Postępowanie pozasądowe przy Rzeczniku Finansowym jest elementem wspólnotowego systemu alternatywnego rozwiązywania sporów, gwarantowanego przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/11/UE z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (dyrektywa w sprawie ADR w sporach konsumenckich), którego ramy prawne na poziomie prawa krajowego określają następujące akty prawne:
- Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej (Dz.U. 2023, poz. 1809 – w szczególności Rozdział 4)
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie pozasądowego postępowania przed Rzecznikiem Finansowym (Dz.U. 2017, poz. 313)
- Ustawa z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (Dz.U. 2016, poz. 1823) – w zakresie nieuregulowanym w Rozdziale 4 Ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej
- w przypadku sporów wynikających z transakcji internetowych Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie ODR)
Informację o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich można znaleźć również pod adresem: Internetowe rozstrzyganie sporów | Komisja Europejska (europa.eu)
Celem postępowania jest wypracowanie pomiędzy stronami sporu porozumienia (ugody), w ramach którego czynią one wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego pomiędzy nimi stosunku prawnego.
W przedmiotowym postępowaniu Rzecznik Finansowy działa w sposób bezstronny i niezależny. Rzecznik Finansowy nie rozstrzyga sporu, nie reprezentuje żadnej ze stron, ale pomaga stronom w wypracowaniu porozumienia.
Postępowanie prowadzone jest przy zachowaniu zasady poufności.
Postępowanie może być prowadzone w dwóch rodzajach: Klient może wybrać tryb polegający na zbliżeniu stanowisk stron w celu rozwiązania sporu przez jego strony lub przedstawieniu stronom propozycji polubownego rozwiązania sporu. Można skorzystać z obydwu trybów postępowania w ramach jednego postępowania.
Postępowanie pozasądowe przy Rzeczniku Finansowym jest procedurą odformalizowaną, a komunikacja pomiędzy stronami może odbywać się przy wykorzystaniu tradycyjnej poczty oraz za pomocą środków porozumiewania się na odległość (telefonicznie, videorozmowy oraz poczta elektroniczna). Powyższe pozwala zredukować do minimum koszty stron związane z uczestnictwem w postępowaniu.
Postępowanie prowadzone jest przez wyspecjalizowanych profesjonalistów spełniających wymogi fachowości wskazane w przepisach prawa.
Postepowanie prowadzone jest w języku polskim.
Koszt przeprowadzenia postępowania to 50 zł.
Postępowanie pozasądowe przy Rzeczniku Finansowym pomaga stronom wypracować rozsądny sposób rozwiązania ich sporu, oszacować ryzyko związane z dalszym prowadzeniem sporu, pozwala również zachować dobre relacje stronom sporu i odbudować pomiędzy nimi wzajemne zaufanie.
Również dla profesjonalnych pełnomocników może być ono niecenionym wsparciem w dochodzeniu roszczeń reprezentowanych przez nich Klientów.