozostałe dwa warunki.
Co weźmiemy pod uwagę wypełniając ankiety
Po zakończeniu postępowania pozasądowego osoba, które je prowadziła, wypełni ankietę – oceni postawę instytucji finansowej w postępowaniu i przyzna punkty wg określonej skali. Weźmie pod uwagę przede wszystkim aktywność, chęć udziału w posiedzeniach mediacyjnych, sposób komunikacji czy zaangażowanie w wyjaśnienie wszystkich spornych kwestii sprawie.
Po więcej informacji zapraszamy do zakładki wyróżnienia.