Rozliczenie składek za OC komunikacyjne po sprzedaży pojazdu

Sprzedałem samochód dwa miesiące po zwarciu OC komunikacyjnego i opłaceniu składki na kolejny rok. Czy dostanę zwrot za niewykorzystane 10 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej?

To zależy od tego, co zrobi nabywca samochodu. To do niego należy decyzja o tym, czy wypowie umowę, czy będzie z niej korzystał do końca okresu na jaki została zawarta. Wynika to z faktu, że mówiąc kolokwialnie – samochód sprzedajemy razem z polisą OC komunikacyjnego. Co ważne, nabywca może wypowiedzieć tą umowę w dowolnym momencie. Zarówno dzień po zakupie, jak i po miesiącu czy dwóch.

- Jeśli  nabywca wypowie umowę, to sprzedający powinien otrzymać zwrot składki najpóźniej w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy. Ubezpieczyciele nie mają podstaw prawnych do żądania oświadczeń czy składania wniosków – mówi Marcin Bielecki, ekspert z biura Rzecznika Finansowego.

Wyjaśnia, że ubezpieczyciel ma wszystkie dane potrzebne do tego, żeby wysłać pieniądze przekazem pocztowym. Niestety, są na rynku ubezpieczyciele, którzy dokonują zwrotu składki dopiero w odpowiedzi na żądanie uprawnionego.

- Ubezpieczyciel powinien zwrócić część składki bez wniosku sprzedającego. Jeśli  potrzebuje potwierdzenia adresu czy chciałby zaproponować zwrot na konto, powinien skontaktować się z klientem. Poinformować o fakcie wypowiedzenia umowy, podać jaka kwota jest należna do zwrotu i poprosić o wskazanie najbardziej dogodnej dla klienta formy zwrotu – mówi Marcin Bielecki.


Zwraca uwagę, że do Rzecznika Finansowego trafiają zapytania od osób, które sprzedały samochód i wiedzą, że umowa została wypowiedziana, ale nie dostają zwrotu pieniędzy.

- Zasada jest taka, że  zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, trafia każdorazowo do poprzedniego posiadacza auta, który miał ważną polisę OC komunikacyjnego – wyjaśnia Marcin Bielecki.

Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że osoba „A” sprzedała samochód osobie „B”. Ta korzystała z OC komunikacyjnego zawartego przez osobę „A”, ale po pewnym czasie, sprzedała samochód osobie „C”. Jeśli ta wypowie umowę OC komunikacyjnego, to zwrot składki trafi do osoby „B”.


Luty 2018 r.

Więcej o tym, w jakich innych sytuacjach oprócz sprzedaży pojazdu przysługuje zwrot składki można przeczytać w tym poradniku.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT